Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Winchester 73 | 1950
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Anthony Mann
hrají: James Stewart, Shelley Winters, Dan Duryea, Rock Hudson, Tony Curtis

Winchester 73: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
anthony mannjames stewartrock hudsonv.i.m.westernWinchester 73
Strhující příběh jedné opakovačky a divokého západu 

Režisér Anthony Mann je hollywoodská legenda a westerny byly jeho doménou. Pokud jste však žádný z nich neviděli, možná vás překvapí, že některé z nich jsou jiné, než byste čekali. A na svou dobu jiné opravdu hodně. Jeho Winchester '73 má drsné pistolníky, naštvané indiány, lásku, pomstu a všechno, co by člověk čekal od tohohle žánru, ale přeci jenom se od konkurence té doby dost liší. 

Příběh se totiž netočí až tak moc okolo jednoho jediného hrdiny, v tomhle případě drsňáka jménem Lin McAdam, jenž hledá vraha svého otce, ale okolo unikátní zbraně. Winchester '73 měla být ta nejlepší puška na divokém západě a oba protivníci se o ni utkali ve střelecké soutěži, která nakonec skončila o dost krvavěji, než by se čekalo… jenže to jsme na začátku. Mann totiž vypráví příběhy lidí, jimž se výjimečná opakovačka dostala do rukou. Někdy si ji vybojovali, někdy za to mohla shoda náhod, ovšem u málokoho zůstala dlouho. Protože tenhle divoký západ je dost drsný a životem si nemůže být jistý nikdo. 

Winchester '73 má blíž k dramatu než k dobrodružné podívané a hrdinové tu jsou skutečně postavy z masa a kostí, často navíc dost nejednoznačné. Puška putuje z rukou odvážného Lina a jeho protivníka do vlastnictví cynického obchodníka se zbraněmi, mladého indiánského náčelníka vyrážejícího na válečnou stezku, ale i zamilovaného naivního hlupáka, který přeceňuje svoje schopnosti přežít na západě, kde neplatí zákony civilizace. Mann se často se svými hrdiny pohybuje v šedé zóně morálky a u většiny jeho hrdinů a krátkodobých majitelů zbraně není snadné rozlišit klaďáka od zloducha, protože většinou jsou někde mezi. Na western je Winchester '73 skutečně skvěle propracovaná studie charakterů lidí, kteří žili, přežívali a umírali na americkém západě. A i ten James Stewart v roli hlavního hrdiny má k těm jednorozměrným občas dost daleko. 

Co se týče práce s postavami a psychologií, Winchester '73 udalo tón celému žánru na dlouhé roky dopředu a pomohlo posunout western z obyčejné střílečky s revolvery a hrdiny v kloboucích k serióznosti. Zároveň jde však o film, u něhož nebudete mít čas se nudit. Ačkoliv si samotný obsáhlý děj a množství postav vyloženě říkají o to, aby Mann natočil tříhodinovou epickou podívanou, Winchester '73 je našlapaná hodinu a půl dlouhá jízda, kde se důležité věci říkají rychle a jasně a když dojde na střílení, rozhodně nevypadá, že vznikla v roce 1950. 

Je to akční, napínavé a nápadité, má to lahůdkové finále a zároveň to dovede být nečekaně chytré a vrstevnaté co se týče témat a zachycení světa a lidí, kteří v něm žili. V dalších dekádách už se něco takového stalo ne standardem, ale rozhodně něčím, čeho se filmaři nebáli. Winchester '73 ovšem ukázal, že diváci ocení víc než jen klasické přestřelky a příběhy o hodných dobyvatelích západů, zlých indiánech a jednorozměrných lumpech. A i po letech se na to skvěle kouká. 

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace