Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zkrat | Haywire | 2011
csfd  imdb
US premiéra: 20.01.2012
CZ premiéra: 08.03.2012
režie: Steven Soderbergh
hrají: Gina Carano, Antonio Banderas, Michael Douglas, Ewan McGregor, Channing Tatum

Zkrat: Recenze


ikona
Cival
Stojí za to vidět skvěle obsazený akčňák Stevena Soderbergha? 

A teď vám nedám to, co chcete, chátro! Pochechtával jsem se, když kolegové komentovali Zkrat se slovy, že Steven Sodebergh dělá divákům naschvály. Úmyslně s nimi, ehm, vyjebává a znepříjemňuje jim slibný agentský biják. Nedopřeje jim radost z naplnění konvencí a očekávání, neuspokojí je přívalem adrenalinu či napětí, a to zjevně záměrně. A intouši za to Soderbergha klidně velebí, protože je to přeci tak originální a neotřelé...

Žádná akční pasáž nejde na doraz.Inu, jak se to vezme. Taky to můžeme nazývat trucpodnikem a nesmyslným samožerstvím. Onanií, na jejímž konci je zbytečný film. Zkrat je definicí sousloví „promarněný potenciál“, protože v něm je všechno narýsováno na agentský flák roku. Dokonce se tímhle směrem občas našlapuje: Z bitky v hotelovém pokoji mezi Michaelem Fassbenderem a Ginou Carano odtušíte, že na filmu dělá elitní tým filmařů, od choreografů po střihače, že skvělé herce doplňuje schopná kopáčka a že by ty velké hvězdy mohly rozvibrovat na maximum plochy špionážní, politické, psychologické, ale dokonce i existenciální (viz noční setkání několika agentů ve vile, což je jediná trochu atmosféričtější a propracovanější pasáž). Místo toho ze sebe vysypou deset tuctových vět a nechají se oddělat.

Soderbergha poslání experimentátora a nenápadného provokatéra tentokrát dovedlo k tomu, že nám předhodil ohlodaný žánrový pahýl s obligátní akční story. Zkrat vypráví o silné ženě, jíž zradili a ona jim teď nakope zadky, přičemž odhalí, kdo na koho intrikařil. Gina Carano jako Mallory v sobě však nenese pomstychtivost, ani touhu po pravdě, je jen nudnou typizovanou figurkou, která bez emocí skope všechno od pěšáků po krále. Aniž by zaujala čímkoliv osobitějším a snažila se dostat diváky na svou stranu.

Tohle není další bourneovka, i když jsme ji mohli klidně taky udělat, jako by řval z plátna Soderbergh. Tváří se při tom, že sledujeme něco sofistikovanějšího. Na základě jeho dřívějších filmů mu můžete věřit. Deset minut bez problémů, půlhodinu s námahou, půl druhé hodinky... už bez šance. Tohle je totiž jiná cesta pro nic za nic.

Žádná akční pasáž nejde na doraz a jejich spojnice jsou tak vysušené na kost, že v nich nejde nalézt dost diváckých živin. Jasně, ze stejného půdorysu vzešla spousta béček nebo už zmíněná mnohovýznamová a nepokrytě geniální trilogie o Bourneovi, proto není ničí povinností je opakovat. Ze Soderberghovy vědomé chůze proti konvencím ale nic poutavého nevzniká. Veškeré potěšení se vejde do třiceti minut (automobilová honička, bitky s Tatumem a Fassbenderem, poutavě paranoidní úprk z místa činu) a ve zbytku stopáže se tím strohým filmem jen dusí divák a plýtvá se možnostmi.


Přehrajte si trailer
Modlete se, ať nezačnete v kině přemýšlet, co by s tímhle materiálem udělal v podstatě jakýkoliv jiný (a ne nutně stejně schopný) režisér. Takový, co by chtěl spíš trumfnout konkurenci, a ne je jen zamachrovat na hardcore cinefily či kritiky, kteří si ujíždějí na slepých uličkách. Protože když vám hlavou proskočí jakékoliv jiné režisérské jméno, stihnete se v kině nasrat ještě před tím, než si Soderbergh střihne superdoslovnou vysvětlovačku i bezpohlavní závěrečný mord. A bude zle.

Takhle bezobsažně rozhýbaná klasická formule je prostě zkratem výjimečného autora.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar5/10

Cival

Elitní agentku Mallory zradili. A ona si to nenechá líbit. Žánrová klasika? Kdeže. Svérázný autor Steven Soderbergh vyzval tentokrát na steč žánr agentských napínáků a znovu ho pojal neortodoxně i svým způsobem originálně – jenže stejně tak i celkem nudně, ploše a tak ledabylým stylem, že velké herecké hvězdy marní čas, šikovní řemeslníci nemakají naplno a drsnou Mallory už na plátně nepotřebujete vidět. Leda v jiném filmu, jiného režiséra a s jiným zápalem pro postavy i příběh.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  imf

 • avatar5/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar4/10

  Invisigoth

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar5/10

  Le_Chuck

 • avatar5/10

  Anakin

 • avatar6/10

  nelson23

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar7/10

  PraSiteL

 • avatar4/10

  The Joker

 • avatar4/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Phil cze

 • avatar6/10

  Barbosa

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace