Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Birdman | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.10.2014
CZ premiéra: 22.01.2015
režie: Alejandro González Iñárritu
hrají: Michael Keaton, Edward Norton, Naomi Watts, Emma Stone, Zach Galifianakis

Birdman: Blu-ray


ikona
KarelR
Michael Keaton už může létat i ve vaší televizi. 

Michael Keaton a Edward Norton potřebují daleko víc rolí. Takhle nějak bych popsal svoje hlavní dojmy z Birdmana, záměrně roztěkané sondy do tvůrčího řemesla (a, ehm, života vůbec), s níž to Alejandro González Iñárritu dotáhl až na Oscary. Birdman se po své lednové premiéře rychle přesunul do modrých čísel na ČSFD. Kdekdo v něm vidí jen technicky načančanou bublinu nebo mu zkrátka nesedí forma a takové názory jsou určitě pochopitelné. V téhle recenzi se ale bude spíš chválit.

Co všechno? Inu, koncept, odvaha provedení, působivost sdělení a také řada jednotlivých nápadů, které z Birdmana dělají dýchající filmový zážitek. Je to sice malý a krapet neobvyklý film, což řadu diváků z fleku odradí. Rozhodně se ale jedná o zářný příklad toho, že mají západní tvůrci ještě co objevovat, dokáží kousavě a trefně reflektovat dění kolem sebe a umí zhmotnit vyváženou podívanou, u níž zaplesá srdéčko každého, koho baví nekompromisní charakterové studie.

 

Takže super? No... k Civalově desítce se tu bohužel nevyškrábu. Ačkoliv je Birdman výbornou dramedií, která má energie a elánu na rozdávání, pár slabších pasáží se určitě najde. Především "umělecký" konec si Iñárritu mohl nechat a sem tam je vidět, že se do příběhu cpaly berličky jen kvůli tomu, aby se vyšlo vstříc onomu "nepřerušovanému" záběru. Na druhou stranu takhle lépe vyniknou herecké výkony, v nichž jdou snad všichni zúčastnění až na dřeň. A na jedničku funguje také unikátnost celého konceptu, jenž opravdu vzbuzuje pocit nabitého dění, při němž se postavám dostáváte takzvaně "pod kůži".

Na Keatonově hlavním hrdinovi, který jde s onou kůží na trh jako první a poslední, je to samozřejmě cítit nejvíc. Řada "Birdmanových" etud by se mohla z fleku tesat do kamene a s jeho snahou něco v životě dokázat, i když hlavně z těžko přiznatelných sobeckých důvodů, byste se měli snadno ztotožnit. Iñárritova novinka se díky tomu stává dynamickou cestou za prchavým uspokojením. A jelikož k ní celou dobu přispívají i Edward Norton, Naomi Watts nebo Emma Stone, jejichž postavy jsou podobně suverénní i zranitelné, výsledkem je náramně vydařený "divadelní" experiment. Podobných úkroků bychom klidně mohli vídat víc. V době digipopcornovek se totiž každá osobitá protiváha cení dvojnásob! (8/10)

 

Blůčko Birdmana vás pochopitelně oslní technickou stránkou, zklamáním ale nejsou ani bonusy. Sice mají jen 47 minut, tenhle čas ale účelně rozprostřen mezi všestranné nahlížení za kulisy a separátní pokec s Keatonem a Iñárrituem. Dojde na kupu pochlebování? Všichni se kupodivu krotí a jsou docela věcní. Takže zbývá čas na řešení technických i myšlenkových aspektů samotného filmu.

To první by určitě mohlo být detailnější a názornější. I ze svižné půlhodinky ale získáte jasný obrázek o tom, jak náročné bylo Birdmana natočit. Jeho divadelní kořeny jsou tak nějak jasné. Pod tlakem ale byli i ostatní členové štábu, kteří mohli čtvrthodinový záběr zruinovat stejně jako herci. Stačilo, aby kameraman špatně šlápnul nebo se zvukař zapomněl ve špatné chodbě a jelo se od znova. Což je oproti několikavteřinovým záběrům, z nichž je poskládána většina dnešních filmů, slušný záhul.

 

Nástrahy jasné vize pak Iñárritu řeší i ve druhém featurettu. Jeho birdmanovská posedlost prý šla tak daleko, že by film bez Keatona vůbec nenatočil a raději by se přesunul k jinému projektu. Ještě že si na něj bývalý Batman udělal volno. Jeho Birdman sice neříká nic moc revolučního, jenže v informačním věku je daleko důležitější, že se filmové postavy vyjadřují smysluplně, efektivně a s nebývalou vervou. A že vás celou dobu zajímá, co se s nimi děje a jak skončí, což Birdman splňuje od první do poslední minuty!

Obraz: 1,85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 15.5.2015
Cena: 269,- (DVD), 449,- (BD)

Za poskytnutí disku na recenzi děkujeme společnosti Bontonfilm.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace