Why We Fight

Why We Fight

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)
Plakát k filmu Why We Fight

Why We Fight /2006

Režie: Eugene Jarecki

Hrají: Graydon Carter, John S.D. Eisenhower, James G. Roche, Gore Vidal

Česká premiéra: nestanovena

USA premiéra: 10.2.2006

Na DVD od: nestanoveno

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.


Informace o filmu Why We Fight

Dokument Why We Fight má podtitul, který se jistě líbí – aniž bychom je jinak chtěli házet do jednoho pytle - všem americkým demokratům a extrémistickým skupinám na Blízkém a Středním východě: Kdo tvrdí, že tu americké impérium bude navždy? Což je otázka, kterou si jistě z mnoha důvodů klade kde kdo. Režisér snímku Eugene Jarecki sice na loňském Sundance získal Velkou cenu poroty, ale podle kritických ohlasů se zdá, že daná plakátová otázka otevírá diskusi jen tak napůl. Jeho autor už prý ví své. A když za to dostal cenu, musí si svůj názor chtě nechtě podržet. V odborné literatuře se pro tento typ dokumentů vymyslel přiléhavý terminus technicus „manipulativní dokument“. Návod je jednoduchý: autor si udělá rešerše, o čem ještě nikdo netočil, pak si dle výsledků průzkumu zvolí hojně diskutované téma, sjezdí půlku světa, při tom se ptá těch správných lidí, případě odpovědi těch nesprávných oseká do tvaru, který odpovídá jeho předem připravenému názoru. A je to! Výsledný tvar je většinou zábavný, protože, jak známo, statistika nuda je. A my vás o tom samozřejmě budeme na MovieZone informovat. Teď však suše, popisně a bez jakéhokoliv emocionálního zabarvení něco málo o skutečnostech, které dokument zpracovává: Jarecki se ohlíží zpět do historie a ptá se, jak se z národního uskupení, jež vzniklo kvůli jasnější budoucnosti všech obyvatel, mohl stát systém, jehož udržení je stejně jako v Orwellově 1984 závislé na permanentní válce. Refrénem snímku je slavná závěrečná řeč Dwighta Eisenhowera při odchodu z politického života, kde poprvé padla fráze „military industrial complex“. Toto slovní spojení se vztahuje k subjektům, které mají největší komerční a mocenský prospěch z výroby zbraní a posilování nálad národního ohrožení. Dokument také podrobuje rozboru americké intervence od 2. světové války a ptá se, jaký reálný prospěch Americe přinesly. Sám název dokumentu je pak ironickou narážkou na stejnojmenný „náborový“ film Franka Capry, který na úrovni politických špiček i prostých vojáků zdůvodňoval, proč se do 2. světové války zapojilo i USA. Douška na závěr: témata zajímavá, vyčkejme na zpracování. Snad se slova „hlubší a serióznější než Mooreův snímek Fahrenheit 9/11“ opravdu naplní.

Autor: Shushika


Galerie obrázků filmu Why We Fight

Galerie je zatím prázdná.


Recenze filmu Why We Fight

Milovník dokumentárních filmů byl až do druhé poloviny 90. let odkázán na specializované festivaly, milost stratégů ČT2, případně tučné konto, z nějž mohl financovat své občasné nákupy v internetových obchodech. Dnešní situace je (naštěstí) trochu jiná. Přibývá totiž jak zahraničních tak českých dokumentů, které míří do kin a následně i na DVD. Ať už si o názorech Michaela Moorea, prezentovaných v jeho dokumentech, myslíme co chceme, výrazně přispěly ke změně paradigmatu ve světě filmového ...

Číst celou recenzi


Trailery a klipy filmu Why We Fight

Zatím nevyšel žádný trailer.


DVD a Blu-ray filmu Why We Fight

Zatím nevyšlo.


Související články

19.2.2017 18:45 Batman, Grey a Wick drží kasu! Verbinski vyhořel Rubrika: Novinky Diskuze: 18 příspěvků
16.11.2016 13:00 7 filmů režiséra Jana Bártka Rubrika: Novinky Diskuze: 6 příspěvků
1.11.2015 12:00 Víkendový výplach #321 o traileru Star Wars Rubrika: Novinky Diskuze: 53 příspěvků
1.10.2015 13:31 Ice Cube vám rozbije držku Rubrika: Novinky Diskuze: 0 příspěvků
21.6.2015 12:20 Víkendový výplach #302 o Jurském světě a Arnoldovi Rubrika: Novinky Diskuze: 40 příspěvků
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.