Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Velký flám | La Grande vadrouille | 1966
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Gérard Oury
hrají: Bourvil, Louis de Funès, Claudio Brook, Andréa Parisy, Colette Brosset

Velký flám: V.I.M.


ikona
imf
bourvillouis de funesvelký flám
Francouzská komediální klasika, která nestárne 

Letadla, vlaky a automobily po francouzsku! Ve Velkém flámu sestřelí okupující náckové britský bombardér nad Paříží a prchající letci pořádně zamíchají životem malíře pokojů Bouveta (Bourvil) a operního dirigenta Leforta (Louis de Funés). Muži, kteří by se v běžném životě jen sotva potkali, teď musí při záchraně Britů spolupracovat, což vede k mnoha humorným situacím. 

Takhle na papíře to vypadá suše, ale režisér a scenárista Gérard Oury má na svědomí i belmondovského Velkého šéfa nebo další z mých oblíbených funésovek Rabín Jákob. Umí též nezaměnitelným způsobem utrácet peníze, takže v téhle dobovce se už od úvodního sestřelu na ničem nešetří. Jedna úchvatná lokace střídá další, bezchybně prodávajíc kouzla francouzské metropole, ale i spanilého venkova, ale čubrnět budete především na komediální souhru francouzských legend. Bourvila zná u nás většina lidí jen kvůli Velkému flámu, protože v televizi jeden čas běžel skutečně jako na kolovrátku, ale ve své domovině byl uznávanou veličinou, která dovedla udržet krok s titánem Funésova kalibru. Každý z nich má trochu jiný styl a timing, což ve vzájemných výměnách dokonale funguje. 

Velký flám má však i potřebné měřítko a dobrodružný flair, protože hrdinové musí utíkat přes celou zemi a roztáčejí tak kolotoč omylů, záměn, šťastných úniků na poslední chvíli, ale i průšvihů, jež díky jejich nesourodým povahám divák vidí na míle dopředu. Po víc než půl století by někomu mohly vtípky připadat vousaté a tempo až staromilsky velkorysé, ale Oury si s dvouhodinovou stopáží poradí a řetěz mu nespadne právě díky rychlému střídání kulis. To jen, že některé situace a skeče jsou prostě vystavěné tak, aby je pochopila skutečně i ta poslední francouzská švadlenka. Což není kritika, protože Ouryho řachanda je srozumitelná a ambiciózní zároveň. Ne nadarmo se stala veleoblíbenou veselohrou všude po Evropě, samozřejmě v čele s Francií, kde držela rekord návštěvnosti v kinech až do roku 1997, kdy ji potopil Cameronův Titanik.

Film mého dětství s nezapomenutelnými francouzskými legendami jsem si před týdnem osvěžil, logicky ve skvělém českém dabingu, a paměťové obvody se ve mně rozsvěcovaly jako vánoční stromeček. Tolik vzpomínek, ale zároveň radosti, smíchu a dojetí z dobové rukodělnosti a obrovského talentu těch dvou komediantů, co vyplní a ukradnou každý záběr. Velký flám je lék na splín, tableta proti uspěchané době a jejím povrchním blockbusterům. Aplikujte podle potřeby, klidně i opakovaně. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace