Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
25 km/h | 2019
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 09.01.2020
režie: Markus Goller
hrají: Lars Eidinger, Bjarne Mädel, Sandra Hüller, Alexandra Maria Lara, Franka Potente

25 km/h: Recenze


ikona
Rimsy
bjarne mädelfranka potentelars eidingersandra hüller
Dva stárnoucí bratři, dva zestárlé mopedy, jeden mrtvý otec a jedno k dobrodružství vyzývající Německo. Co z toho vzniklo? 

Dopravně pojmenovaná komedie navazuje na dramata Na konci světa a A dýchejte klidně. AČFK je totiž vypustila do kin vždy na počátku minulých let díky diváckému hlasování na Letní filmové škole – její návštěvníci hodnotili trio předkládaných filmů a vybrali ten, který by měla vidět i nefestivalová veřejnost v běžných kinech. Z evropské konkurence loňského roku nejvíce zaujala oddychová německá komedie, která v leckdy emočně náročné festivalové atmosféře působila jako balzám na duši. Jenže produkce běžných kin, to je trochu jiné kafe.

Právě ona pohodovost a nenucená ležérnost, s níž vyprávění o dvou bratrech na mopedech sledujeme, totiž může být pro běžného diváka až příliš nekonfliktní. Režisér Markus Goller se chopil tématu, které je velmi podobné jeho předchozímu kousku z roku 2017. Komediální road movie Můj bratr Simpel totiž vyprávěla putování retardovaného mladíka a jeho zdravého bratra za společným otcem. Ambicióznější novinku si Goller sice nenapsal sám, ale nevidět podobnost je téměř nemožné.

Tentokrát totiž má co do činění s dvojicí bratrů, jejichž životní cesty se po několik dekád ubíraly jiným směrem. Zatímco Christian (Lars Eidinger) z rodné vesnice utekl a ve velkém světě vydělává velké peníze, bázlivější Georg (Bjarne Mädel) zůstal doma a až do konce se staral o umírajícího otce. Právě na jeho pohřbu se bratři potkají, a tak se samozřejmě otevřou nějaké ty staré křivdičky. Nevraživost se však během jednoho večera s dostatkem domácí pálenky promění v pokračování toho, co před pár desítkami let začalo – a tak se opilí bratři vydají na starých mopedech přes celé Německo až k Baltskému moři.

Pointa názvu spočívá v tom, že nevýkonné mopedy nemohou drandit nádherné německé silnice rychleji než pětadvacetikilometrovou rychlostí – tento fakt, jehož by šlo využít k časté komice vztahující se k trapné utahanosti plánované cesty, však není téměř ani zmíněn, natož tematizován. Stejně tak i sblížení bratrů se odehraje až podezřele rychle a většina prvků, jež v základní premise vyznívá neobvykle je odsunuta do pozadí na úkor zcela rutinní road movie, jakých jsme viděli desítky.

Během cesty se bratři samozřejmě hašteří, vyčítají si emoční újmy z mládí a v nemalé míře si vzájemně nastavují zrcadlo – což jim nakonec dodá sílu vystoupit ze zajetých stereotypů a i ve věku kolem pětačtyřiceti let změnit své životy. Zní to jako klišé, a to především proto, že se o přehlídku mnoha klišé skutečně jedná.

Film zachraňuje chemie mezi ústřední dvojicí a výkony Eidingera a Mädela, kteří v posledních letech pokukují i po zahraničních produkcích, jsou pro výsledek filmu skutečně stěžejní. Fanoušky krautovské kinematografie potěší i menší role Franky Potente a Sandry Hüller a dostatečnou míru bizáru zajistí setkání s buranským přeborníkem v ping-pongu, jehož neopomenutelným koníčkem je lukostřelba. Takže ano, pár zábavných ingrediencí tu bezesporu máme, a především díky nim necelé dvě hodiny příjemně utečou a obstarají i několik úsměvů. Brm brm!

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Předvídatelná, ale příjemná road movie kombinuje žánrová klišé se špetkou krize středního věku, 80s soundtrackem a pohlednými německými panoramaty. A to je vlastně vše. Vadí vám to?


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    matop89

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace