Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Všemocný | Limitless | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.03.2011
CZ premiéra: 24.03.2011
režie: Neil Burger
hrají: Robert De Niro, Bradley Cooper, Anna Friel, Abbie Cornish

Všemocný: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Být nejchytřejší na planetě je sakra velká zábava!  

Říká se, že člověk dokáže používat jen 20% potenciálu svého mozku. Když se kolem sebe rozhlédnete, můžete občas nabýt dojmu, že tohle číslo je možná až příliš optimistický odhad. Co kdybyste ale měli možnost vyžívat svou škebli na sto procent? Co byste udělali? Co byste udělat mohli? Kde by byly hranice? A jak by se s touhle polobožskou mocí vyrovnal nezodpovědný flákač a kandidát na lokálního bezdomovce?

Druhořadý spisovatel se super jménem Eddie Morra si tyhle otázky bude muset položit, ať už chce, nebo nechce. Do ruky se mu totiž dostane droga, jež z jeho mozku dokáže vymáčknout maximum. Svou knihu dokončí za pár dní, cizí jazyky se učí během joggingu, na burze vydělává statisíce během pauzy na oběd a ukecat k jedné rychlovce na záchodech tu nejhezčí babu v okolí mu trvá asi tak dvě minuty. Jak je ale známo – drogy jsou špatné a vedlejší účinky božské inteligence o sobě začnou velmi brzy dávat vědět. Stejně jako lidé, které by člověk rozhodně nechtěl naštvat.

Ano, máme tu veliké téma, jež by šlo rozpracovat do filozofického dramatu olbřímích rozměrů. Nedopadlo to tak. Neil Burger totiž nejspíš vůbec neměl ambice řešit s pomocí superchytráka globální problémy, nastavovat světu zrcadlo a podobné věci. Prostor by tu pro to byl, avšak evidentně o tenhle přístup nikdo nestál. Režisér prostě jen dostal do ruky čistě komerční scénář, který je však výrazně chytřejší, než by člověk čekal. Pořád je ale komerční.

Už trailery daly jasně najevo, že v případě Všemocného bude mít o něco víc prostoru akce a cool režie před filozofováním a je to dobře. Neil Burger, jenž před tím natočil jen údajně solidního Iluzionistu a povedené drama Šťastlivci, totiž dokázal ze skromného rozpočtu vymáčknout maximum. Skvěle pracuje s kamerou a jeho jízdy a "pády" městem jsou něco, na co budete ještě hodně dlouho vzpomínat a nejspíš budou ještě pár let sloužit jako argument, proč chodit do kina a nekoukat na filmy na malé obrazovce. Burger si i přes v podstatě komorní příběh dokáže najít dost prostoru pro vizuální exhibice a v jeho podání je i počítání matematických vzorečků nebo návštěva kadeřníka zatraceně efektní. Na to, že až na pár výjimek se ve Všemocném hlavně mluví, je to zatraceně dravě natočené a člověk skoro dostane pocit, že Burgera je pro takhle malý film škoda a že by bylo fajn, kdyby mu někdo dal do ruky sto padesát mega a nechal ho režírovat něco výrazně epičtějšího.

Ještě víc pozornosti než režisér a jeho styl na sebe však strhává Bradley Cooper. Před dvěma lety o něm vědělo jen pár lidí, díky Pařbě ve Vegas se však dostal do hledáčku velkých producentů. Se ctí ustál i A-Team a Všemocný měl být do značné míry test, jestli dokáže utáhnout film sám. A dokáže. Komerčně Všemocný uspěl, důležitější je však fakt, že Cooper uspěl jako herec. Jako Eddie Morra vystřídá hned několik zcela odlišných poloh a ve všech je naprosto přesvědčivý. Na potenciálního bezdomovce je to sice možná až příliš velký hezoun, ale jako nadšený feťák, smažka na detoxu a i v dalších polohách je naprosto vynikající. A nejen že se neztratí vedle sympaticky zparchantělého De Nira, avšak především dokáže svým charismatem táhnout film dopředu i v momentech, kdy malinko skřípe scénář. Jestliže z Coopera udělala Pařba ve Vegas hvězdu, Všemocný z něj udělal herce, s nímž je potřeba pro budoucnost počítat.

Přesto se pár vad na kráse najde. Závěr je možná efektní, ale tak trochu vycucaný z prstu, naštěstí to není tak zásadní problém, aby člověk odcházel po závěrečných titulcích s negativními pocity. Neil Burger by si zase měl dát malinko pozor na to, aby se nestal obětí svých nápadů. Těch je tu sice dost, paradoxně však díky jednotlivým cool momentům příliš nefunguje budování napětí a střety s padouchy by mohly mít přeci jenom trošku thrillerovější atmosféru. Jak už ale bylo naznačeno - jde spíš o chyby, které člověk hledá, protože je jako recenzent hledat musí a žádná z nich není tak zásadní, aby člověka výrazně rušila nebo mu zkazila zážitek z filmu.

Všemocný je jednoduše řečeno velmi příjemný film, jenž spoléhá na charismatického hrdinu, v rámci komerčních filmů inteligentní zápletku a na režiséra, který se nebojí přijít s novými efektními nápady. I když film pár much má, sám za sebe musím říct, že už jsem si dlouho v kině tu hodinu a půl takhle neužil. Všemocný je poctivé řemeslo se vším všudy a komerční úspěch a vaši pozornost si bezpochyby zaslouží.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (27)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Eddie Morra je zoufalec, ale jednou měl přeci jenom kliku. Do ruky se mu totiž dostala experimentální pilulka, která mu dovolila využívat kapacitu mozku na sto procent. Z Eddieho je najednou nejchytřejší člověk na světě. Následky však mohou být fatální. Všemocný je inteligentní a skvěle natočený thriller s vynikajícím Bradley Cooperem, který by sice občas potřeboval trochu víc šlápnout na plyn co se napětí týče, rozhodně je to však zatím jeden z nejvydařenějších filmů letošního roku. Ta osmá hvězdička tomu utekla jen o chlup.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  k0C0UR

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar7/10

  Gonzi

 • avatar8/10

  LukasMa


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Vincent

 • avatar6/10

  Jeržik

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar9/10

  derek007

 • avatar7/10

  Sagittarius

 • avatar9/10

  massive

 • avatar8/10

  EDDIE

 • avatar8/10

  Esles

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar7/10

  fingolfincz

 • avatar8/10

  Shaman05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace