Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zakladatel | The Founder | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 25.11.2016
CZ premiéra: 26.01.2017
režie: John Lee Hancock
hrají: Michael Keaton, Linda Cardellini, Laura Dern, Nick Offerman, Patrick Wilson

Zakladatel: Recenze


ikona
Rimsy
Michael Keaton jako šéf McDonaldu? Proč ne! 

Keaton jede. Po úspěších s Birdmanem i Spotlightem natrefil na další vděčný projekt, za který se stydět nebude. Ray Kroc je docela kontroverzní postavou americké historie, přesto je na něj nahlíženo především jako na úspěšného businessmana. Vybudoval totiž největší světový řetězec fastfoodů McDonald’s. Možná se ptáte, proč McDonaldu šéfuje nějaký Kroc. Dobrá otázka, kterou Zakladatel v necelých dvou hodinách úspěšně vysvětluje. Co jsem si tak načetl, snímek se docela věrně drží skutečných událostí, takže pokud si chcete rozšířit obzory v historii rychlého občerstvení, lze Zakladatele s klidem doporučit. Naštěstí ale funguje i jako normální film a hned se dozvíte proč.

Ray Kroc začíná jako neúspěšný prodejce technologických podivností, které nikoho nezajímají. Když ale natrefí na bratry McDonaldovy, kteří mu ochotně ukážou svůj vychytaný systém rychlého občerstvení, Krocovi se v očích protočí dolary a začne s nimi podnikat. Jenže zatímco on je protřelý obchodník s megalomanskými vizemi, McDonaldi (skvěle ztvárnění Johnem Carrollem Lynchem a hlavně Nickem Offermanem) jsou dobráčtí burani z kalifornského zapadákova, kteří prostě jen chtějí dělat dobré burgery. A s tím se Kroc, který má poprvé v životě šanci na skutečný úspěch, smířit rozhodně nehodlá.

Děj se koncentruje na spory mezi bratry a Krocem, z čehož samozřejmě Keatonova postava vychází jednoznačně negativně. Pro zámořské publikum je tohle možná trochu síla, protože jeden z pilířů jejich moderní konzumní společnosti a zároveň učebnicové naplnění amerického snu stojí na morálně dost pochybných základech. Film tak předkládá konflikty, které byste od běžné biografie nečekali, jako třeba kde končí přirozený pokrok a začíná čirá nenasytnost. Český divák s tím tolik problémů mít nebude, ale je stejně překvapivé, že se tak unylý režisér jako John Lee Hancock  rozhodl pustit do trochy kontroverze.

Hancock totiž má za sebou hlavně Zrození šampióna a Zachraňte pana Bankse, tedy filmy, po jejichž zhlédnutí si hlavu prostřelit nechcete, ale kdovíjak obohaceni se taky necítíte. Proto je asi jedině dobře, že u Zakladatele jel svojí rutinu a nepokoušel se vymýšlet něco, na co nemá. Film tak šlape podle scénáře Roberta Siegela (Wrestler) a díky trefným hercům i hudbě Cartera Burwella příjemně ubíhá. A jen tak mimochodem nastavuje konzumní společnosti námi tolik oblíbené zrcadlo.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Nadstandardně zpracovaná biografie, která na úspěšného podnikatele nahlíží z jiného, ne tolik lichotivého úhlu. Do výsledného šejku přimíchejte řemeslnou zručnost, fungující humor a skvělé herce a máte skutečně poctivé meníčko.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar9/10

  cabal

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Memphis

 • avatar9/10

  Marc

 • avatar7/10

  krumlajs

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar6/10

  malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace