Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Černá smrt | Black Death | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.02.2011
CZ premiéra: nestanovena
režie: Christopher Smith
hrají: Sean Bean, Carice van Houten, Eddie Redmayne, Kimberley Nixon, Andy Nyman

Černá smrt: Recenze


ikona
duro
Levnější historické drama to čerstvě dotáhlo na česká DVD. Jaké je? 

S velkou epidemií moru v polovině 14. století byla ohromná zábava. Nejenže samotná nákaza vyhladila (podle některých odhadů) přes polovinu obyvatelstva Evropy, ale způsobila i další „vedlejší ztráty“, jako například pronásledování Židů (jejich putování za obchodem způsobovalo export epidemie do dalších lokalit). A když nepomáhaly modlitby a začalo být jasné, že nákaza není Boží trest, ale dílo Ďábla, inkvizice šla kácet dřevo na topení.

A teď si představte, že uprostřed kraje tonoucího v hnisu z praskajících podpažních vředů stojí vesnice, z níž nejsou hlášeni žádní nemocní. Je jasné, že jde o čarodějnictví, a je nutno vyslat družinu žoldáků záležitost vyšetřit. Co když se ale stane, že bijci najatí naučit venkovské p*dele, co je to středověk, sami na vlastních zadnicích poznají, co je to pohanský dávnověk?

Trailery (a nedávný stylový Bisleyho plakát) nám opět lhaly. Černá smrt rozhodně není středověká rubačka, i když tu a tam meč člověčinu rozpoltí. Nedejte ani na jméno režiséra a neočekávejte horor. Ovšem na rozdíl od Faster, které nefungovalo ani podle očekávání, ani v tom, čím nakonec opravdu bylo, Černá smrt se ctí hájí alespoň své původní úmysly. A jaké to jsou? Vítejte v překvapivě inteligentním historickém dramatu, které nejlépe definoval kolega marigold: jde vlastně o variaci na Conradovo Srdce temnoty. Hrdinové putují do odlehlých končin, kde izolovaná komunita žije podle vlastních pravidel a zákonů, které příchozí z vnějšího světa semelou jako bůček do klobás.¨

Černá smrt je jedním z těch filmů, u nichž si povzdechnete, že tohle by se dalo natočit i u nás – jen by to chtělo nápad a šikovného tvůrce. Výprava je ještě (mnohem) skromnější než u Solomona Kanea či Honu na čarodějnice. Ale o pozlátko tady nejde. Naopak, důležité je středověké poblátko, a to funguje bezchybně, film má hutnou atmosféru a v mnoha scénách jde doslova až na kost.

Herci si ostudu nedělají, právě naopak. Sean Bean se v historickém kostýmu už narodil a přestože tady nehraje nic nadstandardního (buďme k sobě upřímní – on nikdy nezahraje nic nadprůměrného), už svým zjevem film táhne kupředu. Neztratí se ani čím dal častěji obsazovaný Eddie Redmayne (Jack z Pilířů Země), no a finále samozřejmě leží na hezky tvarovaných bedrech Carice van Houten.

Jediný zásadní problém filmu je celková dramaturgie. Úvodní hodina je v podstatě jen předehra k hlavnímu večernímu programu, jenže pak začne děj příliš spěchat a závěr proto není dostatečně vyhrocený. Taktéž některé osobní linie zlehka vyšumí. Osobně bych chtěl vidět nějaký director´s cut, ve kterém by se události ve vesnici natáhly tak o 20 – 30 minut – pak by to teprve bylo to pravé nervydrásající maso. Takhle zůstane pocit zlehka nenaplněných ambicí. Jenže ty ambice tam jsou a to se rozhodně počítá.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (19)

Verdikt

avatar7/10

duro

Všechno žere mor, jen jedna odlehlá vesnice je nákazy ušetřena. Magie? Parta žoldáků to půjde prověřit. Zjistí však, že se nenachází v historickém akčňáku ani v hororu, ale v thrillerem opepřeném dobovém dramatu na téma „fanatismus je špatný, i když není křesťanský“. Překvapivě ambiciózní nízkorozpočtová drsňárna.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  duro


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Jeržik

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar6/10

  Sagittarius

 • avatar5/10

  Baz

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar6/10

  RainMakeR

 • avatar4/10

  Xtreme

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar8/10

  DarkCrew

 • avatar7/10

  PraSiteL

 • avatar8/10

  Phil cze

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace