Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Z očí do očí | Man to Man | 2005
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Régis Wargnier
hrají: Joseph Fiennes, Kristin Scott Thomas, Iain Glen, Hugh Bonneville

Z očí do očí: DVD


ikona
Shushika
 

V polovině 80. letech, kdy do kin přišly filmy typu Vzpomínky na Afriku, Tarzan nebo Gorily v mlze, by šlo film Z očí do očí považovat za velké humanistické drama, které se v nás snaží probudit naše lepší já, a tudíž se mu ledacos odpustí. A možná by sklidilo i sem tam nějakou cenu na méně významných festivalech či čestné uznání od společností a nadací, jež si do znaku vetkly osvětu a ochranu lidských práv. Zajímavé téma mu totiž rozhodně nechybí. Jenže jsme bezmála o dvě dekády dál, ledacos už jsme viděli a málokterý film nám do očí vžene slzy. Možná je to naším cynizmem, možná tím, že opravdu originálních témat a nadprůměrných režisérů je jako šafránu. Z očí do očí je zrovna ten typ dramatu, které – přinejmenší na papíře – má ambice něco sdělit a trochu s námi zacloumat. V některých momentech zajímavým způsobem ukazuje zárodky problémů, v jejichž řešení evropští intelektuálové o 60 let později zoufale zklamali a nechali rozbujet něco tak zrůdného jako je nacizmus s jeho do důsledku dotaženými teoriemi o rasové nadřazenosti bílé rasy a jejím vůdčím úkolu. To vše podpořené důkladnými měřeními. Ale kde jsou mylné předpoklady, jsou nutně mylné i závěry.

Z očí do očí do očí tu podlamuje nohy tomu typu vědeckého myšlení, které chce své závěry okamžitě tesat do mramoru a nechce si je nikým nechat zpochybnit. A přinejmenším ve scéně prezentace Pygmejů v Královské vědecké společnosti ukazuje, že touha po sebeprosazení a světské slávě je někdy silnější než ochota snažit se bez předsudků chápat a konec konců i solidarizovat s těmi, kteří jsou „jiní.“ Bohužel, v rovině emocí drama Z očí do očí velmi brzy selhává, a až na scénu „Pygmej loví vědce“ působí vykalkulovaně a chladně jako příslovečný psí čumák. U psů však ještě chvíli zůstaňme. Joseph Fiennes totiž stále dokola nasazuje své psí oči a myslí si, že mu zřejmě vidíme až za chlopně, jeho interakce s Pygmeji postrádají zapál a přerod z chladného vědce v humanistu se uděje tak rychle, že máte dojem jakoby někdo minimálně dvacet minut děje vystřihl. A závěr? Toť věru špatný a značně uspěchný vtip, za jehož doslovnost ve frankeinsteinovském stylu „Pygmej – dóóóbrýýý, vědec – zlýýý“ by se nemuseli stydět ani angažovaní umělci dob nedávno minulých. Doslovnější už to prostě asi být nemohlo. Ale pochopili jistě úplně všichni - a o to tady asi zjevně šlo. Že vás to ještě baví točit, kluci.(4/10)

Magic Box si je zřejmě dobře vědom toho, že filmy pro školy, kam by se tento film ideálně hodil do lekcí občanské nauky, žádné bonusy nepotřebují. Na disku je osm trailerů. Ber nebo neber, tvoje věc. Co se provedení disku týče, tak matný a neostrý přepis jsem už dlouho neviděl. Chvílemi jsem měl dojem, jakoby šlo o kinorip.

Obraz: 1,85:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, Dolby Digital 2.0 - česky
Titulky: české
Cena: 399,-
K mání od: 20. 8. 2007

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace