Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vetřelci | Aliens | 1986
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 01.09.2015
režie: James Cameron
hrají: Sigourney Weaver, Michael Biehn, Paul Reiser, Lance Henriksen, Bill Paxton

Vetřelci: V.I.M.


ikona
k0C0UR
aliensjames cameronripleysigourney weavervim
Akční superklasika s Ripleyovou. 

Vetřelec byl skoro-geniální: Ve své době (1979!) se v režii Ridleyho Scotta proměnil v tajuplné monstrum, jehož síla tkví především v tom, jak málo o něm víte a jak málo ho vidíte. Netušené zlo proměnil James Cameron ve zlo tušené a viděné – a namísto dlouhých pasáží v tmavých chodbách (ani o ty samozřejmě nepřijdete – co by to bylo za Vetřelce!) vysmahl akční řežbu, v níž vypadá všechno přesně tak cool, jak to zní. Scenáristická proměna z psychologičtěji laděné vize do přímočařejší akční není vůbec na škodu, Cameron jen drží diváka v napětí jiným způsobem, stále však precizně fungujícím.

Vetřelci jsou dokonalým prototypem akčních „osmdesátek“ a jejich lehkosti a bezstarostnosti, s níž se žánrový film točil. K tomu navíc brilantní ukázka žánrového crossoveru, který kromě bezhlavé řežby funguje i jako skvělý horor (kdo z vás se nebál jít v sedmi letech na záchod? ;). Adrenalinem napěchovaná pecka, která dveře do mytologického vesmíru kolem zubatých zvířátek neotevřela, ale rovnou rozkopla. Film, který povýšil obyčejné pípání radaru na smrtonosnou srdeční hrozbu a zesílil povědomí o tom, že existují nějací androidi a že to umí zatraceně dobře s nožem (ehm ;). Film, kde jedna ženská nakopává zadky mnohem líp, než celá armáda cvičených vojáků.

Kdo jednou viděl otevírající se dveře výtahu a z nich vycházející Ripleyovou ověšenou granátometem a plamenometem (jedna z posledních scén, dokonale uvozující finále), asi nikdy nezapochyboval, s kým bude ve filmové síni slávy už navždy počítat. Ve vesmíru vás totiž nikdo křičet neuslyší. Tahle holka to ví a pere se s tím zodpovědně.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace