Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vánoční prázdniny | Christmas Vacation | 1989
csfd  imdb
US premiéra: 01.12.1989
CZ premiéra: nestanovena
režie: Jeremiah S. Chechik
hrají: Chevy Chase, Beverly D'Angelo, Juliette Lewis, Randy Quaid

Vánoční prázdniny: V.I.M.


ikona
imf
chevy chasechristmas vacationvim
 

Tahle rubrika je většinou plná veledůležitých a klíčových děl z oboru kinematografie. Prostě těch filmů, které byste rozhodně neměli minout. Občas však musíme udělat výjimku a dát průchod sentimentu, který do našich mladických srdcí zasadil zlý západní imperialista. Sám doma a Vánoční prázdniny patří k americkým televizním klasikám, které se nám za vydatné pomoci komerčních televizí vryly do paměti. Nejde o vrcholně kvalitní filmy a jejich hlavním poselstvím je řada načančaných klišé a 100+1 záběr toho, jak někoho srazí k zemi cihla/žebřík/auto/veverka. Je to humor útočící na ty nejnižší pudy, ale možná právě proto funguje a často i opakovaně (smějeme se tomu, protože jsme věděli, že se to stane... nastává tzv. "vychutnávací" fáze ;). Clark Griswold podobným stylem zaútočil třikrát. Jednou na cestách po Americe, podruhé při výletě do Evropy. Tentokrát zasahuje v teple rodinného krbu a tady je scenáristovi Johnu Hughesovi (napsal i Sám doma) nejlépe.

Patálie se stromkem, příbuznými, večeří a vánoční technikou (kultovní scéna se zářivkami na domě) zkrátka zasahují ta správná místa a pokud vás tenhle film chytne uprostřed vánočních příprav (letos ho Prima servíruje už v sobotu, den před Štědrým dnem), pravděpodobně si rádi sednete a uznale pokývete hlavou nad tím, že i když se ti Američani chovají jako totální hovada, jsou docela "v pohodě". Na spolehlivém chodu tohohle marketingového stroje má ovšem lví podíl i Chevy Chase, jehož Clark Griswold je etalonem amerického Pepy Nováka, kterému se vždy přihodí správná věc v ten nesprávný okamžik. Budete se mu smát, budete ho litovat a nakonec byste mu nejradši podali ruku. Nejlepší ale je, že jakkoliv si všechno to mentorování budete připouštět, vydrží vám to jenom pár minut. Pak Clark zase něco vyvede a vy se ocitnete v příjemné pasti situační komiky a oldschoolového slapsticku. Jenom věčná škoda mizerného dabingu, kterým Prima snímek vybavila. Pokud seženete klasické VHS vydání (nebo originál na DVD), určitě neprohloupíte.

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace