Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zahrajte mi MISTY | Play Misty for Me | 1971
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Clint Eastwood
hrají: Clint Eastwood, Jessica Walter, Donna Mills, John Larch, Jack Ging

Zahrajte mi MISTY: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
Clint eastwoodjessica waltersplay misty for me
Debut budoucího velkého režiséra 

Ať to máme za sebou hned, tak ano, Clint Eastwood bez nejmenších pochyb natočil lepší filmy než Zahrajte mi „MISTY“ a jeho Nesmiřitelní, Tajemná řeka nebo Million Dollar Baby jsou o několik řádů lepší a důležitější snímky než jeho debut. Přesto si stojím za tím, že si štimpl VIM zaslouží, protože rozhodně je „important“ a nejen pro samotného Eastwooda. 

Toho režírování vždycky lákalo a během své herecké kariéry rád koukal přes rameno filmařům, kteří točili jednotlivé epizody seriálu Rawhide, ale později i zkušenějším, slavnějším a zajímavějším tvůrcům. A učil se a čekal, až bude mít odkoukáno dost na to, aby to za kamerou zkusil sám. Nespěchal a trvalo to sedmnáct let, než se k režírování odhodlal. A právě tohle čekání možná zapříčinilo, proč je z Zahrajte mi „MISTY“ tak zajímavý a zároveň tak eastwoodovský film. 

Pokud se budeme držet čistě práce s žánrem, natočil Clint jako svůj debut nečekaně vyzrálý psychologický thriller o lehce namyšleném a DJovi, jemuž lezou hezké holky do postele bez toho, že by se musel snažit. A o jedné fanynce, jejíž obdiv postupně přerůstá v zamilovanost a pak až v nebezpečnou obsesi. Dnes bychom to asi nepovažovali za extra originální téma, ale způsob, jakým Eastwood vypráví a přistupuje k postavám, jasně ukazuje, že se tu za kameru postavil budoucí velký filmař. Eastwood se jako herec nebojí ustoupit do pozadí a dát prostor své kolegyni Jessice Walter (dlouhé roky dabovala matku hlavního hrdiny geniálním animovaném Archerovi). Navíc pojal svého hrdinu jako poněkud morálně problematického, takže i když se objeví první náznaky, že jeho obdivovatelka to možná nemá v hlavě úplně v pořádku, člověk mu trošku přeje, aby dostal od života lekci. Jenže postupem času tohle oťukávání charismatické rozhlasové hvězdy a drobné dívky s širokým úsměvem přetaví v brutální psychologický teror, za jaký by se nestyděl ani Alfred Hitchcock. 

Postupy, jaké tu Eastwood jako režisér a vyprávěč používá, se vlastně za ty roky moc nezměnily a sází na ně tvůrci povedenějších i méně vydařených variací jako Osudová přitažlivost s Glenn Close, nebo Posedlá s Beyoncé. Jenže Eastwood se tu nebojí diváka překvapit tím, že od budování nepříjemné atmosféry uteče na pár minut na návštěvu hudebního festivalu a donutí diváky i hrdiny užívat si klidu a pohody. Jen proto, aby jim to pak oplatil ještě intenzivnější dávkou teroru. Zároveň k Zahrajte mi „MISTY“ očividně přistupoval jako k filmu, u něhož věděl, že může být v případě neúspěchu jeho posledním režisérským pokusem, takže ho bez přehánění zaplnil vším, co má rád. Ať už je to jazz a obecně hudba, prostředí městečka Carmel-By-The-Sea, kde sám bydlel a pár let starostoval, nebo faktem, že jednu z menších rolí svěřil režisérovi Drsného Harryho Donu Siegelovi. Částečně, aby na něj mohl dohlížet a poradit, a z části proto, že ho měl prostě rád a vděčil mu za kariéru. 

Tady to zkrátka všechno začalo a i když jde do velké míry jen o žánrovku, Eastwood tu sebevědomě ukázal, že to s režií myslí vážně a Hollywood s ním musí počítat. A stojí za to si ty začátky připomenout, nejen kvůli němu, ale i kvůli faktu, že podobné filmy vznikají každých pár let i dnes. A všechny stojí na tom, co fungovalo už tady. Takže by nebylo přehnané tvrdit, že Clint ovlivnil jako režisér Hollywood už napoprvé. 

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace