Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Viktor Frankenstein | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.10.2015
CZ premiéra: 26.11.2015
režie: Paul McGuigan,
hrají: : Daniel Radcliffe, James McAvoy, Jessica Brown Findlay, Andrew Scott, Bronson Webb

Viktor Frankenstein: Recenze


ikona
KarelR
Jak se povedla nová verze knižní klasiky? 

Já jsem se na ten film vážně těšil. Paul McGuigan natočil Lucky Number Slevin a pár skvělých dílů televizního Sherlocka a Daniel Radcliffe a James McAvoy patří mezi herce, kteří se soustavně snaží jet na maximum. Přihoďte si k tomu Maxe Landise, který napsal výbornou Kroniku, a dostanete papírově celkem solidní produkt, který by mohl dát starému příběhu patřičně svěží říz. Jenže předpoklady a realita jsou něco jiného. A Viktor Frankenstein bohužel dopadl dost útrapně.

 

Začátek přitom vůbec není zlý. McGuigan hned zkraje přizná, že hodlá vyprávět dávno známý příběh, a Radcliffe s McAvoyem je rozjedou fajnovou naháněčku v cirkuse, ze kterého Viktor Frankenstein vytáhne lékařsky nadaného hrbáče. Jenže pak šílený vědec přinese pumpu, vyčerpá novému příteli ohyzdný hrb a zhruba za půl dne udělá z kulhavé polostvůry pohledného mladíka. No a v tu chvíli se začne uhánět z kopce...

Vím, nad touhle přeměnou by měl člověk mávnout rukou a začít se nořit do příběhu, který dává na odiv slušnou výpravu a brousí hranu tělesných nechutností málem k eRku. Jenže místo poctivého dramatu se začíná budovat jen zkratkovitá dialogovka, v níž se McAvoy soustavně chová jako neurvalý magor na koksu a Radcliffe s noří do podivně jednoduché romance. Do toho všeho se zjeví bohatý padoušský lord, kterému je asi 15 let (?!), a když už se objeví Charles Dance, aby tu mateřskou trochu rozbil, zmizí ze scény dřív než stihnete říct "co v tom filmu sakra dělá digitální zombie opice"?

 

Co se děje dál? McGuigan s Landisem přihazují Frankensteinovi nové motivace, které jsou sice odvážné, ale úplně hloupé a zbytečné, a vedou celý příběh k očekávanému finále, které vypadá jako něco z Wolfensteina. Bohužel ale není ani moc napínavé ani moc cool, ačkoliv se o to urputně snaží. Dějové linky holt netáhnou a osud postav je vám tak nějak volný. Takže se vítaně svěží interpretace pomalu zvrtává v béčkovou koninu, která sice skvěle využívá titěrný čtyřicetimilionový rozpočet, ale bohužel nezvládá zabrat v žádném z mnoha žánrů, které do ní byly vpašovány.

Zčásti je to scénářem, který měl daleko důkladněji prodat postavy. Zčásti režisérem, který filmu nedodává potřebný balanc a McAvoye vážně nechává zbytečně moc běsnit. A ve finále je tu drobný problém s castingem, protože se ve filmu objeví hned tři výrazné tváře z televizního Sherlocka (Mycroft a Molly se jen mihnou, Moriarty ale hraje důležitou postavu, který mu moc nesedí), což je vzhledem k popularitě seriálu krapet rušivé.

 

Jistě, ta poslední věc nebude trápit zdaleka všechny. Ty dvě předchozí jsou ale dost zásadní a dělají z Viktora Frankensteina smutně nepovedený experiment. Na plátno prostě dorazila špetka televizního Sherlocka, špetka Downeyho Sherlocka a kupa dalších inspirací. Na vlastních nohách ale tahle Viktor nikdy nestojí, ačkoliv se snaží o zajímavý úhel pohledu a může si díky rozpočtu dovolit živelnost, která by většímu projektu asi neprošla. Velká škoda. Jak jsem psal na začátku, všem zúčastněným jsem přál našlápnutou trefu.

Verdikt

avatar5/10

KarelR

Bratránek Downeyho Sherlocka, který se moc nepovedl. McAvoy je až moc maniakální a Radcliffe si film nikdy neurve pro sebe, takže tu máme ve všech směrech rozkmotřený nepodarek, který potěší snad jen živelným zpracováním. Drsnější dobovek je teď ale seriálová nabídka plná. Takže můžete Viktora Frankensteina s klidem vynechat.


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  Leonidas I.

 • avatar4/10

  Halebopp

 • avatar5/10

  Nexus6

 • avatar4/10

  harsesis

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar6/10

  Dataminer

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar3/10

  Tarmenel

 • avatar4/10

  pytlak15

 • avatar6/10

  Masarka14

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace