Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Z for Zachariah | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Craig Zobel
hrají: Margot Robbie, Chris Pine, Chiwetel Ejiofor

Z for Zachariah: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Máte chuť na skvěle zahrané a pomalejší sci-fi? Jedno bychom tu měli.  

Drama ze světě po apokalypse si asi většina z nás představuje jako Šíleného Maxe, Knihu přežití a podobně. Tedy jako více či méně cool jízdu s oprýskanými kulisami, špinavějšími hrdiny a pouštními lokacemi. Nic z toho v Z for Zachariah nedostanete. A vůbec to nevadí.  

Ačkoliv jde oficiálně o sci-fi drama, toho sci-fi tu moc není. Zkrátka přišla apokalypsa a zničila skoro celý svět. Mladá Ann ale měla štěstí, její rodinná farma je sice liduprázdná a její nejbližší jsou pryč nebo mrtví, jí se však nic nestalo a víceméně se jí daří přežívat. Má pole, psa, klid a za potravinami vyráží do nedalekých liduprázdných městeček. Její rutinu jednoho dne naruší postarší John, který se znenadání objeví kousek od jejího domova. A i když si tihle dva zpočátku moc nevěří, brzy zjistí, že společně jim jde všechno líp. Pak ale do jejich života a idyly vstoupí frajírek Caleb. Tři možná poslední lidé na celém světě se sešli na jednom místě. A teď neví, co mají dělat.

 

A o tom vlastně je celé Z for Zachariah. O snaze dožít se dalšího dne a užít si takové ty malé věci, které dnes považujeme za samozřejmost. Jako třeba fungující mrazák, vajíčka k snídani nebo pitnou  vodu. Komorní drama si vystačí se třemi herci, z nichž všichni jsou víceméně klaďáci a sympaťáci. Není tu nic, co by je ohrožovalo, žádné monstrum nebo kanibalové v lesích. Zkrátka jen zůstali sami, pokoušejí se přežít a doufají, že se to celé možná nějak spraví.

 

Režisér a scenárista Craig Zobel si s tímhle vystačí. Díky nádherné kameře můžete mít (stejně jako hrdinové) občas pocit, že jste se octli v ráji. Všichni ovšem tuší, že pár kilometrů za farmou začíná peklo a každý si jím prošel. K tomu, aby se zdánlivá idylka proměnila během několika vteřin na solidní depku, režisér nepotřebuje flashbacky nebo výpravy do divočiny zničené jadernou válkou. Stačí mu k tomu tři výteční herci (Pine možná tak dobrý není, ale role floutka mu dokonale sedí), dobře napsané dialogy a šikovné naznačování. Nikdy pořádně nebudete vědět, co se vlastně stalo, co kdo musel udělat, aby přežil, nebo jaké si v sobě nese trauma. Stačí však pár pohledů do kamery a je jasné, že tihle lidé, ačkoliv na to nevypadají, jsou jen kousek od zhroucení a že je drží při životě jen to, že našli místo, jemuž by mohli říkat domov.

 

Z for Zachariah je pomalé a nesmírně atmosférické drama. Velice intimní a ve svém naznačování toho, co si hrdinové myslí, někdy až mrazivé. Zároveň jde o velmi silnou podívanou v tom smyslu, že ta naděje, kterou Ann, John a Caleb našli někde v horách, je tu doslova až hmatatelná a vy jim budete strašně držet palce při jejich snaze zkusit žít ještě alespoň jeden den normálně. Takhle uvěřitelnou, smutnou, ale zároveň i optimistickou postapokalyptickou podívanou jsme tu neměli pěkných pár let. A měli byste ji vidět už jen proto, abyste se ujistili, že je Margot Robbie nejen krásná, ale že zároveň většinu ostatních hollywoodských sex symbolů s klidem překonává i talentem.

Verdikt

avatar8/10

Mr. Hlad


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Hitumi

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar7/10

  Davies182

 • avatar7/10

  RidleyCrowe

 • avatar6/10

  Perun

 • avatar7/10

  pytlak15

 • avatar5/10

  Maverick

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace