Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zkáza krásou | 2015
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 07.01.2016
režie: Helena Třeštíková, Jakub Hejna
hrají: Lída Baarová

Zkáza krásou: Recenze


ikona
Rimsy
Co říkáme na Lídu Baarovou v dokumentu Heleny Třeštíkové? 

V úvodu roku 2016 se toho o Lídě Baarové namluví a napíše hodně. Po více než patnácti letech od její smrti se totiž dočkáme hned dvou filmů, které se zaměřují na její životní trable. A že jich nebylo málo. Zatímco na velkolepou dramatizaci od Filipa Renče si ještě pár týdnů (a s obavami) počkáme, zdánlivě seriózní dokument z dílny Heleny Třeštíkové si můžeme užít už teď.

Dokument se skládá z archivních záběrů prvorepublikových filmů a především rozhovorů, které Třeštíková v devadesátých letech natočila se starou a osamělou Baarovou v jejím salcburském exilu. Část záběrů jste už možná viděli v dokumentu Sladké hořkosti Lídy Baarové z roku 1995. Tady jich ještě přibylo a společně s přehlídkou rolí mladé a krásné Baarové tak vycházejí poprvé celovečerně.

Baarová komentuje svůj život s velkou sebelítostí. Pletky s Goebbelsem, sexy mozkem let třicátých, označuje za pošetilost a morálním otázkám se zcela vyhýbá. Nejzajímavější je proto sledovat, co Baarová neříká. Goebbelsovy kroky proti Židům nebo protektorátní politika zůstávají neokomentovány, pouze s jemným naznačením od Třeštíkové, že tohle se dělo taky. Snaha netlačit starou a historicky už tak znemožněnou herečku do konfrontace je pochopitelná. Tohle totiž není o dějinách, ale o tragédii jednoho člověka, který ve zpětném pohledu komentuje své chyby.

Prezentace faktů koresponduje s roztěkaností vyprávění a spousta témat je tak pouze nakousnuta. Což je škoda, jelikož si z výsledku těžko uděláme celistvý obraz o hereččině osobnosti i kariéře. Jak v dokumentu sama Třeštíková naznačuje, Lídiny eskapády úzce souvisejí s dějinami dvacátého století. O to víc zamrzí, že kromě autorčina komentáře není s tímto tématem více pracováno a divák si musí historické střípky poskládat sám.

Stojí za zamyšlení, pro koho je film určen. Jako odborník na filmové a společenské reálie první republiky se zrovna necítím, přesto jsem se během hodiny a půl moc nového nedozvěděl, většina přešlapů slavné krásky totiž už byla mnohokrát proprána. S přihlédnutím k Renčovu opusu je ale určitě dobře, že se o životě prvorepublikové hvězdy můžeme dozvědět i pár seriózních informací. Řemeslně kvalitní dokument se zasvěceným přesahem si totiž enfant terrible československého filmu bezesporu zaslouží.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Příběh Lídy Baarové ukazuje dějinné reálie z pohledu jednoho člověka. Větší komplexita, přehlednost a klidně i délka by neškodily, přesto ale Třeštíková jako záruka kvalitní dokumentaristiky nezklamala.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Slarque

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar6/10

  malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace