Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Youth without Youth | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.12.2007
CZ premiéra: nestanovena
režie: Francis Ford Coppola
hrají: Tim Roth, Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Marcel Iures, Matt Damon

Youth without Youth: International trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Čert mě vem, jestli jsem to čekal, nicméně Coppola opět překvapil. Jeho dvouminutová vize pro evropské publikum je zase úplně jiná než obě předešlé a hází na film zcela nové světlo. Z přemýšlivého – až filozofického dramatu – se vykřesal (pravda, ne úplně klasický) útěk o život plný konspirací a záhadných agentur, které vám zabijí domácího mazlíčka, když nebudete spolupracovat. Všechno to dává najednou mnohem větší smysl (včetně názvu) a nepůsobí jen jako koláž fantaskních obrazů, z nichž si máte vytáhnout ty vaše, duši nejbližší a všechno si pěkně domyslet podle svého. Střihač už se nesnaží mlžit, že Coppola tvoří sofistikované umění; zkrátka prodává poutavý příběh a ony „kouzla“ připojuje jen jakoby mimochodem. Youth Without Youth se tak stává osobitějším celkem a vyhýbá se dalším povrchním srovnáním s filmy typu Fontána. Osobně je mi tahle podoba mnohem bližší než úmorné hledání obrazů v obrazech v obrazech, které mi má odhalit smysl života. Připojte k tomu přesně padnoucí hudební podkres, poutavé archetypální dilema na závěr (použít vynález pro dobro nebo zlo?), skvělého Rotha a možná vám vyjde, že tahle ukázka je tím nejlepším, čím nás Coppolovo studio dosud oblažilo. A na film už se moc těšíme.

Youth without Youth: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Říkal tu někdo Fontána? Ne? Přesto se zeptám znovu… říkal tu někdo Fontána? Ne? Přesto… dobrá, necháme toho. Každý zřejmě sám cítí, že inspiračních pramenů z Aronofskyho ódy na věčnou lásku a nesmrtelnost je tu více než požehnaně. Přemýšlivě obrazy, zlatavá barva, dokonce jeden záběr vzhůru nohama (to už je moc!), to všechno ve filozoficky-přemýšlivé náladě, která slabší nátury dojme a ty intelektuální uchvátí. Romantická linie, která se táhne ukázkou stejně nenápadně jako pečlivé vyťukávání do kláves klavíru, umocňuje finální slib nad tím, že tahle láska rovněž přetrvá navěky. A najednou je jasné, o co tu v jádru kráčí. Coppola se ve svém pokročilém věku ukazuje jako překvapivě citlivý režisér, který na stará kolena dokáže hovořit o těch nejniternějších emocích a ještě z toho vykřesat malebnou atmosféru, která horlivě klepe na všechny smysly. Působivě kloubí strhaný Rothův výraz s vyprávěním, které přesahuje čas i místo, aby vyplivl jasné sdělení o tom, kterak si máme vážit blízkých a chvil, které s nimi strávíme. Přesto… přesto mám pocit, že už to tu jednou bylo. Přijít o rok dva dřív, možná by Aronofsky tak suverénně nesebral všechny vavříny. Teď už Coppolovi zbude jen věčné a trochu smutné srovnávání, i kdyby jeho film tahal za úplně jiné nitky. Trailer možná i proto nepůsobí tak strhujícím dojmem.

Youth without Youth: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Pokud čekáte návrat velkého režiséra s velkou pompou a ještě větším rozpočtem, asi si budete muset ještě nějaký ten pátek počkat. Malý film pod hlavičkou nezávislé odnože studia Sony se prezentuje jako mírumilovná konverzačka o hledání smyslu života z prostředí historické kapitoly zvané druhá světová válka. Ačkoliv z toho asi nebude druhá Fontána, něco na tom všem ji vzdáleně připomíná. Ať už jde o zdvojení slovíčka „mládí“ v názvu filmu, či zvukový podkres v podání tikajících hodin v samotném traileru (a obligátní střih na něj), trochu to zavání jakousi populární metafyzikou. Přidejte porci klikyháků, kterým ani za mák nerozumíte, významné záběry na stylizované ukazatele časomíry a možná vám z toho vypadne, že Tim Roth a jeho záhadná femme fatale stojí u zrodu něčeho významného. Doufejme, že nezůstane jen u významnosti tématické, ale i filmové. Z té půlminuty bohužel nejde vykoukat víc než to, že zástupci Třetí říše budou mít významný zájem se na velkých myšlenkách vědcových trochu obohatit a že to možná někoho ze zúčastněných bude trochu bolet. Ten správně tajuplný pocit, který se celým filmem bude proplétat, ale jedna hláška o čase nijak zásadně nenavodí a tak už tu zbývá jen koláž detailů na obličeje a mileneckých pohlazení, ze kterých si člověk mnoho poznatků neodnese. Jako prvotní ohlášení Coppolova nového dítka nicméně dostačující. P.S. Matt Damon neviděn, předpoklad o vedlejší miniroličce tedy bude zřejmě správný.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace