Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vynález zkázy | 1958
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Karel Zeman
hrají: Lubor Tokoš, Jana Zatloukalová, Miroslav Holub, Arnošt Navrátil, František Černý

Vynález zkázy: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
georges méliskarel zemanvimvynález zkázy
Jules Verne podle Karla Zemana 

Český filmový rybník je dost malý a není v něm příliš mnoho režisérů, jejichž filmy by dokázaly uspět v zahraničí. Ze všech stran člověk slyší, že nejsou peníze, nejsou náměty a že Hollywood je zlý. Před téměř padesáti lety však dokázal Karel Zeman natočit film, který nejen že nezestárl ani o den, ale díky své osobitosti a originalitě slavil v zahraničí úspěch, se kterým se dá ze současné české filmové tvorby srovnat jen máloco.

Na světě asi není nikdo, kdo by neznal dílo průkopníka science fiction Julese Vernea. Tenhle Francouz zkrátka blbé příběhy nepsal. Karel Zeman se však nespokojil s obyčejnou adaptací a rozhodl se svým filmem složit hold nejen samotnému spisovateli, ale zároveň i prvním filmařům. Vynález zkázy kombinuje živé herce se stylizovanou animací a loutkami. Nesnaží se však o zobrazení skutečnosti za každou cenu, ale spíše o osobitou stylovost a atmosféru. Zeman si zkrátka hrál. Obrovské parní stroje, ponorky, gigantické dělo i nezapomenutelná scéna promítání zpráv ze světa nepůsobí reálně, ale ani neměly. Film vsadil spíš na fantazii a divák, ve kterém se pořád ještě skrývá alespoň kousek dítěte, které četlo dobrodružnou literaturu, bude nadšený. Vynález zkázy je jedna velká pocta spisovateli Verneovi, ilustrátorům jeho děl i filmům Georgese Meliése. Je nádherné sledovat, jak se ve filmu všechno hýbe a vůbec nevadí, že kulisy vypadají, jako by je někdo vystřihl z kartonu. Vynález zkázy má i po letech kouzlo, které člověka zkrátka donutí sednout si, lehce se pousmát a vstoupit do děje plného fascinujících vynálezů, hrdinných vědců, šílených zločinců a nádherné atmosféry.

Kdyby Zeman natočil svůj film normálně, pravděpodobně by dnes skončil zahrabaný někde v archivu. Režisérův osobitý styl ale dokáže i v době filmů, ve kterých se řežou obří roboti nebo armády skřetů útočí na hradby, bez problémů zaujmout. Vynález zkázy je zkrátka čistá radost z vyprávění příběhů a vytváření nových nádherných světů, do kterých se člověk vždycky rád vrátí.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace