Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
A Good Person | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 31.03.2023
CZ premiéra: nestanovena
režie: Zach Braff
hrají: Florence Pugh, Morgan Freeman, Celeste O'Connor, Molly Shannon, Zoe Lester-Jones

A Good Person: Recenze


ikona
Spooner
a good personflorence pughmorgan freemanzach braff
Film o tom, co nás dělá dobrým člověkem. 

Zacha Braffa si oblíbili všichni diváci coby sympatického doktorka v kultovním seriálu Scrubs, známý herec má ovšem od té doby často i režijní úmysly. A ze začátku to s ním vypadalo slibně. Jeho režijní debut Procitnutí v Garden State byl poměrně úspěšnou nezávislárnou, která dokázala hrát na ty správné divácké noty. Jenže od té doby se dalšího výraznějšího tvůrčího zářezu nedočkal, tentokrát měl však všechny karty na své straně. V jeho dalším malém nenápadném dramatu A Good Person si totiž zahrála jeho tehdejší přítelkyně, a hlavně obří talent, Florence Pugh, jež by dokázala utáhnout i reklamu na hemoroidy. Té navíc kryl záda veterán Morgan Freeman a poměrně slibný příběh. Dokázal díky silné dvojici naservírovat i silný film?

 

Sledujeme tak příběh Allison, které v životě nic nechybí. Je šťastně zamilovaná, má před svatbou s přítelem Nathanem a s jeho rodinou, kromě budoucího tchána Daniela, si rozumí. Jenže stačí jeden okamžik a vše se od základu změní. Allison coby řidička se totiž stane účastnicí nehody, při níž zemře její budoucí švagrová s manželem a ona jediná bouračku přežije. Hlavní postavě se tak od základu změní život a po roce trápení je z ní zlomená osoba závislá na prášcích. Když si ovšem sáhne na úplné dno, je i jí jasné, že se se svou závislostí i psychickým stavem musí konečně něco dělat. A potenciální cestu ven a útěchu ji paradoxně nabídne ten, od něhož by to nejméně čekala – zdrcený Daniel, jehož kromě smrti dcery tíží i temná minulost a musí se musí starat o svou dospívající vnučku.

Náběh na výrazné malé drama tu tedy máme více než solidní a dá se říct, že po většinu stopáže se tvůrcům daří naplňovat jeho potenciál. A Good Person není úplně veselou podívanou, i přesto splňuje všechny divácké atributy a dokáže člověka k sledování správně zaháčkovat. Je správně hřejivý, mírně melancholický s občasnými pokusy o humor, ale zároveň se nebojí emocionálně vypjatých scén a silných momentů. Scénář pak umí hezky pracovat se sympatickými postavami, které lamentují nad tím, zda jsou i po nehodě či některých životních krocích stále dobrými lidmi. A kam je až dokáže dostat jedna životní tragédie.

Florence Pugh pak ze scénáře i samotné Allison dostává naprosté maximum a jedná se o další z rolí, v níž absolutně exceluje a ukazuje, že dokáže utáhnout naprosto všechno. Její hrdince věříte každou emoci, slzu i špetku naděje, které se jí sem tam v očích objeví. Zároveň však celou dobu působí přirozeně a nijak přehnaně netlačí na pilu. O to víc dokáže být její výkon intenzivnější. S vynikajícím Morganem Freemanem, jenž tentokrát nehraje „jen“ na svou charismatickou jistotu a radost z hraní a vděčně napsané role z něj čiší, pak tvoří opravdu silnou hereckou dvojku, mezi níž to funguje a zvládnou odtáhnout film téměř na svých bedrech.

I když totiž Zach Braff dokáže natočit divácky vstřícnou nezávislárnu, v níž je vše na svém místě a nikoho neunudí, stále mi v jeho režii k úplně spokojenosti něco chybí. Coby režisér je totiž správně komorní a zároveň nenápadný, což je v jistých scénách sice dobře, v jiných ale nikoliv. Chybí mu totiž tvůrčí drajv a odvaha v některých momentech ještě více přitlačit a udělat tak snímek ještě mnohem silnější podívanou. Humorné vsuvky, většinou v podání veselé maminky Molly Shannon, pak v mixu se zbytkem příliš nefungují a nůžky se mohly při střihu také používat mnohem častěji. Dvouhodinová stopáž je na podobný kousek opravdu moc. Obzvláště, když i přes skvělé obsazení a slušné tempo snímek směřuje k předvídatelnému konci.


Přehrajte si trailer
A Good Person je tak ve výsledku sympatickým malý dramatem, co hezky splňuje zadání, nenabízí však nic moc nového či nějakou přidanou hodnotu. Tedy kromě potvrzení toho, že Florence Pugh je obrovským talentem jedoucí na maximum v opravdu každé roli a i zde si její fanoušci přijdou na své. Zach Braff ovšem úplně nepřešel svůj stín příjemných, leč předvídatelných kousků, které sice instantně pobaví, ale na úplné zarytí v divácké paměti to pořád úplně není. Na druhou stranu, pokud máte podobné nenápadné žánrovky rádi, zklamání z této volby taky nejspíš nebudete.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Zničená Allison se ani po roce nemůže vyrovnat s tragickou nehodou, při níž umřeli dva její blízcí. A útěchu najde tam, kde by to nejméně čekala. Příjemné drama stojí zejména na bezchybném výkonu Florence Pugh a skvělého Morgana Freemana, jejichž výrazné pouto ani v přepálené dvouhodinové stopáži nezačne nudit. Jen ten Zach Braff by mohl točit o něco výrazněji a sebevědoměji.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Perun

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace