Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vertigo | 1958
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Alfred Hitchcock
hrají: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes

Vertigo: V.I.M.


ikona
Shushika
Nadčasové psychologické drama Alfreda Hitchcocka o stvoření a uchvácení dokonalé ženy. 

Bývalý policista Scottie Fergusson to má těžké. Trpí traumatem ze smrti svého parťáka, osudové ženy ho mají na vodítku, jeho erekce – dle psychoanalytického výkladu – je minulostí a navíc má strach z výšek. Kdysi racionální drsoň je najednou psychicky na dně. O to smutnější pro něj je, že ve sluncem zalitém Frisku se objevují tajemné ženy, které jej přivádějí k šílenství, a na obzoru výhružně stojí věže, jejichž název má hooodně společného se slovem koitus. Na pravou hitchcockovskou víru mě před dvěma třemi lety přiváděl Cival. Zatímco u Okna do dvora jsem dodnes nepochopil, v čem spočívá jeho unikum, u Vertiga mě strhly již úvodní psychedelické titulky Saula Basse a těžká zvuková tonáž od Hitchcockova dvorního skladatele Bernarda Herrmana.

Slavné „závrativé“ přeostření mě sice nechává chladným a jsem ochoten se nadchnout jen nad jeho intelektuálně-technickým rozměrem, tj. tím, že tenkrát byla tahle vychytávka použita poprvé, ale stále mě bere způsob, jak Hitchcock svého decentního hrdinu ve slušivém obleku dle poslední módy oškrábe jako mrkev. Scottie by strašně rád přišel tajemství na kloub, skóroval u Charlotty i Madeleine a vůbec se zbavil těžkého rance fobií a komplexů, ale taťka Hitech mu osobní růst nedává zadarmo. Musí se vyškrábat až tam, kam by ve vyrovnaném psychologickém rozpoložení nikdy nevylezl a tam získat zlomek toho, co by si ve skrytu přál.

Ač nám dnes psychoanalytické výklady nemusí být blízké, nelze popřít, že starosvětské thrillery Vertigo a Psycho, které Ameriku připravily o její nevinnost, mají stále cosi do sebe.

P.S. A režisérům typu bratři Wachowští stálo za to, aby v úvodní scéně prvního dílu Matrixu vzdali Scottieho traumatu malou poctu…

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace