Apokalypsa v Hollywoodu: Blu-ray
19:00 | 25.03.2014 |
Když Seth Rogen a Evan Goldberg přišli k Sony s tím, že chtějí 45 milionů na apokalyptickou komedii, ve které by jejich kámoši hráli sami sebe, první odpověď nezněla „tady je máte“. Scenáristické duo zodpovědné za Superbad, Zeleného sršně nebo Travičku zelenou ale opáčilo otázkou, kolik by tedy mohli dostat. A když z producentů vypadla cifra 32, okamžitě na ni přistoupili a začali plánovat zběsilé natáčení.
Tentokrát si totiž poprvé chtěli zkusit i režii, a jak už jste možná zjistili loni v říjnu v kině, bylo to velice šťastné rozhodnutí. Na place Apokalypsy v Hollywoodu by totiž těžko mohl vládnout nějaký najatý profesionál s jasnou vizí. Kdepak, tady se na rozdíl od pečlivě sledovaných blockbusterových natáčení sázelo na volné pole působnosti pro všechny zúčastněné, z čehož vznikl odvázaný mix hrubozrnné komedie a jakési skoro-parodie na post-apokalyptické filmy.
Seth Rogen, James Franco, Danny McBride, Johan Hill, Jay Baruchel a Craig Robinson tak sice dostali štos papírů, podle kterých mají hrát svá pokřivená já, jež se po biblickém konci světa zabarikádují ve Francově domě a snaží se tam přežít. To byl ale jen výchozí bod, ze kterého se šestice komiků (a na začátku filmu také spousta jejich kamarádů) po hlavě vrhla do vytváření kaličsky přešponované přehlídky bizarních scén. Apokalypsa v Hollywoodu tak přesně odpovídá na otázku, jak by to vypadalo, kdyby se mohla banda slavných huličů řádně filmařsky vyblbnout. A nadělit své cílovce vysněný únik z šablonovitých komedií, ve kterém se nikdo ze zúčastněných nebojí jít daleko přes čáru.
Rogen s Goldbergem sice nezběhli tak daleko, aby opravdu natočili potitulkovou scénu, ve které se mělo v pekle hulit s Hitlerem. I přesto ale v Apokalypse z Hollywoodu najdete řadu památných hlášek a nápadů, ze kterých půjde „odmítačům rogenovského humoru“ hlava kolem. Prvotřídně sehraná parta magorů se tu totiž hodinu a půl strefuje do vlastních kariér, žánrových klasik nebo mediálních obrazů (Michael Cera!), jen aby ve finále vytáhla jedno z nejodvážnějších cameí všech dob. A celý tenhle exces ještě korunovala nejepičtějším křesťanským políčkem od Smithova Dogmatu.
Drzost tu zkrátka nezná mezí a vymítání Jonaha, návštěva Emmy Watson nebo hňupovská genialita Danny McBridea už teď patří mezi nezapomenutelné komediální klenoty. Samozřejmě velmi specifické a rozházené do nikterak důrazně odvyprávěného filmu, Apokalypsa v Hollywoodu tak může mnohé více či méně míjet a už pár měsíců schytává výtky za to, že nemá zrovna pevnou strukturu a trpí několika hluchými místy. Nuž dobrá, organizovaností tahle ujetá žárovka zrovna nehýří. Berme to ale jako daň za to, že se Rogenova parta vůbec mohla dostat do potřebného maximálního módu. A dostat na plátno víc než dost přesných tref na to, aby si tahle osobitá podívaná zasloužila patřičnou glorifikaci. (8/10)
Pokud vám Apokalypsa v Hollywoodu sedla, je blůčko jasnou koupí. Jednak pro to, že by mělo zabodovat na libovolné párty (za „jen“ nadprůměrný obraz může natočený materiál a u komedie snad nikoho trápit nebude), jednak kvůli bonusové nadílce, která je delší než film samotný! Téměř dvě hodiny featurettů, vystřižených scén a dalších libůstek (o povinném audiokomentáři Rogena s Goldbergem nemluvě) se sice nedočkaly českých titulků, takže neangličtináře příliš nepotěší. Ostatní se ale můžou připravit na desítky hodně zábavných minut, které vám zpříjemní následující vychytávky.
V šesti featurettech vás režisérské duo protáhne především natáčením, protože tady se nejzásadnější věci děly na place. Ke slovu se mimo ústředních hráčů dostane i většina slavných tváří z vedlejších rolí, řeší se ale také techničtější aspekty velice laciného natáčení. Klíčem k jeho realizaci prý byly vřelé vztahy mezi všemi zúčastněnými (jinak by se těžko mohli konstantně posílat do háje a nechat se tvůrčím týmem dovést k mnoha absurdním scénám), víceméně klasické nahlížení za kulisy potom uzavírá blbnutí s marketingem, který samozřejmě cílil na sociální dítě a také podle toho vypadal.
Dále na disku najdete osm celkem zábavných, ale po právu vystřižených scén, desetiminutový kraťas Jay & Seth vs. Apocalypse, ze kterého vzešla idea na celovečerák, šestiminutový gag reel a prodloužený záznam z natáčení tří scén, na kterých je krásně vidět, jak moc se na place improvizovalo. Třeba osmiminutová verze scény, ve které Franco nadává McBrideovi za „znečištěný“ Playboy, by vaší babičce přivodila hned několik infarktů.
To nejlepší na konec? Jistě! Bonusovou třešničkou nabitého Blu-raye je čtyřminutové ohlédnutí za asi nejdiskutovanější scénou, ve které Danny McBride předvádí svého domácího mazlíčka. Spousta záběrů z natáčení je v něm prokládána procítěným dialogem zúčastněných pánů, kterým byste z fleku přáli vlastní film. Než se ho ale dočkají, musíte se spokojit s Apokalypsou v Hollywoodu. Případné další komediální týmovky ji ostatně budou trumfovat docela těžko, tak doufejme, že se o to budou alespoň náležitě snažit.
Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 5.3.2014
Cena: 268,- (DVD), 449,- (BD)
Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry