Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Chaos | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Tony Giglio
hrají: Jason Statham, Ryan Phillippe, Wesley Snipes, Henry Czerny

Chaos: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Poučka o tom, že i když máte dokonale promazaný stroj, jedna jediná součástka ho může rozbít, má něco do sebe. Chaos je toho nejlepším důkazem. Na papíře to všechno vypadá skvěle. Vynikající herecké obsazení, atraktivní a prověřené téma, ale v kolonce režisér se jeví podezřelé jméno. Co je sakra Tony Giglio zač a proč točí film se Snipesem a Stathamem? Na druhou stranu je nefér odepsat režiséra hned v prvním odstavci, takže na výsledný verdikt si počkejte až na konec recenze (nebo zmáčkněte page down).

Chaos se z traileru tvářil jako kombinace zlodějského a akčního filmu. A přesně na půl je to i ve skutečnosti. Hned na začátku napochoduje muž jménem Lorenz se svými kumpány do banky, vynutí si poslušnost zaměstnanců i klientů a začne vydělávat. Vyjednávání s Lorenzem se ujímá problematický, ale zatraceně drsný detektiv Quentin Conners, který má k ruce mladého kolegu Shana Dekkera. Lorenz je neústupný a zdá se, že vyjednávání nebude brát konce. Po neúspěšném útoku policejního komanda a výbuchu v bance ve všudypřítomném zmatku Lorenz a jeho banda zmizí. Co v bance dělali? Proč si neodnesli peníze? A kdo je vůbec muž jménem Lorenz? To jsou otázky, které budou muset Conners s Dekkerem vyřešit. Hon na podivné zločince začíná a ne každý je tím, kým se zdá být.

Když bych měl Chaos k něčemu přirovnat, bude to určitě nedávný Leeho Spojenec. Také zde je nadprůměrně chytrý zloděj s bezchybným plánem, proti kterému stojí kontroverzní policajt. Tony Giglio ale není Spike Lee a Jason Statham v žádném případě není Denzel Washington, takže vyjednávání a napětí budované dialogy tu slouží spíš jako rozjezd pro druhou část – pro tu akční. Ano, Chaos se tváří jako sofistikovaná detektivka, ale v podstatě jde jen o klasickou policejní naháněčku obalenou složitějším příběhem, který zas až tak dobře nefunguje. Zvraty nejsou příliš uvěřitelné, postavy nejsou moc zajímavé a chaotický a zoufale neoriginální děj se úplně třese na to, aby se konečně už dostal k závěru a postavil diváka před pointu, která není nijak překvapivá, a už vůbec ne originální.

K akčním filmům ale jednodušší zápletky patří a když to odsýpá, není na co si stěžovat. Bohužel Chaos se v pomyslném tolerovatelném průměru drží i během akčních scén. Občas někdo vystřelí, někdo někoho praští a v polovině filmu je delší honička, při které motorkář Phillippe vypadá tak trochu jako hňup. Opět platí to, co u scénáře. Koukat se na to dá, občas je to celkem zábava, ale když už si poněkolikáté člověk pomyslí „když už to do hajzlu začne“ a přitom má už půl filmu za sebou, je někde chyba. Na Chaos bylo evidentně dost málo peněz, akce působí až příliš televizně a krom dvou malých výbuchů se nedočkáme žádné spektakulárnější scény (na vybuchující kamiony zapomeňte) nebo pořádné přestřelky. Kdyby si alespoň Giglio vyhrál s barvami a vizuální stránkou filmu, ale Chaos vyhlíží nezajímavě a nudně i tady.

Naštěstí jsou tu herci, kteří slabší scénář a matné zpracování dokázali vytáhnout do koukatelnosti. Jason Statham je opět nakrátko ostříhaný a vypadá jako borec, ale tentokrát nehraje šíleného magora z Cranku ani stoicky klidného Franka Martina z Kurýrů. Je to klasický drsný policajt, ale žádný superman. Přesto tvrďák Conners Stathamovi sedí. Ryan Phillipe je naproti tomu slušňák, ale i on už párkrát dokázal, že mu nějaká ta akce problémy nedělá: Proto i tady dokáže přitvrdit. Krom zmíněné honičky Philippe všechno ustál bez problémů, i když vedle Stathama hraje trochu druhé housle. Wesley Snipes si v poslední době točí akční béčka v koprodukci s Rumunskem, ale ze svého hereckého umění nic nezapomněl. Lorenz sice nedosahuje geniality Simona Phoenixe z Demoliton Mana, ale i tak si Snipes druhou stranu barikády evidentně hodně užívá. Ale v klobouku vypadá jako debil.

Díky této trojici Chaos celkem příjemně utíká. Je tu spousta chyb, neoriginální a nenápaditý scénář, nudná režie a televizní kamera, ale Statham, Phillippe a Snipes mají takové množství charismatu, že dokázali film vytáhnout o nějaké dvě hvězdičky výš. Oproti tomu Tony Giglio si zaslouží pořádný pohlavek. Je zodpovědný jak za režii, tak za scénář, takže se na nic vymlouvat nemůže. Mít k dispozici takové obsazení někdo trochu talentovanější (ať už jako režisér nebo jako scénárista), mohl být Chaos další stathamovskou akční oddychovkou. Takhle je to průměrná nuda po obsahové i formální stránce, která může děkovat hercům za to, že se dostala k solidnímu hodnocení.

Verdikt

avatar6/10

Mr. HladHodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  nervous

 • avatar2/10

  verbst

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar10/10

  Blackthunder

 • avatar6/10

  Strike

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar5/10

  Plesky

 • avatar7/10

  Standish

 • avatar6/10

  Lenc2

 • avatar6/10

  lekr

 • avatar4/10

  mat.ilda

 • avatar7/10

  Bajco

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace