Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vražda v Orient expresu | Murder on Orient Express | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 10.11.2017
CZ premiéra: 09.11.2017
režie: Kenneth Branagh
hrají: Kenneth Branagh, Johnny Depp, Penélope Cruz, Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley

Vražda v Orient expresu: Recenze


ikona
Mr. Hlad
daisy ridleyjohnny deppkenneth branaghmurder on orient expressvražda v orient expresu
Kenneth Branagh hledá vraha v nové verzi jednoho z nejslavnějších detektivních příběhů všech dob. Jak mu to jde?  

Přiznám se, že jsem trošku hrdý na to, že jsem nikdy neviděl ani jeden díl Columba nebo Hercula Poirota. Ne že bych se jim vyhýbal cíleně nebo chtěl tvrdit, že to je něco špatného, co mi nesmí na oči, spíš počítám, že se to řadí k tomu lepšímu, co se v televizi objevuje, ale prostě mě těší, že se mi daří celé roky těmhle dvěma krimi fenoménům unikat. Asi jako kdybyste nikdy neslyšeli song od Karla Gotta :) Vraždu v Orient expresu však pochopitelně znám, před lety jsem ji tu vychválil ve VIM a považuji ji za jeden z nejchytřejších detektivních příběhů vůbec. A Kenneth Branagh asi taky, jelikož se rozhodl slavného belgického detektiva oživit a začít právě tímhle příběhem. Na jednu stranu to dává smysl, protože patří mezi ty nejslavnější, na druhou si tím mohl režisér a hlavní herecká hvězda v jedné osobě dost nepříjemně podrazit nohy, očekávání fanoušků bude totiž asi na maximu. Naštěstí to zvládl. A dá se říct, že lépe to možná ani dopadnout nemohlo.

Pokud už jste očima sjeli dolů na hodnocení, tak jste si asi všimli, že desítka tam není, takže nebudu jen chválit, ačkoliv opravdu si moc nedovedu představit, jak pojmout návrat Hercula Poirota jinak a lépe, než jak to udělal Branagh. Pro ty, kdo legendární detektivku neznají – Poirot cestuje z Istanbulu do Londýna nejluxusnějším vlakem na světě a rozhodně neplánuje během cesty pracovat. I proto odmítne nabídku tak trochu podivného, ale evidentně dost nervózního pana Ratchetta, aby na něj dával pozor, protože mu někdo usiluje o život. Když ovšem Ratchetta najdou druhý den mrtvého, musí se Poirot pustit do práce bez ohledu na to, že měl jiné plány. A rychle zjišťuje, že tenhle případ je možná to nejtěžší, na co ve své kariéře narazil. Motiv k vraždě, příležitost nebo obojí měl totiž ve vlaku téměř každý.

 

Branagh přistupuje k předloze velmi zodpovědně a ačkoliv se trailery snažily naznačit, že Vražda v Orient expresu pro rok 2017 bude trochu modernější a svižnější, nakonec to tak úplně není. Režisér se rozhodl vsadit na tradici a když už tu dojde na nějaké pokusy o akci, mají obvykle pár vteřin a rozhodně vás z jinak komorního a pomalejšího tempa nevytrhnou. Takže pokud jste se báli nějakého neuctivého zacházení s detektivní klasiku, tak zbytečně. Branagh a jeho hrdinové tu hlavně mluví. Po tom, co se zběžně představí všichni pasažéři a cestující a po Ratchettově smrti už se vlastně jen kecá a z Vraždy v Orient expresu se stává to, co fandové asi očekávali a chtěli. Dialogovka plná postav, z nichž každá si schovává nějakou tu malou nebo velkou lež a každou hraje někdo, kdo je nebo pravděpodobně brzy bude hodně slavný.

Branagh si naneštěstí dovolil trochu pozvolnější rozjezd a i přes efektní úvod v Jeruzalému trvá nějakých pětačtyřicet minut, než se začne doopravdy vyšetřovat, pátrat, přetvařovat a lhát. A na tempu je to občas trošku vidět, protože někteří z hrdinů dostanou méně prostoru, než by si zasloužili a třeba takového Willema Dafoa bych si tu rád užil trošku víc. Na druhou stranu takhle to v poirotovských filmech funguje vždycky, takže by nebylo úplně fér být v tomhle směrů vůči Vraždě v Orient expresu zbytečně kritický. Navíc Judi Dench, Daisy Ridley i Josh Gad dělají, co mohou a Michelle Pfeiffer je vyloženě výtečná. A i ten Depp, i když i tentokrát přehrává a pokouší se spíš o karikaturu gangstera než o skutečnou postavu, to zvládá. A samotný Branagh? Jeho Poirot má šarm, působí inteligentně a umí být roztomile vtipný i nekompromisně vážný. Sedí mu to. A i na ten knír se dá koukat.

 

Kdyby ovšem režisér natočil jen dialogovku a víceméně to samé, co udělal Sidney Lumet v roce 1974, asi by to bylo málo, naštěstí to věděl. Vražda v Orient expresu je tak i přes svou komornost vcelku svižný film a zábavná podívaná a když máme dostat nějaký epický záběr na Istanbul, přeplněné nádraží nebo přístav v Jeruzalému, tak skutečně epický je a díky výrazným barvám působí skoro až pohádkově. Kamera si navíc i ve scénách z vlaku chytře hraje s uzavřeným prostorem a i když si o to film vyloženě říká, nikdy se z něj nestane „divadlo na plátně“. Branaghovi se zkrátka nebojí modernějšího looku a výraznější stylizace, nikdy ale na úkor toho, aby musel dělat kompromisy v dnes už klasickém příběhu. 


Přehrajte si trailer
Možná bych se nezlobil za rychlejší rozjezd a za snahu trošku víc riskovat a nehrát jen na jistotu. Ta odvaha předvést něco víc než jen to, co se od Vraždy v Orient expresu čekalo a co fandové Poirota ocení, tu malinko chybí. Je to velmi fajn detektivka, která skvěle šlape a díky obsazení a modernější režii se na ní dobře kouká, přesto zamrzí, že Branagh neměl trošku větší ambice. Na druhou stranu chápu, že napoprvé hodlal všechno udělat „správně“, ale vzhledem k naznačenému sequelu doufám, že pokud se ho dočkáme, bude chtít režisér natočit něco víc jen jen ten “správný“ film a pokusí se vystoupit ze stínu klasiky a nedotknutelné legendy. Myslím, že na to má.

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

V luxusním Orient expresu byl zavražděný pasažér a Hercule Poirot musí zjistit, kdo má na rukou jeho krev. Podezřelých je ale spousta a každý měl důvod vraždit. Nová adaptace klasické detektivky sází na lahůdkové obsazení a skvělé dialogy, ale nebojí se ani výraznější vizuální stylizace a nabízí přesně to, co od ní fandové belgického detektiva mohou chtít. Na dobrou detektivku to stačí naprosto s přehledem, na skutečně výjimečnou ale ne, to by musel být film přeci jen trošku odvážnější a ochotnější vystoupit ze stínu slavné předlohy. Za pozornost ovšem stojí v každém případě.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar6/10

  Rimsy

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar7/10

  martisf

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar8/10

  Mephos

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar5/10

  RainMakeR

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar5/10

  ZkuKol

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar8/10

  Cross

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace