Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Záměna | Trading Places | 1983
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: John Landi
hrají: Dan Aykroyd, Eddie Murphy, Jamie Lee Curtis, Ralph Bellamy, Don Ameche

Záměna: V.I.M.


ikona
imf
dan aykroydeddie murphyjohn landissnltrading placeszáměna
Komediální esa v akci 

Záměna patřila k mým nejoblíbenějším domácím VHSkám, protože jsem ji jako dítě považoval za geniální crossover. Moje oblíbená Jamie L. Curtis z Halloweenu tu ukazuje všechny své přednosti, policajt v Beverly Hills Eddie Murphy je tu v úplně jiné roli, ale má stejně raketovou vyřídilku jako vždycky, a srandista Dan Aykroyd z Krotitelů duchů a Špionů jako my tu hraje upjatého boháče, kterému se otočí jeho krysí závod vzhůru nohama. Tenhle film mě naučil o korporátní Americe přibližně tolik, co Wall Street a Volný pád. Ale na rozdíl od nich mi dal naději, že když se v budoucnu naučím obchodovat s mraženou pomerančovou šťávou, všechno dobře dopadne.

Základní zápletka je odkoukaná z tenisového klubu, do kterého jeden ze scenáristů docházel a viděl tam věčně se hádající zbohatlické sourozence. Ti posloužili jako předloha pro milionáře, co se rozhodnou vsadit o dolar, zda lze z bezdomovce udělat milionáře a ze zbohatlíka naopak člověka na dně společnosti. Zákeřní starci ovšem nečekali, že se ti dva za jejich zády dají dohromady a vrátí jim to i s úroky. Břitký scénář pracuje s archetypy, které bychom našli už v antických bájích nebo středoevropských pohádkách, ale explozivní finále na Wall Street, kde se obchoduje s komoditami, resp. s terminovanými kontrakty na nejrůznější produkty. Celé je to tak komplikované, že to museli tehdejší recenzenti divákům pár odstavců vysvětlovat. Ale v zásadě je tam hodně křičících lidí, co mávají různými papírky, přičemž někdo přijde o desítky milionů a jiný je zase vydělá, aniž by jakékoliv zboží změnilo majitele. Kdo by tušil, jak přesně popíše současný světový obchod, že?

John Landis, režisér snímku, ve scénáři viděl úplně jiné kvality. Doufal, že se mu povede se správným obsazením natočit novodobou screwballovou komedii jako ve zlatých dobách Hollywoodu. Každou roli si musel před studiem uhájit. Paramountu se nelíbil Murphy, protože z něj byli celí nesví v kriminálce 48 hodin (názor změnili až po její premiéře), Aykroyda považovali za týmového hráče a nedovedli si ho představit jako sólistu, kterým v úvodu snímku je. A Jamie Lee Curtis pro ně byla holka z hororů a do komedie nepatří. Škrtili peníze, škrtili Landise, ale ten se nedal a nakonec všechno a všechny ubránil. Nechci si tu vystřílet náboje pro budoucí MZ Live Speciál, ale právě Landisova snaha odstínit produkci před studiem a nechat komedianty před kamerou improvizovat, posunula film do vyšší ligy. 

Dokonce i to finále na Wall Street je díky všudypřítomnému humoru skvělé, tím spíš, že navazuje na scénku s gorilou ve vlaku, která skutečně jako by vypadla z těch nejlepších screwballů. Paramount Záměnu nasadil mezi Návrat Jediho a Supermana III, přičemž ve stejný víkend startovala i bondovská Chobotnička. Kvůli takhle nabitému kalendáři se komediální counterprogramming nikdy neusadil na prvním místě, ale v top tenu se udržel neuvěřitelných pět měsíců a stal se čtvrtým nejúspěšnějším snímkem roku. Nakopnul kariéry všech zúčastněných, přičemž Landis pak s Murphym natočil superúspěšnou Cestu do Ameriky, kde se mimochodem také vyskytuje cameo oněch zlých starců, nyní už ex-milionářů. A malý Vašík Rybář si Záměnu zkraje devadesátek užil jako komediální Avengers, protože všechny ty známé tváře už viděl v jejich pozdějších, o fous slavnějších filmech. 

Snímek nestárne ani po čtyřiceti letech, protože ten základ o životních fackách a šancích, ať už narafičených či od pána boha, je dokonale nadčasový, stejně jako Murphyho frky nebo Aykroydova práce s obočím. Někteří z vás jistě v komentářích zvolají “Jak je možný, že to tady ještě nebylo?”. Inu, redakční mlýny melou pomalu, ale spravedlnost je servírovaná právě teď a má teplotu, hádáte správně, mražené pomerančové šťávy. Její hodnota je momentálně zhruba dva a půl dolaru za půl kila koncentrátu. To kdyby vás to náááhodou zajímalo.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace