Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Abigail | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.04.2024
CZ premiéra: 18.04.2024
režie: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
hrají: Melissa Barrera, Dan Stevens, Kevin Durand, Kathryn Newton, Giancarlo Esposito, Angus Cloud

Abigail: Recenze


ikona
Jokolo
AbigailDan StevensMatt Bettinelli-OlpinMelissa BarreraTyler Gillett
Šest zločinců, zamčený dům, malá holčička a hektolitry krve.  

Tvůrci Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett si nejdřív udělali jméno povedenou Krvavou nevěstou, aby posléze svou reputaci fajn hororových režisérů potvrdili dvěma Vřískoty. Od pokračování vřískající značky však oba odešli, takže měli čas na natočení dalšího snímku stojícího na nevšedním pojetí žánru. V tom se spojují prvky hororu, klasické vyvražďovačky i klaustrofobického thrilleru, v němž je kvůli výkupnému unesena rozmilá dívenka Abigail. Jenže karta se tentokrát obrací, lovci se stávají lovenými a nic není tak, jak se na první pohled zdá. 

 

Za vidinou snadného zisku několika milionů dolarů se v tomto filmu žene banda šesti protřelých zločinců. Představa únosu dvanáctileté holčičky po baletním tréninku z její postele se zdá velmi jednoduchá, pak už navíc stačí jen 24 hodin čekat ve velkém starobylém domě, než její tatínek zaplatí tučné výkupné a všichni budou moci začít nové vysněné životy. Jenže vše se trošku zkomplikuje, když banda únosců zjistí, že tu mají co do činění s dcerou kriminálního bosse. A že s dívenkou to nebude tak jednoduché, jak se zdá. 

Pokud jste ještě neviděli trailery, považujte se za šťastlivce. Studio Universal totiž nepřistoupilo k reklamní kampani nijak odvážně ani nápaditě, takže ukázky vyzrazují téměř všechny zvraty, které ve filmu najdeme, včetně toho nejdůležitějšího. Já sám byl jakoukoliv kampaní nepolíben a tušil jsem jen to, že ve filmu je malá holčička. Díky tomu je můj celkový dojem z projekce mnohem lepší, než by byl po zhlédnutí jakýchkoliv propagačních materiálů, protože momenty překvapení a postupné odhalování toho, co že se to v tom domě vlastně děje, mají velký podíl na zážitku z tohoto hororového bijáku. Takže to rovnou propálím – pokud se vám líbila Krvavá nevěsta a hektolitry stříkající krve vám vykouzlí blažený úsměv na tváři, trailery si nepouštějte a mazejte do kina. 

 

Zpočátku totiž vůbec netušíme, o co vlastně půjde. Film sympaticky neotálí u nudné expozice, ale rovnou hází postavy do atmosférického prostředí viktoriánského domu, kde se rozjíždí výborně napsané představovačky a vzájemná otrkávání postav. Právě díky nim je první část Abigail skvělou zábavou. Poutavé interakce mezi zajímavě vybarvenými zločinci totiž v kontextu hororové tvorby výjimečně baví a film parádně odsýpá. Postavy nejsou ploché, každá z nich má svou na horor bohatě vystačující backstory, díky které nám na každé z nich může záležet. Uzavření těchto figurek v jednom domě navíc poskytuje lákavou příležitost pro gradaci napětí, což se výborně daří. 

Můžeme za to poděkovat i na hororové poměry výjimečně dobře zvolené herecké skvadře. Vyjma Giancarla Esposita, jenž tu hraje Giancarla Esposita, tu nenajdeme žádnou vyloženě áčkovou hvězdu. Všichni herci jsou ale velmi sympatičtí, výrazní a do svých rolí perfektně obsazení. Kevin Durand je extrémní charismouš, který se náramně hodí do role přitroublého hromotluka. Pro Dana Stevense mám bůhvíproč trapnou slabost od Eurovize, tato role mu navíc dává ideální prostor si užít jak chladně uvažujícího vůdce bandy, tak vyšinutého magora, čehož Stevens náležitě využívá. Melissa Barrera v hlavní roli také okouzluje a je velká škoda, že se vyoutovala kontroverzními výroky směrem k izraelsko-palestinskému konfliktu, takže ji nejspíš nějakou dobu v hlavní roli neuvidíme. Stejně tak velmi mrzí skon Anguse Clouda, pro nějž jde o poslední roli, která je rovněž velmi vděčná. A závěrečné cameo je už jen třešničkou na dortu.

První část je tak díky hercům, vhodně zvolenému prostředí a zábavnému scénáři skvělou podívanou. Tíseň graduje a sic je film skoupý na lekačky či vyloženě děsivé momenty, vše poctivě vynahrazuje postupně budovanou atmosférou, v níž se mísí odlehčenost i napětí. Humor je další výsadou filmu. Netlačí se s ním na pilu, ale když se nějaký vtip či hláška objeví, vždy to potěší a zahřeje. A mluvíme-li o odlehčeném tónu, musíme vzpomenout i na vybuchující těla, jichž je ve filmu požehnaně.

Tvůrci se netajili tím, že v tomto filmu se nejvíc odvázali z hlediska brutality a množství krve. A musím jim dát za pravdu – i na poměry brutálních hororů je tu těch explodujících částí těl, tlejících mrtvol a obecně krvavých jatek požehnaně, aniž by to ale působilo levně. První atmosférická půlka se po odhalení zvratu totiž mění na extrémní gore fest, kde se vyšinutosti nekladou žádné meze. V tu chvíli se od atmosféry a fajn interakcím ustupuje k řezničině a gradujícímu násilí, což mě trošku mrzelo, protože film přestává překvapovat a zvraty začínají působit trošku násilně. Věřím ale, že pro milovníky vyhřezlých vnitřností naopak bude druhá půle ta zábavnější. Dokonce i nějakou tu motivaci postav a povedený závěr se tu povedlo vykřesat.

Oba režiséři tak potvrzují, že hororové řemeslo mají v malíku a vyplácí se jim sázet na neotřelá pojetí mnohdy vyčpělého žánru. V balastu hororových snímků, které stále dokola omílají řídká témata, je Abigail skvělou žánrovou podívanou, která je hlavně zábavná od začátku do konce. Pokud jste tedy fandové žánru, snímek o malé holčičce, která si maže na chleba sympatické zločince, byste si neměli nechat ujít. 

Verdikt

avatar7/10

Jokolo

Sympatický přírůstek do hororového žánru, který v první půli okouzluje skvělými herci, jejich interakcemi a parádní tísnivou atmosférou, aby ve druhé půlce divákům do ksichtu chrstnul hektolitry krve, hromady vnitřností a fajn vyvražďovačku. Nevšední pojetí, kdy zločinci utíkají před malou holčičkou, dělá z filmu velmi zábavnou podívanou. Zamrzí nicméně to, že trailery propálily všechny zásadní zvraty, které by jinak film povýšily na stále překvapující biják.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  TedGeorge

 • avatar5/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar7/10

  Sub-Zero

 • avatar6/10

  Jaroslav435

 • avatar10/10

  Kristy77

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace