Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
A-Team | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 11.06.2010
CZ premiéra: 17.06.2010
režie: Joe Carnahan
hrají: Liam Neeson, Bradley Cooper, Sharlto Copley, Quinton Jackson, Jessica Biel

A-Team: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Minulý rok patřil minimálně v rámci akčního žánru návratům do osmdesátých let. Ta vlna Hollywood bohužel hodně rychle přešla, protože se většina podobných retro-snímků v kinech neprosadila a z našich peněženek vymačkala jen nepříliš vysoké sumy. Zústalo po ní ale několik výborných žánrovek, které rozplesaly srdce většiny fanoušků: Postradatelní, Zatím spolu, zatím živí, Parchanti... a především A-Team: Ohromně nadupaná akční jízda, která kašle na všechno, co by jí mohlo bránit v totálním vyblbnutí se.

Co je na A-Teamu kouzelné, tedy samozřejmě krom neustálého odkazování na původní seriál, je jeho upřímnost. Vznikl jen z několika velmi prostých důvodů: aby sekal jednu stylovou hlášku za druhou, aby skákal z jedné přepálené akce do druhé, aby dal zapomenout na suchoprdské a seriózní "inteligentní filmy", ať už to znamená cokoliv. Zábava v té nejčistší formě.

Jediný zádrhel je v tom, že se Carnahan zamotal do zápletky a jejího vyústění. Finále je tak až moc komplikované a ve své podstatě vlastně i přeplácané. A to do takové míry, že vedle něj i všechny předcházející akční sekvence (už tak brutálně přitažené za vlasy) vypadají jak drobná rozcvička před intergalaktickou olympiádou v ulítlosti.

Ale co na tom. Na konci stopáže A-Teamu už stejně musí mít každý divák vygumováno... Důležité je, že A-Team nabízí skvostnou zábavu, která funguje pořád dokola a dokola. Její hlavní hrdiny si nelze neoblíbit a akční sekvence nelze neužít. Pár drobností pak Carnahanovi s radostí prominete. Vždyť natočil jeden z nejzábavnějších filmů minulého roku.

Na Blu-ray dorazil přesně takový, jaký jsme si jej přáli. S bombastickou zvukovou stopou, která prohání surroundy jak o život, a s obrázkem ostrým jako břitva. Ona ostrost je hodně důležitá, protože se k ní přepis nedostal umělým přiostřování nebo podobnými nesmyslnými úpravami, nýbrž skvělou prací se zdrojem - detaily a kresba jsou výborné a odhalují velmi jemnou vrstvu filmového zrna. Kontrast je hodně vysoký a občas se dokonce objevují droboulinké přepaly, to je ale spíš stylizace, než nedostatek. Kresba jde do háje jen při přehnaném používání digitálních efektů, kdy objekty působí skoro až rozmazaně (jinými slovy nekvalitní digitální efekt tu poznáte velice snadno, ale to už ke Carnahanovi také patří). Ovšem ani to není chyba přepisu. Ten je překvapivě silný v kramflecích i v nočních scénách. Jednoduše předvádí výborný výkon hodný nejnovějšího blockbusteru.

Bonusová výbava skáče od informacemi nařachaných dokumentů k úplným zbytečnostem, které člověku akorát sežerou volný čas. Začneme u nich. "A-Team Theme Mash-up Montage" je ne úplně povedený sestřih nejzajímavějších momentů z filmu do rytmu původního hudebního motivu A-Teamu. Devět minut vystřihaných scén (často s nedodělanými efekty nebo blue-screenem) je poměrně slabých, pak už to ale jde rychle nahoru.

"Ďáblové v detailu: V zákulisí natáčení s Joe Carnahanem" je PiP bonusek, který narozdíl od PiP u většiny současných blockbusterů není úplně odbytý - po dlouhé době se totiž k natáčení takové fičury dostavil i samotný režisér. Carnahan tu vstupuje do filmu a z hodně stylového studia, na jehož pozadí probíhají záběry ze zákulisí (a storyboardy apod.), vysvětluje, co a jak ukuchtil. Hodně tu mluví o inspiracích jak při sepisování scénáře, tak při natáčení jednotlivých akčních sekvencí. Odhaluje se díky tomu hodně velké množství informací o natáčení. Jen se Carnahan sem tam opakuje. PiP navíc v "nePiP" částech doprovází klasický audiokomentář. V obou případech režisér působí velmi energicky a sdílně. A sympaticky. To jste mimochodem věděli, že Lynchova sekretářka (ta, kterou mají jen kvůli pěknému zadku) je Carnahanova manželka?

Jediná výhrada, kterou k PiP mám (jako majitel plazmy), jsou statické obrázky v černých pruzích (doplňujících formát do 16:9), kde se objevují různé zbytečné detaily o zbraních. Celkem diváka otravují (vypalují se do obrazu).

Medailonky různých postav jsou klasický balast (je jich tu přes dvacet minut a věnují se všem důležitým figurám), naopak překvapivě potěší sedmiminutový (!) gag-reel, který by se sice dal značně zkrátit, ale i tak je to milý bonus. Pak už zbývá jen šestiminutové "Vizuální efekty před a po", kterým vás provede CGI supervisor James E. Price a které představují přesně to, co slibuje jejich název. No a téměř půlhodinový "Plán útoku", tedy výživný film o filmu, sice opakuje hodně informací z předešlých bonusů (především z PiP), přesto ovšem stojí za pozornost. Člověk se tu podívá na klasické detaily: Kaskadérské kousky (a zranění), digitální efekty, atmosféru při natáčení, podvádění s lokacemi a tak dále. To vše prolínají rozhovory s Carnahanem a s obsazením.

Obraz: 2.40:1 :: 1080p (AVC)
Zvuk: DTS-HD 5.1 - anglicky, DD5.1 - česky 
Titulky: české
Datum vydání: 29. 11. 2010
Cena: 699,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace