Země medu: Recenze
11:00 | 20.04.2020 |
Poslední dobou se už s pasteveckými dramaty netasím tak často jako dřív, ale tentokrát na své rurální kořeny zavzpomínat musím. Země medu si vysloužila dvě oscarové nominace v kategoriích zahraniční film a celovečerní dokument a v tuto chvíli si ji můžete přehrát na portálu dafilms.cz. Díky zlatavě jiskřivému vizuálu bude ještě lepší si film užít v kině, což by se v polovině července už konečně mohlo podařit, ale pokud nechcete čekat, tak aspoň nemusíte. Hodina a půl uprostřed nehostinné makedonské přírody překvapivě uteče velmi příjemně.
Přestože se v jádru jedná o dokument, ústřední příběhová linka je velmi čitelná. V nyní vysídlené horské vesnici žije postarší včelařka, která se poctivě stará nejen o své úly, ale i nemocnou matku a pár koček. V harmonickém souladu s přírodou si bere jen tolik, kolik potřebuje, a na svůj nelehký, leč čitelný život si rozhodně nestěžuje. Rovnováhu však naruší příjezd početné rodiny, která chce v prázdné krajině zbohatnout prostřednictvím chovu dobytka a také včelaření. Bodrá a dobromyslná Turkyně se s nově příchozími snaží vycházet, jenže zjevně šmelinářská rodinka nemá k přírodě zdaleka takovou úctu. Asi si dokážete představit, že to k ničemu dobrému vést nemůže.
Už tato linka je na dokument o proměnách přírody a civilizace nečekaně narativní, vedle chytlavého dramatického oblouku však skýtá i několik posmutnělých poselství. Nevyhnutelná je ekologická rovina, kde zase jednou dostaneme pěkně naservírováno, kam povede naše snaha přetavit přírodní bohatství ve finanční zisk. Zároveň si však můžeme mezi řádky povšimnout i kritiky praktik kolonialismu, z nichž se dodnes desítky zemí třetího světa vzpamatovávají. Je to jako když dostanete kapesné – také si takových peněz vážíte mnohem méně, než když si sami něco vyděláte. Tenhle parazitický přístup napáchal v historii mnoho škody, ale nepoučili jsme se a v méně okatém měřítku ho bohužel praktikujeme dodnes.
Země medu se jen tak mimochodem honosí skvělou kamerou, která si dokáže pohrát s medovým oparem i vykouzlit nekompromisní paralely mezi pachtěním řadových včel a nesmyslností lidských činností. Střídmá stopáž je dalším střípkem do mozaiky divácké vstřícnosti, což se projevilo jak při oscarových nominacích (není náhodou, že se toto kombo ještě žádnému filmu nepodařilo), tak i sklizní hned tří cen na loňském festivalu Sundance a spoustou dalších, drobnějších ocenění. Univerzální pochopitelnost předkládané zkušenosti je jistě hlavním důvodem, proč se nejedná o zapadlý festivalový kus, nýbrž mezinárodně chválené dílo.
Poselství o důležitosti citlivého vztahu k přírodě zní jako klišé, ovšem málokterý film jej servíruje s takovou nenuceností a zábavností jako právě Země medu. Důsledná střihačská práce, během níž se debutanti Tamara Kotevska a Ljubomir Stefanov probírali stovkami hodin materiálu natočenými napříč třemi lety, se bezezbytku vyplatila. Země medu se nepodbízí, nejde divákovi zcela naproti – „jen“ předkládá natolik dramaturgicky ucelený tvar, že její dopad je oproti podobným dokumentů výjimečně silný.
Verdikt
Rimsy
Elegický povzdech nad parazitickými prvky lidské povahy, jež se daří vykreslit na příkladu nelehkého údělu jedné stárnoucí ženy. Dokument, který ví, co chce říct, a říká to.
Vaše hodnocení
Podobné filmy
Hodnocení čtenářů
- 7/10
the dark knight
- 8/10
Slarque
- 8/10
kaapaa
- 8/10
Sub-Zero
- 7/10
Qwat
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry