Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Beautiful Boy | 2018
csfd  imdb
US premiéra: 12.10.2018
CZ premiéra: 03.01.2019
režie: Felix van Groeningen
hrají: Steve Carell, Timothée Chalamet, Maura Tierney, Christian Convery, Amy Ran

Beautiful Boy: Recenze


ikona
Rimsy
beautiful boyfelix van groeningensteve carelltimothée chalamet
“Drogy jsou špatné, áno? A proto je nebudeme brát.” Pokud tuhle efektivní poučku chápete, novinka na pomezí Hollywoodu a Evropy vás zřejmě ničím nepřekvapí. 

Podle písně Johna Lennona pojmenované sentimentální drama vychází z dvojice knih napsaných otcem a synem Sheffovými. Vždy z jednoho pohledu je popisována tragická rodinná situace, v níž nadějný syn neočekávaně propadne drogové závislosti. Ve filmové adaptaci došlo k syntéze těchto dvou pohledů, jež však pohříchu okleštila dílo o ten nejzajímavější rozměr.

Obecně totiž lze říci, že je výsledek zcela rutinním zpracováním rodinného melodramatu. Režisér Felix Van Groeningen má za sebou oceňovaný Přerušený kruh i předloňskou Belgicu a teď si poprvé vyzkoušel i angličtinu a větší produkci. Steve Carell v roli otce a ohromně talentovaný Timothée Chalamet udrží pozornost, přičemž především Chalamet ukazuje, že nominace na Oscara za Dej mi své jméno rozhodně nebyla výstřelem do tmy.

Jakkoli se však oba snaží, scénář emočně klouže po povrchu a příběhově nemá absolutně čím překvapit. Považte: syn úspěšného novináře má našlápnuto k dobré kariéře, namísto výběru kvalitní vysoké školy se však projeví jeho náchylnost snad ke všem drogám, a tak se dostává do spirály fetování, léčení, relapsů a tak pořád dokola. Vzhledem k tomu, že film vznikl i podle jeho knihy, nemůžeme se ani pořádně bát, jak to asi dopadne. Nakonec tak zbyla jen velmi suchá a řemeslně bezpečná variace na Requiem za sen.

Pěkně je popsaná bezradnost a zdánlivá nepochopitelnost rozhodnutí, jež normálního člověka vžene do drogové závislosti; jenže tohle dokázal mnohem efektněji prodat už před dvěma dekádami Trainspotting. A Carellova postava ukazuje, že závislost má mnoho podob, ale stále pohříchu zůstaneme v rovině explicitních banalit. Na školní promítání v rámci protidrogové prevence fajn, jako filmový zážitek jaksi málo.

Van Groeningen se snažil alespoň využít post-rockové muziky (třeba v podání Sigur Rós či Mogwai) a dolovat emoce pomocí epické hudby podkreslující mozaikovitý obsah. To je místy osvěžující, avšak jedná se snad o jediný prvek ozvláštňující jinak až ubíjející rutinu. Střídání aktuálního dění a flashbacků evokuje pocit, že příběhy o drogách jsou v zásadě zaměnitelné a často se opakující - po chvilce jsou však všechny tyto obstojné nápady zapomenuty, nerozpracovány a zanechávají za sebou jen pachuť nenaplněného potenciálu.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Mohla to být výrazná adaptace silného rodinného dramatu, nejistá režie však ambice z většiny pohřbila. Ústřední herecké duo pak tenhle zcela zaměnitelný film o drogové závislosti vytahuje jen lehce nad průměr.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  Slarque

 • avatar6/10

  JohnnyCrash

 • avatar8/10

  Nazgul

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar6/10

  Perun

 • avatar3/10

  CAPS_LOCK

 • avatar7/10

  Atchyroz

 • avatar9/10

  ZeroCZE

 • avatar6/10

  Mkartaylas56

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace