Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zlatý kompas | The Golden Compass | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.12.2007
CZ premiéra: 13.12.2007
režie: Chris Weitz
hrají: Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green, Dakota Blue Richards, Ian McShane

Zlatý kompas: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Mysleli jste si, že nás filmové velkovýrobny až do léta ušetří klasicky pompézních trailerů na ty největší blockbustery? Pak jste se buď šeredně zmýlili, anebo zapomněli na Zlatý kompas. New Line Cinema se v něm pokouší najít druhého Pána prstenů. A do jisté míry se to daří. Jejich nová fantasy působí od počátku velkolepě, jako událost, takže těžko v kinech propadne. Přizpůsobuje se tomu i první regulérní trailer. Sám sebe od začátku stylizuje do rozmáchlé ságy (proto logo proběhne přes monitor až po čtyřiceti sekundách), v níž se hodný člověk, podporovaný gigantickou zvířenou, rve o osud světa. Takovouhle příležitost si pochopitelně nemůže nechat ujít orchestr, který burácí a řve, až se mu práší od činelů. Právě díky němu má plnohodnotný trailer nejen klasickou výstavbu, ale i klasicky velkolepý účinek. Ruší v něm snad jen ty pištící fretky a opičky, které bych z filmu okamžitě vyřadil (pravda, děti je budou milovat – já si v tomhle směru vystačil už s bobrem z Narnie), naopak oko si poměrně snadno zvykne na kompletně renderované scenérie za polárním kruhem. Vánoce budou patřit ledním medvědům. Po takhle dokonale zvládnutém řemesle proti tomu nelze namítat ani půl slova. Tím spíš když se vrací Gandalf. :-) Nízká a střední kvalita (tedy LOW a MED) s českým dabingem!

Zlatý kompas: Pětiminutový trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Dlouhé trailery jsou fajn. Pětiminutová ukázka z Comic Conu na největší zimní tahák to díkybohu potvrzuje. Pro velký úspěch opakuje hudební motiv z devítiminutové Narnie, to ale vůbec nevadí, protože celkový dojem je mnohem dospělejší, a tedy i podnětnější. Bude to hit a veliký. Pokud dokáže film zaujmout v rámci pětiminutového preview, v němž se na akci vyšetří až poslední minuta a předtím se jen víří atmosféra, ohledává mytologie a chvatně líčí zápletka, pak to značí velký režisérský průlom Chrise Weitze. Zlatý kompas rozhodně nebude omalovánkou pro nejmenší. Ty nejambicióznější obrazy, za něž kompletně zodpovídají počítače, zaujmou poměrně hutným vizuálem, v němž nepůsobí trapně ani války s malou holčičkou anebo záře nad polárnickým kabátem Daniela Craiga. Můžeme být spokojení a zas jednou prchat do kina natěšení. Nejsou totiž mluvící zvířátka jako mluvící zvířátka: Počítám, že kočky a medvědi ze Zlatého kompasu by i statnému Aslanovi natrhli řiť do pěti sekund. Proto hurá za nimi.

Zlatý kompas: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

První kapitola z ságy Jeho šerá hmota začíná odkazem na Pána prstenů. New Line Cinema zasekává možná trochu zbytečný, ale z producentské perspektivy jistě pochopitelný háček, za nímž se rozvíjí koberec pozoruhodné hodnoty. Ne za každou cenu originální: První dva záběry zapomněl jistě použít George Lucas ve své Epizodě I, obrazy tři a pět uvozují do Řady nešťastných příhod a ve čtvrtém hraném políčku můžeme prožívat jednu zombie reminiscenci Dennise Hoppera. Zbytek výživného teaseru je ovšem svéprávný, přestože se obejde bez vzletné gradace a drastického tempa. Výtvarná stylizace se ubrala cestou utlumených barev, v nichž se nesvítí na cestu tak jasně jako v ubohé Narnii. Kompletně digitální záběry sice často putují na příslovečnou hranu, mluvící medvěd je ale rozhodně víc fajn než mluvící Mirek Dušín v kůži lva Aslana a ani modrá Dakota rozhodně neirituje tolik, jako to dokázali její dětští kolegové ze světa C. S Lewise. A aby těch srovnávaček nebylo málo: Ač se teaser nese v pokojném duchu, jeho vizuálno podmaní jistě víc než třebas obrazy z posledního Pottera. Často sice naráží do mantinelů uvěřitelnosti digitálních potvor, ale tenhle „piano“ styl se musí divákům nad šestnáct let zamlouvat víc než přebarvené tyjátry, kde se víc peněz rovná více kýčovitým běsům. Navíc, není nad to vidět opravdu skvělé herce v interakci s reálným prostředím. Nicole bude k zulíbání i v padesáti.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace