Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zabiji Nixona | The Assassination of Richard Nixon | 2004
csfd  imdb
US premiéra: 29.12.2004
CZ premiéra: 20.10.2005
režie: Niels Mueller
hrají: Sean Penn, Naomi Watts, Don Cheadle

Zabiji Nixona: DVD


ikona
k0C0UR
 

Píše se rok 1974 a Sam Bicke nesní svůj americký sen. Všude je bezpráví, všude je lež, všude je rasismus a násilí. Ale nikomu kromě něj to, zdá se, nevadí. Je to těžký úděl, když vám doba nepřeje a každý dobrý úmysl se obrátí proti vám. Přijdete na to, že systém je prohnilý a je s tím třeba něco dělat. A tak se Sean Penn rozhodne zabít Nixona, protože překopávat strukturu je třeba pěkně od největších celebrit. Předtím je však hodinu a čtvrt zasypáván vytrvalou lavinou nespravedlnosti, která má divákovi ilustrovat, jak je svět na přemýšlivého jedince zlý. Divák to nicméně chápe už od první minuty. Zabiji Nixona pak připomíná libovolný životopisný film o známém umělci (Ray se přímo nabízí): Téma je nastíněno a události se odehrávají. Odehrávají se nepřekvapivě, rutinně, bez zvratů – už na startovní čáře totiž víme, jak to s hrdinou dopadne. Sice vás čeká ještě jedna efektní závěrečná kapitola navíc, avšak vzhledem ke zbytku se mi zdála otřesně nefunkční. Nixonovi chybí život a pak se to snaží dohnat. Ne že bych se po celý film nudil, ale frekvence, s níž se na Sama hrdnou problémy, je víceméně konstantní a všední situace zachraňuje od pádu prakticky jen vyvedená audiovizuální stránka v čele s lahodnou kamerou. Sean Penn předvádí další polozmatenou variaci na „Jmenuji se Sam“, ale plakat tentokrát nebudete. I když drobný emocionální šok vás přece jen asi nemine. (6/10)

Termín „slušná výbava“ se tomuto disku bohužel vyhnul širokým obloukem. Přestože menu je příjemně lokalizováno, tím veškerý kontakt s naším rodným jazykem končí. Bonusová výplň je tvořena čtyřmi položkami, z nichž nejvíce září osm minut vystřižených scén. V nich Sam opět telefonuje své manželce a dětem, popř. navštěvuje svou manželku a děti, prodává nábytek a ubíjí se v depresích z nastalého stavu. Nic zásadního, co by filmu vstříklo trochu života do žil. Bonusem číslo dvě budiž audiokomentář režiséra Nielse Muellera, podaný klasickou zábavně-naučnou formou, v níž se mísí historky z natáčení s ověřenými historickými fakty. Místy hodně poutavé. Dál už je tu pro vás, přátelé, přichystán pouze trailer a jeden kratičký TV spot. Přijde vám to málo? I nám. A cena tomu bohužel na atraktivnosti nijak výrazně nepřidává. Klasický případ jasného ražení pravidla „jednou do půjčovny a dost“ :).

Obraz: 1,78:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky
Titulky: české, slovenské
Cena: 499,-
K mání od: 26. 6. 2006

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace