Ant-Man: Blu-ray
19:00 | 09.12.2015 |
Většina marvelovek je pohodovou rodinnou zábavou, která možná leckoho štve, ale v jádru pořád plní to, o čem se většině konkurence jen sní. Zatímco u DC s klidem spatlají něco jako Green Lanterna a Foxové jsou schopní přizabít Fantastickou čtyřku, v Marvelu věnují svým filmům tak důkladnou péči, že jen málokdy šlápnou vedle. A když už se jim to povede, nikdy to není totální WTF tragédie, ale spíš nevýrazný mainstream, ve kterém se pořád najde alespoň pár dobrých vtipů.
Přesně tohle je případ Neuvěřitelného Hulka a druhého Thora, no a teď se k nejhorším marvelovkám přidal Ant-Man. Samozřejmě ne nějak plošně, překvapivý počet lidí si ho dost užil a staví ho nad druhé Avengers. Já jsem v kině docela trpěl, a když jsem dal Ant-Manovi druhou šanci na blůčku, nikterak se nezlepšil. V podstatě pořád nechápu, jak ten film může někoho bavit.
Mám rád Paula Rudda, žeru Michaela Douglase a premisa se superhrdinou, který se zmenšuje a ovládá mravence, mi rozhodně přijde komediálně nosná. Peyton Reed ale zvládá pohnojit prakticky všechno, co může, a udělal z Ant-Mana nevýraznou baervnou řachandu, která se chlubí maximálně dobrými triky. Všechny ty makrolokace a mikrosouboje se tu docela povedly. Jakmile se ale něco řeší mimo ně, je to prostě slabota.
Jistě, Ant-Man měl být civilnější a hrát primárně na komediální strunu, nikomu se ale nedaří trefit tu správnou polohu. Rudd nemá jak zaujmout, protože jeho hrdina nikdy nepůsobí moc výjimečně a nedělá nic, co by nemohlo zvládnout x jiných lidí (chápu, částečně to je pointa, ale Pym mu přece dává do rukou osud světa!). Celá linka s jeho dcerou je navíc nesmírně mdlá a ztrácí se v ní čas s policajtským konkurentem, jehož existence má ve filmu pramalý smysl. Co Douglas? Ten se na druhé straně akorát topí v hromadě vysvětlování a nejlepší je jeho vzpomínání na minulost, která působí stokrát zajímavěji než současnost. No a nechtějte, abych začal rozebírat mizerného záporáka, jenž přehlíží nejúčinnější zbraň všech dob (dezintegrátor!), nebo Evangeline Lilly, které tahle role vážně nesedí a s Ruddem má totálně nulovou chemii.
Co tedy v Ant-Manovi funguje? Michael Peña je občas zábavný, scéna s Falconem není úplně k zahození (i když mohla být daleko lepší) a vlastně to celé nikomu neubližuje. Jinak ale Marvel vyhodil 130 milionů do luftu, protože natočil děsivě dlouhou konverzačku z Douglasovy kuchyně, která se lopotně montuje do širšího kontextu a sama o sobě nemá moc co nabídnout.
Že je příjemně jiná než ostatní blockbustery? Možná. Pokud ta jinakost ale spočívá v tom, že se uměle vytváří nový Robin Hood a následně se pořádá první Iron Man v krapet jiném rozložení, nepřijde mi to jako moc oslnivý výsledek. Peyton Reed zkrátka vzal něco, co v nějaké fázi možná bylo super, a udělal z toho téměř podprůměrnou sci-fi taškařici. A fakt, že to superhrdinskou klasikou unavení diváci nevidí, mě docela trápí. Stejně jako u druhého Thora, ale to už asi nemá cenu otvírat, co? (5/10)
Už jste si určitě zvykli, že marvelovky na blůčku moc nebodují. A Ant-Man není výjimka, audiovizuálně neselhávající film totiž doplňují jen tři featuretty, kupa vystřižených scén a tři minuty zkažených záběrů. Zábava? Je jí tu zhruba stejně jako ve filmu (= málo). Marvel sem totiž vtěsnal třeba virální zprávy s Christine Everhart (novinářka z první a druhého Iron Mana), jejichž existence je zcela zbytečná.
U vystřižených scén si nejspíš řeknete, že šly ven právem (nejdivnější je první setkání Rudda s Douglasem, při němž první hraje opraváře kabelovky a druhý hluchého starce), hlavních chodem má nicméně být patnáctiminutový pohled za kulisy, který proběhne celé natáčení od A do Z. V tom najdete tradiční velebení všeho kolem, nejvíc ale zaujme velká scéna s tankem, která se natočila víceméně prakticky. Jen aby ji trikaři doladili do podoby, která původní snažení zcela zabíjí.
O něco povedenější je tvorba markosvětů, jíž se věnuje druhý, osmiminutový featurette. Rudd v něm sympaticky přiznává, že vydržel na drátech asi 10 minut a už potřeboval pauzu, kolem se pak řeší, jak se začínalo u fotografií a jak jsou veškerá prostředí velice věrná. Fajn, tahle snaha se do filmu rozhodně otiskla. Jenže jiná oddělení holt takovou kliku neměla.
Ant-Man je každopádně dalším důkazem, že může i Marvel šlápnout vedle. Že jeho přebíhání mezi žánry sice funguje, protože je každý film trochu jiný, ale někdy prostě vsadí na špatného tvůrce a dostanou nevýraznou rychlokvašku, která je třeba vedle Zimního vojáka vyloženě marná. Rudd je ohromně zábavný ve spoustě filmů, takže je docela záhada, že se Scottem Langem nic moc nepředvedl. Což se snad změní už v Občanské válce, v níž bude hláškovat po boku Kapitána Ameriky, protože jinak zůstane Ant-Manův potenciál nenaplněn. A to by byla velká škoda, v comicsech se kolem něj totiž dějí hodně zajímavé věci.
Obraz: 1,85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD High-Res 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 2.12.2015
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (BD + 3D BD)
Za poskytnutí disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry