Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bumblebee | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.12.2018
CZ premiéra: 27.12.2018
režie: Travis Knight
hrají: Hailee Steinfeld, John Cena, Kenneth Choi, Pamela Adlon, Abby Quinn

Bumblebee: Blu-ray


ikona
KarelR
blu-raybumblebeehailee steinfeldjohn cenatransformerstravis knight
Z Hailee Steinfeld je osmdesátkový Shia. Stačí to na dobrý transformeří film? 

Příběh filmové transformeří ságy je docela fascinující. Po sedmisetmilionovém úspěchu jedničky se roboti vyškrábali až k miliardové trojce, načež dokázali stejnou finanční metu pokořit i čtyřkou. Producenti v tu chvíli neviděli nic než dolary a nechali připravit čtrnáct (!) dalších filmů, které by tvořily propojený filmový vesmír. Hned „rozjezdová“ pětka ale sérii tvrdě pohřbila, jelikož místo další miliardy zůstalo v pokladnách kin jen 605 milionů.

Šestka, která měla dorazit 28. června 2019, okamžitě putovala do koše – a spolu s ní i všechny ostatní robotí projekty. Jediné, co už Paramount zrušil nestihnul, byl prequel s Bumblebeem, který měl být jen roztomilou odbočkou před dalším těžkotonážním popcornem. Na transformeří jednohubce za 135 milionů dolarů (čtyřka stála 210 mega, pětka dokonce 217 mega) ale najednou stál osud celé ságy, u níž se pochopitelně začal plánovat velký reboot.

Inu, toť nějaký ten kontext, jelikož Bumblebeeho nejde moc řešit bez něj. Jeho prosincovou premiéru doprovázely spokojené recenze (rottenový rating 7/10 je zdaleka nejlepší z celé transformeří série!) a tržby se nakonec zastavily u 468 milionů dolarů. Lorenzo di Bonaventura se ho tak snažil vykreslit jako úspěch, pořád ale jde o nejméně výdělečný z šesti robotích filmů, který podivně přehodil výhybku.

Zatímco Michael Bay totiž vždycky natočil jednu z nejepičtějších událostí sezóny, v Bumblebeem je testosteronu zásadní nedostatek. Jasně definovaná série u šestého zářezu najednou cílí na dívky, rodiny s malými dětmi a milovníky seriálu z 80. let, což… se upřímně mlátí natolik, že je většina diváků zmatená a definitivně ztrácí zájem.

Je to ale vlastně škoda? No, jak se to vezme. Na jednu stranu si producenti vytrestání zaslouží, jelikož se vracejí ke kořenům příliš pozdě a příliš nevýrazně. Na druhou je mi však Bumblebeeho trochu líto, protože jako „malá spielbergovská sci-fi“ rozhodně funguje. Hailee Steinfeld je tu samozřejmě skvělá a příběh o tom, jak se vyrovnává se ztrátou otce, si v ničem nezadá s neznačkovou žánrovou konkurencí. No a pak jsou tu choreograficky vymakané bitky robotů, které… jsou zrovna tady všem dost volné?

Travis Knight (Kubo a kouzelný meč) zkrátka investoval spoustu času a energie na špatné místo a ve špatný čas. Bumblebee je milou hughesovskou komedií, u níž stačilo vyměnit Bumblebeeho za jiného mimozemšťana a mohla se natočit za třetinový rozpočet. Třeba by si tak našla vděčnou cílovku, ve stínu transformeří série ji ale docení jen pár lidí, kteří zaplesají na schopnou Hailee, kupou osmdesátkových odkazů i nějakým tím mačkáním plechů. Sám sobě se divím, že mi to celé tak sedlo. Ono tam to srdíčko vlastně je, akorát člověk musí zapomenout na všechny karamboly, které už má tahle epická série za sebou. (7/10)

Bumblebee se na modrém disku chlubí devadesáti minutami bonusů, což… rozhodně není málo. Reálně ale strávíte za kulisami jen půlku času, jelikož deset minut zabírají zkažené záběry, dalších deset motion comics o Sectoru 7 a čtyři minuty spolkne přehled transformerů v bitvě na Cybertronu. Že vám tu chybí dvacet minut? Nebojte, nezapomněl jsem na ně. Ty připadly na vystřižené scény, v nichž se hrdinové třeba perou s lednicí, pračkou, televizí a budíkem, z nichž Bumblebee omylem udělal transformery. Ještě že měl Knight dost soudnosti a vyhodil to, už takhle je rozbíjení domu nejzbytečnější scéna filmu!

No a co zmíněný hlavní chod? Tím je pětidílný dokument o natáčení, v němž se pochopitelně jede maximální nostalgie. Všichni vzpomínají na osmdesátky a mluví o tom, jak se je snažili co nejpřesněji oživit, aby do nich mohli zasadit transformery s původním designem. Na robotí bonusy je to nezvykle klidné a milé povídání – obvykle se v nich hlavně bořila velkoměsta a Bay odpaloval větší a větší exploze. Žádné zásadní perličky tu ale nečekejte, Bumblebee je zkrátka obyčejné rodinné dobrodružství, jehož modrý disk je v jádru stejně poklidný jako film samotný.

Obraz: 1.78:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 1.5.2019
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD), 538,- (3D + BD), 628,- (BD ve Steelbooku), 788,- (UHD BD + BD), 898,- (UHD BD + BD ve Steelbooku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace