Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zbytečná krutost | Blood Simple | 1984
csfd  imdb  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Joel Coen, Ethan Coen
hrají: Dan Hedaya, Frances McDormand, M. Emmet Walsh, John Getz

Zbytečná krutost: V.I.M.


ikona
Witch
blood simpleethan coenfrances mcdormandjoel coenvim
Temný debut bratří Coenů 

Fanoušci bratří Coenů se údajně dělí na dvě skupiny: Dudeovce – to jsou ti, co považují za vrchol coenovské tvorby film Big Lebowski, a fargovce – těm zase učarovaly filmy podobné Fargu. Souhlasím, že se tahle myšlenka dá použít spíš jako vtipný bonmot než vážně míněná teorie. Ale i když si třeba desetkrát zopakujete, jak je takové dělení zjednodušující a omezené (vážně Coenovi točí celou dobu dva druhy filmů?), racionální úvahu vám obvykle překazí fakt, že se sami do jedné z těch dvou skupin řadíte. Jestli tedy máte jasno v tom, která je ta vaše, možná vám trochu pomůže konstatování, že Blood Simple bude asi o něco větší lahůdkou pro nás, příznivce Farga.

Dlužno ale dodat, že v Blood Simple chybí kladná postava. Nikdo vlastně nemá čisté svědomí a každý nese určitou vinu, nenajdete tady žádnou obdobu jednoduché venkovské policistky, která by jako nepravděpodobný, ale o to sympatičtější posel dobra přirozeně učinila zadost spravedlnosti. Marty je zahořklý a nenávistný, Abby a její milenec se vlastně každý po svém dopouštějí zrady, a detektiv, typická postava filmu noir, už není zdaleka jenom morálně nejednoznačným účastníkem dění. Není to žádný „v zásadě spravedlivý chlapík, který má svoje neřesti a slabé chvíle“, stala se z něj bestie, která docela jasně sleduje vlastní prospěch a možnost uspokojit svoje násilné sklony přitom bere jako milý bonus navíc. Všichni patří ke zkaženým charakterům jižanského maloměsta, kde zločin a hřích není vidět na povrchu, a tím pádem se de facto může skrývat všude. Atmosféra noci a Burwellův jednoduchý hudební motiv, který se stále opakuje, pak ještě zesilují pocit neurčitého nebezpečí.

Těžko říct, co přimělo českou distribuci tvrdit v přeloženém názvu, že v Blood Simple je zbytečná právě krutost. Ano, objevuje se tu množství omylů a chyb, které vyvolávají nepřiměřené reakce, ale není tohle snad oblíbený hnací prvek dramat už od dob antické tragedie? Dá se vůbec někdy o krutosti říct, že je přiměřená? Film vyvolává pocit zoufalství a nezvratného běhu osudu právě tím, že jeho postavy narozdíl od diváka v žádném okamžiku nemají přehled o tom, co se přesně děje, a nic jako přiměřená reakce tedy pro ně neexistuje. Není jim pomoci, můžete je už jenom pozorovat a hádat, jak daleko – nebo spíš hluboko – je spletitá síť nedorozumění zavede.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace