Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Útěk | Getaway | 1972
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.12.1972
CZ premiéra: nestanovena
režie: Sam Peckinpah
hrají: Steve McQueen, Ali MacGraw, Ben Johnson, Sally Struthers, Ali Lettieri

Útěk: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
getawaysam peckinpahsteve mcqueenútěkvim
Drsná klasika Sama Peckinpaha 

Sam Peckinpah se řadí mezi legendární režiséry. I když jeho filmy nedostávaly ceny od akademiků, ani se neřadí mezi ty „pěkné filmy, které přetrvaly desetiletí.“ Jeho filmy byly kruté, krvavé, vulgární a urážely většinou soudobé společnosti. A skoro všechny byly geniální. V Útěku spojil síly s tehdy začínajícím scénáristou a taktéž milovníkem westernů Walterem Hillem, sehnal si do hlavní role kultovního drsňáka McQueena a jeho půvabnou manželku Ali MacGraw a udělal to, co uměl jako nikdo před ním a málokdo po něm. Rozpoutal peklo. Útěk je drsný amorální film, ve kterém se střílí na padouchy zezadu, všechny ženské jsou buď ošklivé, blbé nebo svinsky nevěrné a hlavní hrdina je přesně tak tvrdý, jak jsme u Peckinpaha zvyklí.

V době svého vzniku musel Útěk šokovat a urazit spoustu lidí a i dnes se při pohledu na geniální jatka, která Peckinpah a McQueen rozpoutají ve finálové scéně hotelu, tají dech. Zpomalené záběry, podle kterých evidentně John Woo piloval svůj styl, atmosféra dusného a horkého jihu, která vás při sledování filmu vyčerpá, jako kdybyste sami seděli v autě a měli za sebou armádu gangsterů a nezapomenutelná McQueenova etuda s brokovnicí, to jsou věci, které nestačily za pětatřicet let zestárnout.

Díky záměrně pomalejšímu tempu, vynikajícím hercům a především nenapodobitelnému rukopisu Sama Peckinpaha je dnes z Útěku klasika, a pokud chcete vidět, jak se dělala akce v sedmdesátých letech, je tenhle film nejlepší volba. Ti z vás, kteří byli vloni v Karlových Varech a měli tu možnost shlédnout Peckinpahovo a McQueenovo řádění na velkém plátně, mi to určitě potvrdí.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace