Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Základní instinkt | Basic Instinct | 1992
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Paul Verhoeven
hrají: Sharon Stone, Michael Douglas, George Dzundza, Jeanne Tripplehorn

Základní instinkt: V.I.M.


ikona
Cival
basic instictjeanne tripplehornmichael douglaspaul verhoevensharon stonezákladní instinkt
Na co se hodí sekáček na led? 

Paul Verhoeven byl vždycky samorost a my ho za to měli rádi. Když si člověk během několika hodin znovu šlehne Hvězdnou pěchotu a RoboCopa a uvědomí si výjimečnost holandského buřiče, nutí jej to mimoděčně k doplňování dalších bílých míst na naší V. I. M. mapě. Dlouho jsem odolával, ale vábení Catherine Tramell prostě jednoho dne podlehnout musíte. I když zrovna nevidíte v zrcadle její obnažené křivky, i když jste si stoprocentně jistí, že sekáček na led už dávno leží ve sběrně mezi hromadou šrotu. Téhle přitažlivosti se prostě nedá čelit. Není to osud, je to instinkt, který dokáže málokdo podchytit tak svéhlavě, podmanivě i řeřavě jako Paul Verhoeven.

Základní instinkt dělá z mužů nesvéprávná zvířátka a z žen proradné mrchy. Ty pudy... i když by měl na člověka čekat v těle Sharon Stone Pilopant, Drtikul a Jack Rozparovač, stejně z něj bude testosteron vyřvávat, že vymění všechny akcie v trezoru za jednu noc s udýchanou vamp. Právě neodvratné puzení, ochromující vzrušení, neodolatelnou touhu napnul Verhoeven mezi Michaela a Sharon jako strunu, z níž se stejně tak dobře linou mollové i durové tóny. Jeanne Tripplehorn pak může být libovolně klácena v kancelářích a na diskotékách se stejně tak můžou odehrávat sebevětší čuňačinky, to důležité beztak plyne z „nadchemie“, kterou vycítíte z každého pohledu bohyně i z každého úskoku její oběti. Tedy, oběti?!

Verhoeven se od hutné podstaty odráží ke stylové variaci na hitchcockovský thriller. Nic jí neschází, leda něco přebývá. Zvratů a nedořečených varování by pod palbou Goldsmithových smyčců nemuselo být vůbec tolik. Verhoeven sám sebe baví rafinovaností a vytvářením dráždivého pocitu ohrožení v blízkosti dračice s rozmazanou identitou, pročež Základní instinkt nádherně připomíná, že se i špičkové řemeslo může zavrtat do složitějších vrstev. Je potěšující, že se filmař, který si vždycky tak rád hrál s lidským tělem, ponořil do psychologické hloubky, o níž si můžou zdánlivě hloubavější autoři nechat pouze vyprávět. A o níž by všichni ti detektivové zmítaní vlastními démony nechtěli slyšet ani z babských povídaček.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace