Sheba je mladá a krásná učitelka přicházející na nové místo do jedné Londýnské základní školy. Ona škola sice není zrovna nejprestižnější a ani většina jejích žáků nepatří mezi dvakrát pilné studenty, ale Sheba je plná nadšení a elánu a chce konečně něco dokázat, věří že dokáže pomoci ostatním lidem.
Už ji nebaví sedět doma s dětmi a stárnoucím manželem, to raději doučuje toho milého mladíka který se zdá o tolik jiný než ostatní děti, má talent, snad dokonce i opravdový zájem se něco naučit. A k tomu jí šeptá do ouška tak roztomile naivní lichotky, jaké už velmi dlouho neslyšela.
A je tam také ta stará učitelka ze školy, co je vždy ochotná jí poradit a pomoci, možná by mohly být i přítelkyně........ jen je možná občas až moc vlezlá.
Barbara je stará a osamělá.
O nikoho ze svého okolí se už nestará, vždyť její kolegové jsou tak hloupí a omezení a léta učení ji připravily o všechny iluze o tom že by ve svých žácích mohla opravdu vzbudit zájem o školu - stejně z nich nebude nic jinýho než feťáci a kriminálníci. A tak žije sama se svou nemocnou kočkou v malinkém bytě a čas krátí si čas jen psaním do deníčku.
Dokud nepotká Shebu.
Tato učitelka je pro ni tak okouzlující, tak naivně idealistická a otevřená,..... hned jí učaruje a chce se s ní sblížit co nejvíc. Vždyť Barbara je pořád jen sama a Sheba je přesně taková přítelkyně jakou vždycky hledala, a navíc připoutat ji k sobě navždy je tak snadné....
Notes on a scandal mě zaujal už svým trailerem který jsem viděl několikrát v kině. Ne že by byl nějak extra dobrý a i příběh vypadal poměrně jednoduše, ale lákalo mě hlavně setkání dvou velkých hereckých persón, Cate Blanchett a Judi Dench.
S napjatým očekáváním jsem se tedy dnes vydal na promítání..... a byl jsem nadšen. Obě herečky, stejně jako celý film, má očekávání ještě dalece překonaly, jejich herecký koncert pod velmi zručnou taktovkou Richarda Eyre je totiž naprosto dokonalý a ještě ho silně podtrhává vynikající hudba Philipa Glasse.
Onen jednoduchý a předvídatelný děj v tomto komorním psychologickém dramatu je totiž také velmi uvěřitelný a jakkoliv je konání hlavních postav zvrácené, je velmi těžké se do nich plně nevcítit a neprožívat příběh spolu s nimi. A právě proto mě film dokázal naprosto pohltit a občas jsem jen němě zíral na plátno a vstřebával emoce které s z něj na mě valily, zejména při zdrcující konfrontaci obou hlavních postav před koncem. To je také naprostý vrchol filmu a skutečný závěr je už jen neoriginálním a v kontextu s předchozím dějem nepříliš zajímavým dojezdem.
8-9/10
396939
Sheba je mladá a krásná učitelka přicházející na nové místo do jedné Londýnské základní školy. Ona škola sice není zrovna nejprestižnější a ani většina jejích žáků nepatří mezi dvakrát pilné studenty, ale Sheba je plná nadšení a elánu a chce konečně něco dokázat, věří že dokáže pomoci ostatním lidem.
Už ji nebaví sedět doma s dětmi a stárnoucím manželem, to raději doučuje toho milého mladíka který se zdá o tolik jiný než ostatní děti, má talent, snad dokonce i opravdový zájem se něco naučit. A k tomu jí šeptá do ouška tak roztomile naivní lichotky, jaké už velmi dlouho neslyšela.
A je tam také ta stará učitelka ze školy, co je vždy ochotná jí poradit a pomoci, možná by mohly být i přítelkyně........ jen je možná občas až moc vlezlá.
Barbara je stará a osamělá.
O nikoho ze svého okolí se už nestará, vždyť její kolegové jsou tak hloupí a omezení a léta učení ji připravily o všechny iluze o tom že by ve svých žácích mohla opravdu vzbudit zájem o školu - stejně z nich nebude nic jinýho než feťáci a kriminálníci. A tak žije sama se svou nemocnou kočkou v malinkém bytě a čas krátí si čas jen psaním do deníčku.
Dokud nepotká Shebu.
Tato učitelka je pro ni tak okouzlující, tak naivně idealistická a otevřená,..... hned jí učaruje a chce se s ní sblížit co nejvíc. Vždyť Barbara je pořád jen sama a Sheba je přesně taková přítelkyně jakou vždycky hledala, a navíc připoutat ji k sobě navždy je tak snadné....
Notes on a scandal mě zaujal už svým trailerem který jsem viděl několikrát v kině. Ne že by byl nějak extra dobrý a i příběh vypadal poměrně jednoduše, ale lákalo mě hlavně setkání dvou velkých hereckých persón, Cate Blanchett a Judi Dench.
S napjatým očekáváním jsem se tedy dnes vydal na promítání..... a byl jsem nadšen. Obě herečky, stejně jako celý film, má očekávání ještě dalece překonaly, jejich herecký koncert pod velmi zručnou taktovkou Richarda Eyre je totiž naprosto dokonalý a ještě ho silně podtrhává vynikající hudba Philipa Glasse.
Onen jednoduchý a předvídatelný děj v tomto komorním psychologickém dramatu je totiž také velmi uvěřitelný a jakkoliv je konání hlavních postav zvrácené, je velmi těžké se do nich plně nevcítit a neprožívat příběh spolu s nimi. A právě proto mě film dokázal naprosto pohltit a občas jsem jen němě zíral na plátno a vstřebával emoce které s z něj na mě valily, zejména při zdrcující konfrontaci obou hlavních postav před koncem. To je také naprostý vrchol filmu a skutečný závěr je už jen neoriginálním a v kontextu s předchozím dějem nepříliš zajímavým dojezdem.
8-9/10
|
reagovat
|
. Planej poplach...
), která bohužel trestuhodně/nespravedlivě zapadla a u publika nezabodovala tolik, jako jiné filmy na totožné téma (viz nepříliš přesvědčivé tržby, totéž Gettysburg). V nejrůznějších seznamech nejlepších válečných filmů všech dob (ať už jej sestavuje kdokoliv) se film samozřejmě pokaždé objeví, protože je to prostě kvalitní kus filmařiny, pokaždé ovšem (čest všem osamoceným výjimkám) až někde ve druhé polovině žebříčku (takových skrytých klenotů v tomhle žánru je ale spousty).
). Přitom Zwickův film obsahuje všechno, co by správná válečná podívaná měla nabídnout. Sympatické charaktery, skvělé herecké výkony, epické bitevní scény, výborný OST, nepostradatelný patos, nepřehlédnutelné paralely k současnému (v době vzniku filmu) nebo nedávno minulému (válka ve Vietnamu) dění stran nakládání armády s minoritami (podřadné úkoly nebo potrava pro děla), hrdinské/osudové finále s a jako bonus navíc zajímavý (navíc edukativní) vhled do málo známé kapitoly občanské války.
. Nevadí mi, když se s těma zpackanejma franšízama moviezone často nepáře, jako jiní.