Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zmizení | Prisoners | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.09.2013
CZ premiéra: 10.10.2013
režie: Dennis Villeneuve
hrají: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Maria Bello, Viola Davis, Terrence Howard

Zmizení: Blu-ray


ikona
KarelR
Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal a luxusní thriller. 

Televizním obrazovkám momentálně vládne detektivka True Detective, v níž se Matthew McConaughey snaží polapit sériového vraha. Milovníci žánru tak mohli v únoru jásat hned dvojnásob, protože na domácí trh dorazil thriller Zmizení, jež má k hitovce od HBO velice blízko. A to jak atmosférou, tak veškerými filmařskými kvalitami.

Ve Zmizení sice Jake Gyllenhaal neloví sériového vraha (to už si užil ve Fincherově Zodiacovi, že...). Jeho detektiv Loki ale nemá o nic snazší práci, je totiž na stopě únosce dětí, kterému se kamsi podařilo odlákat dvě šestileté holčičky. Záhy se sice objeví nadějný hlavní podezřelý. Jeho rychlé propuštění ale nejenže pošle případ do slepé uličky, nýbrž také vyprovokuje otce jedné z dívek (Hugh Jackman), který vezme celou záležitost do vlastních rukou.

 

Zmizení se tím z celkem obyčejné detektivky mění v hutné drama o jednoduché věci: Kam až je člověk ochoten zajít, aby ochránil své blízké? Nebo alespoň dostal šanci se o to pokusit? Tohle často bývá prázdná filmová vějička. Kanadský režisér Denis Villeneuve ale po Zmizení patří mezi hrstku tvůrců, kteří z tématu dokáží vytěžit maximum. Zatímco tedy nevyzpytatelný detektiv Loki zkouší veškeré fígle, které mu odznak dovoluje, Jackmanův Keller Dover se vydává daleko za hranice nejen zákona, ale také vlastní lidskosti. A balancuje na hraně mezi totální spásou a totálním zatracením, aniž by se příliš ohlížel na to, jak s podobným rizikům staví jeho blízcí.

Jestli jste v předešlé větě četli "Hugh Jackman hraje lépe než kdy předtím", je to víceméně správně. Jeho postava je ale stejně se všemi ostatními zastíněna Gyllenhaalovým Lokim, jenž dokonale splňuje kritéria tajuplného vyšetřovatele, u kterého nikdy netušíte, na čem jste. Odkud pochází? Co ho dovedlo k téhle práci? A za jak dlouho mu rupne v bedně podobně jako Kellerovi? Loki je živelným středobodem celého Zmizení a z fleku by mohl dostat třeba vlastní seriál. Což Villeneuve dobře ví a dává vám do jeho nitra nahlédnout jen velmi opatrně, abyste i po 150 minutách toužili po maximum Lokiho společnosti.

 

Zmizení totiž s přibývajícím časem zrovna neuhání kupředu. Se záseky v případu se v podstatě zasekává i celý film, který místo sprintování běží spíš maratón. Villeneuvův plán pak víceméně spočívá v tom, abyste na jednotlivé indicie zapomínali společně s postavami a sdíleli tedy jejich traumata ze slepých uliček i nadšení z drobných posunů kupředu. Jelikož víte to, co všichni protagonisté (kteří spolu sdílejí jen některé informace), jste stále o krok napřed. I přesto se ale málokomu podaří doběhnout do konce dřív, než si to Villeneuve přeje, čímž ze Zmizení dělá také excelentní detektivku.

Výborní herci, chytrý scénář, omamná kamera Rogera Deakinse, který dělá z amerického maloměsta velice obyčejné, zároveň však náležitě děsivé místo... To všechno dělá z Prisoners vtahující syrovou podívanou, která by sice mohla být o něco kompaktnější a razantnější. Pořád ale jde o jasný žánrový nadprůměr, u kterého vás mnohokrát zamrazí víc než u většiny dnešních hororů.Víc takových filmů! (8/10)

Koupit na FilmGame.cz

 

Na českém blůčku najdete Zmizení v prvotřídní obrazové a zvukové kvalitě, to ale je zhruba všechno, čím vás modrý disk potěší. U nás i ve světě totiž film vychází jen s dvojici povrchních featurettů (dohromady mají 12 minut), které nedoprovází žádný další bonusový materiál. Přitom by zrovna tady potěšil jakýkoliv delší dokument z natáčení nebo komentář režiséra. Villeneuve nebo studio ale nespíš usoudili, že se to u tak malého titulu nevyplatí, takže se o téhle promakané detektivce nedozvíte žádné interesantní zákulisní informace. Velká škoda. Pokud ale šetření reálně zvýší finanční úspěch a dopřeje Villeneuvovi vybíravější režisérskou kariéru, je to oběť hodná podstoupení.

Obraz: 1,78:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 12.2. 2014
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace