Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Velká čínská zeď | The Great Wall | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.02.2017
CZ premiéra: 05.01.2017
režie: Zhang Yimou
hrají: Matt Damon, Willem Dafoe, Pedro Pascal, Andy Lau, Tian Jing

Velká čínská zeď: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Matt Damon a režisér Hrdiny brání Velkou čínskou zeď před nájezdem monster. Jak dopadla dopadla tahle velkolepá a ambiciózní podívaná?  

Jsem velmi tolerantní divák a platí to zvlášť u akčních filmů. Jakmile se na plátně dějí dostatečně zajímavé a zábavné věci, jsem schopný jednoduše sedět, bavit se a zbytečně nepřemýšlet. Pokud to ale úplně nešlape, tak začnu řešit proč. A pak to dopadne jako u Velké čínské zdi. 

Matt Damon a Pedro Pascal přijíždějí z Evropy do Číny, aby tu ukradli tajemství střelného prachu. Oba jsou to zkušení válečníci, kteří už viděli a dělali hodně ošklivé věci, a jediné, co je zajímá, jsou prachy. V Číně skončí okamžitě v zajetí, ale ještě než zamíří na popraviště, stane se něco, s čím nepočítali. Na nejikoničtější stavbu východní polokoule zaútočí armáda monster a oba zajatci se musí zapojit do boje a po vítězství povýší ze zajatců na spolubojovníky. Světu totiž opět hrozí zkáza a dva zabijáci s ne úplně čestnými motivy se můžou hodit, ne? Navíc když je od začátku evidentní, že právě v boji za dobrou věc by mohli vykoupit své minulé hříchy… ono na tom stejně moc nezáleží, o příběh tu jde až v poslední řadě. To důležité, co byste si z tohohle odstavce měli odnést, jsou tři slova - Damon, monstra a akce. Ne, slovo "zábava" v té trojici není. 

 

Velká čínská zeď je hodně ambiciózní projekt, který samozřejmě cílí především na asijské publikum, ale díky účasti známých hollywoodských tváří by měl papírově zaujmout i evropské a americké diváky. Těžko říct, jestli tenhle pokus vyjde, já za sebe každopádně můžu tvrdit, že film zaujal a budu na něj myslet ještě dlouho. Je to totiž strašlivá srágora. Vezmeme to postupně.

Režisér Zhang Yimou natočil klasiky jako Hrdina nebo Klan létajících dýk a počítám, že nejen já ho mám zafixovaného jako filmaře, jenž zvládá vyprávět vizuálně strhující a zároveň lyrické příběhy plné skvělé akce i dojemných scén. Nic z toho ve Velké čínské zdi nenajdete. Ve svých nejsilnějších momentech totiž tahle podívaná působí jako rutinní blockbuster za hodně peněz s armádou monster, spoustou triků a několika velkolepými scénami. Ty prachy na filmu vidět jsou, bohužel prachy nejsou všechno a naneštěstí ve všem ostatním film brutálně zklamává a balancuje na hranici zoufalství a trapnosti. 

 

Hloupé je to vysoko nad rámec průměru. Chování lidí i monster obvykle nedává smysl. Celá zeď je vybavena katapulty, obřími čepelemi, které mohou krájet nepřátele šplhající vzhůru, i skladišti plnými střelného prachu. Použije se to? Jo, ale postupně. Nejdřív budeme blbnout s katapulty. Pak s čepelemi. A pak se střelným prachem. Vždycky u toho pochcípají tisíce lidí a v další bitce zkusíme něco jiného. Že by se třeba použily všechny věci najednou, armáda zrůd se zlikvidovala během odpoledne a Matt Damon by mohl odejít zpátky do Hollywoodu zachraňovat své herecké renomé, to nikoho nenapadne. To, že jednu chvíli brání zeď asi třicítka hrdinů, aby jich v další scéně byly celé tisíce, se taky moc neřeší. Na druhou stranu v kuchyni se myje nádobí v kompletní zbroji včetně přilby a Willem Dafoe, jenž po pětadvaceti letech věděl, jak ukrást střelný prach i zdrhnout ze zajetí, z nějakého důvodu čekal, až si pro něj přijedou dva Evropané. S každou další minutou se budete víc a víc mlátit do hlavy, avšak v okamžiku, kdy na scénu nastoupí Sebevražedné komando, jehož členové mají za úkol skočit mezi nepřátele a tam umřít, nejspíš pochopíte, že vám film už nemůže ublížit. Jdeme dál. 

 


Přehrajte si trailer
Je to hnusné. Nemám problém přijmout fakt, že stylizace se může někomu líbit, ale řekl bych, že západní svět fakt ještě není připravený na hrdiny v růžovém brnění. A vlastně asi ani na videoherně přebarvičkovanou Čínu, nad níž létají balóny, o jejichž existenci nikdo neřekl ani slovo, dokud je režisér nepotřeboval, a po které běhají absolutně nenápadité potvory chovající se jako nemrtví ze Světové války Z. Pokud jste se smáli Chow Yun-Fatovi a jeho zlatým hadrům v Kletbě zlatého květu, kterou natočil taky Yimou, tak tady dostanete to samé, jen je toho mnohem víc. A hnusnost se tak násobí. Spíš než jako válečná fantasy to celé vypadá jako profesionálně natočené video ze srazu cosplayerů. Do téhle kombinace hlouposti, ošklivosti a nenápaditosti si přičtěte Matta Damona, jehož proměna z „na všechno kašlu, bojuju jen pro peníze“ do „rvu se za čest a ostatní, protože jsem klaďák“ proběhla tak rychle, že jsem to skoro ani nestačil zaznamenat. A s plnovousem vypadá jak bezdomovec.

Nevím, proč bych měl Velkou čínskou zeď doporučit. Je hloupá, ošklivá, bez nápadů a nudná. Sice byla evidentně drahá, ale co z toho, když budete po půl hodině koukat na hodinky a přemýšlet, proč jste šli na tenhle blábol, když vedle dávali… to je jedno. Cokoliv je lepší než tohle. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (31)

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Matt Damon přijíždí do Číny krást a místo toho se musí tak trochu nedobrovolně zapojit do války proti monstrům, která chtějí sežrat celý svět. Velká čínská zeď je výpravná podívaná, na níž se nešetřilo, bohužel je i zoufale pitomá a vizuálně poměrně odpudivá, takže se asi velmi brzy začnete nudit. A pak ten film začnete nenávidět... Tohle se fakt nepovedlo.


Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar7/10

  Robur

 • avatar7/10

  RainMakeR

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar2/10

  Haney

 • avatar5/10

  Tomino

 • avatar6/10

  Memphis

 • avatar5/10

  Halebopp

 • avatar4/10

  Nexus6

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace