Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Černé Vánoce | Black Christmas | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 25.12.2006
CZ premiéra: 22.03.2007
režie: Glen Morgan
hrají: Katie Cassidy, Michelle Trachtenberg, Mary Elizabeth Winstead

Černé Vánoce: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Asi by nemělo valný smysl psát další odstavec o tom, jak je současný filmový horor co se témat týče naprosto vyřízený. Remakuje se všechno a pokud se neobjeví někdo s talentem a dobrými nápady, mohly by se brzy začít remakovat i remaky. Černé Vánoce je předělávka kultovního a pro žánr velmi důležitého stejnojmenného filmu. V Čechách jeho jméno samozřejmě většině lidí vůbec nic neřekne, ale za mořem jde o uznávanou žánrovou klasiku a dost možná o jeden z prvních filmů na téma „ten chlap má nůž a chce zabít všechny ty pěkný středoškolačky.“ A nová verze je v podstatě o tom samém.

Tentokrát bude terorizována skupina dívek ze studentského sesterstva, které se z různých důvodů rozhodly strávit společně vánoční svátky. V domě, kam by měl v noci dorazit Santa Claus, se však před lety stalo něco hodně nevánočního. Žil zde totiž chlapec jménem Billy Lenz, který měl kvůli nemoci žlutou kůži a matku, která zavraždila před jeho vlastníma očima otce .Krom toho celý život žil zavřený na půdě. Celý rok byl ale vždycky hodný, protože se těšil na Vánoce, kdy mu Santa donese nějaký pěkný dárek. Když se ale dozvěděl, že Santa není, reagoval jako každé normální dítě. Otčímovi probodl hlavu, sestřičce vypíchl oko a upekl si perníčky z masa vlastní matky. A pak umřel v blázinci. Alespoň to se vypráví. Billy ale žije za zdmi ústavu a jako každý rok se těší na Santu a na dárky. Letos je ale rozhodnutý vrátit se na svátky domů. A jeho návrat bude krvavý.

Než se milovníci hororů rozohní v diskusi a pustí se do mého kritického tříhvězdičkového hodnocení, musím říct něco na svou obhajobu – 1) originál jsem neviděl, 2) slasherů jsem viděl spousty a mám je rád, 3) Černé Vánoce je opravdu hodně špatný film. Tak a teď můžeme v klidu přejít k podrobnostem. Bylo by nesmyslné filmu – navíc remaku – vytýkat neoriginální příběh, konec konců v tomhle žánru jde o příběh až v poslední řadě, protože kvalitu tu určují jiné atributy. Například nápaditost úmrtí vedlejších postav, dobře dávkovaný černý humor, úroveň násilí a stylovosti a samozřejmě atmosféra. V Černých Vánocích nic z toho není.

Režisér Glen Morgan, spolutvůrce Nezvratných osudů a Akt X, totiž nezvládl svůj film udržet pohromadě. Nemluvím teď o filmu jako takovém, ale o tom, že ještě pár dní před premiérou nebylo vůbec jasné, které scény ve filmu budou, co skončí na podlaze střižny a jaké postavy se dožijí závěrečných titulků. Když si zkrátka někdo nedokáže pohlídat výslednou podobu filmu, pod kterým je podepsaný jako režisér, tak je špatný režisér. Černé Vánoce chvílemi nedávají vůbec smysl a především první polovině jsem nevěřícně kroutil hlavou a přemýšlel, co se to na plátně děje. Nikdo se nezabývá jakýmkoliv vývojem charakterů a film působí dojmem, že kdybyste z kina odešli na čtvrt hodinky ven na cigáro a pak se vrátili, vůbec nic vám neuteče. Osobně jsem navíc přesvědčený, že herečky losovaly, kdo přežije a kdo skončí pod kudlou. Není tu hlavní postava, není komu fandit a není ke komu cítit sympatie. Glen Morgan si nejspíš během natáčení vybral jednu z hereček a řekl jí „:Přežiješ to prostě ty, protože mi připomínáš bráchovu bejvalou holku.“

Při natáčení vůbec musel být docela dobrý bordel, protože i když se podobným filmům odpouští logické kiksy, Černé Vánoce pomyslnou hranici, při kterých se dementní chování postav toleruje, doslova přelétly. Chápu, že hrdinové nemohou opustit jeskynní komplex. Je mi jasné, že se blbě odchází skrz les, když máte za zadkem vraha, ale proč se prostě ty holky, který jsou uprostřed města, nesebraly a neodešly? Jejich zoufalý pláč o ubulené kňourání na téma „venku je zima, nemůžeme jít pryč“ mě doopravdy pobavilo. Nehledě na to, že v celém několikapatrovém domě nejspíš nemají ani kuchyň, kde by se mohly přeživší dívčiny ozbrojit třeba i jen vidličkou.

Alespoň že to násilí tu je docela zábavné. Mrtvol je hodně, vrah to ale s nápaditostí příliš nepřehání. Morgan občas sáhne k podpásovce a předvede divákům nějakou tu zbytečnou, ale řádně nechutnou a působivou scénu s pojídáním očí, na herečky se pěkně dívá a většina z nich má velmi slušně vypracovaný ječák. Deset minut slušně natočených úmrtí ale nemůže film dotlačit do průměru.

Černé Vánoce jsou prostě špatný film. Těžko říct, jestli za to může Morgan jako režisér, přiopilý střihač nebo producenti, ale výsledné dílo je prostě brak. Nic nefunguje tak, jak má, je to nuda, není komu fandit a až na pár docela drsných scén jde zkrátka o čirou zoufalost. Jsou tu stovky lepších filmů o tom samém.

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  TomHardy

 • avatar7/10

  hughhh

 • avatar7/10

  Pumiix

 • avatar3/10

  Plesky

 • avatar5/10

  fleurinka24

 • avatar2/10

  Tom82

 • avatar3/10

  Livia

 • avatar1/10

  sadm0rphine

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace