Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zpívání v dešti | Singin' in the Rain | 1952
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Gene Kelly
hrají: Gene Kelly, Donald O'Connor, Debbie Reynolds, Jean Hagen, Cyd Charisse

Zpívání v dešti: V.I.M.


ikona
Cival
gene kellysingin in the rainstanley donenvimzpívání v dešti
Nejklasičtější muzikál všech dob 

Dokážu pochopit, když někoho nebaví Občan Kane. Snesu ofrňování nad Barry Lyndonem. A když mám zvlášť blahosklonnou náladu tak dokonce akceptuju urážky na adresu Vertiga (jakkoliv se mi při tom samovolně zatínají pěsti). Ale co bych asi nikdy nestrávil, by bylo hanění Zpívání v dešti. To totiž dokonale funguje i po půl století. Minimálně úvodní sekvence na slavnostní premiéře, při níž Don rekapituluje svou profesní dráhu, vás musí přesvědčit, že Kellyho styl humoru nepodléhá času. Jednoduchý, leč na bránici zákeřně účinný kontrast mezi velkými slovy a tesknou realitou dobře naladí na další dvě hodiny zábavy, v nichž se silně odráží rysy tehdejší americké kinematografie:

Vypíchnuté herecké hvězdy, zářící barvičky Technicoloru a komedie, která je „all singin’, all dancin’“, dojemná, ale zároveň i naprosto nad věcí. Fenomenální Gene Kelly byl sice dalším z režírujících usurpátorů, kteří v zájmu umění tyranizovali své svěřence, na rozjuchaném výsledku to ale vůbec nepoznáte. Maximálně to odtušíte z dokonalého sladění všech scén dohromady, kdy Kellyho perfekcionismus dovoluje rozkošně míchat procítěnou milostnou linii s humorem a samozřejmě i spoustou hudebních výstupů. Můžeme tu dlouze debatovat, který z nich má největší grády. Jestli O’Connorovo blbnutí ve filmovém ateliéru o tom, že nejdůležitější je diváka rozesmát. Anebo rozjařené Good Morning s pláštěnkami a koncem vzpomenutým i v druhých Charlieho andílcích. Či snad velkolepý (a jednoznačně nejdelší) mikropříběh z divadelního zákulisí Broadway Rhythm Ballet?

Já osobně mám jasno. V Kronice filmu - filmovými fajnšmekry obvykle proklínané to publikaci - jsem onehdy četl, že radost ze života nebyla v žádném jiném okamžiku filmové historie vyjádřena tak silně jako během titulní Singin’ in the Rain. S tím se nedá než souhlasit. Už jenom kvůli povznášejícímu courání v kalužích Zpívání v dešti prostě musíte vidět.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace