Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Volný pád | Falling Down | 1993
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Joel Schumacher
hrají: Michael Douglas, Robert Duvall, Rachel Ticotin, Raymond J. Barry

Volný pád: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
fallind downjoel schumachermichael douglasrobert duvallvolný pád
Vzpoura vůči konformismu v podobě obrýleného Michaela Douglase vás v klidu nenechá. 

O Joelu Schumacherovi se říká, že čím méně peněz má, tím lepší film natočí. Je ale trošku nefér dávat jeho jméno jen a pouze vedle Telefonní budky a Batmana a Robina. Tenhle režisér má totiž na kontě mnohem víc zajímavých filmů a Volný pád je možná jeho nejlepší kousek. Jednoduchý příběh o chlapíkovi, na kterého toho jednoho dne bylo zkrátka moc a vyhlásil soukromou válku společnosti, je totiž ve všech ohledech naprosto vynikající práce.

Volný pád je film, který baví i donutí zamyslet. Kdo nebyl někdy ve stejné situaci jako Michael Douglas? Kdo se nechtěl alespoň jednou v životě prostě zvednout a vykašlat se na to, co by podle pravidel společnosti měl dělat? William Foster je prakticky stejný hrdina jako Lester Burnham z Americké krásy. Ti dva by si bezpochyby rozuměli, ale Foster se rozhodl řešit osobní krizi ne s pomocí sexu se spolužačkou vlastní dcery, ale se samopalem v ruce. Michael Douglas v téhle roli předvedl dost možná životní výkon a člověk se jen těžko rozhoduje, zda je jeho jednání komické či tragické. Foster je možná blázen, jenž si myslí, že dělá správnou věc, ale na druhou stranu se dá jednání člověka, jenž si ve čtyřiceti letech uvědomil, že v životě vlastně nic nedokázal a že byl přinucen hrát hru, jejíž pravidla se mu hnusí, bezezbytku pochopit

Revolta jednoho muže proti všemu je díky Douglasovi a chytrému scénáři velmi působivá a člověk musí až do závěrečných titulků přemýšlet, jestli vlastně tomuhle téměř anonymnímu zástupci střední třídy fandí, nebo jestli je to záporák, který si zaslouží kulku do hlavy. Schumacher od začátku do konce balancuje na tenké hranici psychologického dramatu a sebeparodie, ale nikdy nezačne nudit a nikdy onu hranici nepřekročí tak, aby měl divák ve svém vztahu k hrdinovi úplně jasno.

A jasno nebude mít člověk nejspíš ani po závěrečných titulcích. Volný pád navíc zůstává v hlavě ještě hodně dlouho po nich a dává dost důvodů k tomu, aby o něm člověk přemýšlel a aby čas od času vytáhl z police zaprášené DVD a vydal se spolu s Williamem D-Fensem Fosterem do šílených ulic Los Angeles.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace