Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Anthropoid | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.08.2016
CZ premiéra: 28.09.2016
režie: Sean Ellis
hrají: Jamie Dornan, Cillian Murphy, Charlotte Le Bon, Toby Jones, Anna Geislerová

Anthropoid: Recenze


ikona
Rimsy
Naplnila zahraniční produkce očekávání českých fandů? 

Asi nejočekávanější film letošních Varů jsem po trochu podivném traileru vyhlížel s obavami. Riziko směšné angličtiny a přílišného důrazu na romantickou linku z ukázky smrdělo na míle daleko, navíc jak se asi mohli zahraniční filmaři popasovat s tak národně specifickou událostí novodobých českých dějin? Od začátku bylo jasné, že velká produkce pod vedením několika cenami ověnčeného Seana Ellise uchopí tohle téma o dost jinak, než by mohl kdokoli z naší kotliny. Už jen hvězdní herci Jamie Dornan a Cillian Murphy přitáhnou do kin spoustu diváků, kteří mají jen velmi vágní tušení, že nějaká druhá světová vůbec byla.

 

Jestli vás stejně jako mě v traileru děsila ta angličtina z úst českých herců, tak ve filmu je to přesně takhle, a to po celou dobu. Zpočátku to vyvolává úsměv, po chvíli už vám to ani nepřijde. Přesto se budu těšit na dabing, a to neříkám vůbec často (možná jsem to ještě neřekl nikdy), protože tohle je optikou našince trochu trapas. Za mořem asi angličtina nějakých Čečenců z východní Evropy nikoho nerozhodí, ale když z rádia na pozadí slyšíme českou hudbu, nad kterou probíhá vlastenecký rozhovor v angličtině, sál propuká v nežádoucí smích stejně jako ve chvílích, kdy američtí herci lámaně deklamují česká jména osob a měst.

Zhruba první dvě třetiny Anthropoidu sledujeme přípravy Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na atentát na Heydricha. Za pomoci pražského odboje se snaží vymyslet, jak takhle ambiciózní a na první pohled neproveditelný plán uskutečnit. K tomu nesmí chybět trochu té lásky, aby ani divačky, které prostě půjdou na pana Greye, neodcházely neukojené romantickou nadstavbou. Závěr se pak soustředí na slavné obléhání kostela a určitá nuda řady nevypointovaných konverzačních scén je vystřídána poctivou akcí, na které jsou cítit peníze a nabízí uspokojující zakončení filmu.

 

Pro českého diváka je zcela samozřejmé, jak se bude příběh vyvíjet a jak skončí. Jenže dovedu si představit, že historií nepolíbení návštěvníci kin za mořem budou napjatí, jestli se ten atentát fakt povede a co bude potom s hrdinnými parašutisty. Ellis vypráví příběh s nezbytnou dávkou patosu, který je občas trochu přes čáru, aby v přepjatém závěru udupal diváka pod návalem emocí. V tu chvíli musí být každému jasné, že tohle není ani tak český válečný velkofilm jako spíš klasická výstavní skříň Hollywoodu.

Ellis údajně film chystal patnáct let a pročítal tuny materiálů. Občas skutečně naťukne nějaký pojem (třeba operace Silver A), který ale není dál rozvíjený, protože na vykreslování všech historických souvislostí a aktivit odboje samozřejmě není čas. To mu nemá smysl vyčítat, jenže pokud chtěl točit dramatický film, měl by hlavně s postavami a samotným dějem pracovat o poznání lépe. Spousta událostí totiž působí uměle a vychtěně, motivace často nejsou jasné a věci se prostě dějí. V první části poněkud pomalu a zdlouhavě, a až poslední akční třetina zanechává silnější dojmy. Dokážu si představit, že při tak obrovském množství informací a postav, jež historické okolnosti zahrnovaly, je lehké se v nich utopit - ale přesně to by měl režisér ukočírovat.

 

Murphyho Gabčík je nekompromisní drsňák, který celý film suverénně táhne. Svým charismatem hezounka Dornana výrazně zastiňuje a jasně ukazuje, že Jamie je jen fešák s nulovým hereckým rejstříkem, jenž na podobně dramatické role prostě nemá. Ale stejně jako na většinu ostatních nedostatků si i na Dornana prostě zvyknete a časem má dokonce i jednu smysluplnou vnitřní proměnu, takže s jeho haněním končím. Ve vedlejších rolích se představí řada pro nás známých tváří, jejichž angličtina do uší bodá o to více. V čele s Annou Geislerovou, trochu nepochopitelně obsazenou do role dvacetileté partyzánky, ansámbl doplnili třeba Alena Mihulová, Václav Neužil, Ondřej Malý nebo Jan Budař. A ostudu určitě nedělají.

 

Hodnocení Antropoidu je těžké. Z našeho pohledu to měl být český film o ryze českém tématu a jako takový je úplně jiný, než by člověk čekal a nejspíš i chtěl. Dokážu si ale představit, že v zahraničí, kde obeznámenost s touhle kapitolou dějin nebude tak samozřejmá, bude Ellisův "hollywoodský" přístup k atentátu přijímán o poznání lépe. Pro tuzemského diváka je prostě až příliš bizarní slyšet z úst Jamieho Dornana: „We Czechs are very proud nation!“

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (27)

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Ellis se nezabývá tolik samotnou historií a soustředí na vykreslení atentátu jako odvážného činu několika hrdinných odbojářů, kteří se nebáli riskovat vše. Spousta vlasteneckého patosu, nevyvážené tempo a zkratkovitost kazí jinak vcelku obstojnou rekonstrukci historických událostí, ale o propadák se naštěstí nejedná.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar9/10

  Tim007

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar6/10

  The Joker

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar8/10

  Anetka

 • avatar7/10

  Leonidas I.

 • avatar7/10

  Nexus6

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace