Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Útěk z války | The Children of Huang Shi | 2007
csfd  imdb
US premiéra: 23.05.2008
CZ premiéra: nestanovena
režie: Roger Spottiswood
hrají: Jonathan Rhys-Meyers, Radha Mitchell, Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh, Guang Li

Útěk z války: DVD


ikona
Mr. Hlad
Jak dopadla přes tisíc kilometrů dlouhá cesta činských sirotků během válečného pekla?  

Jonathan Ryhs Meyers, Radha Mitchell, Chow Yun-Fat a Michelle Yeoh. Někteří z nich už mají to nejhvězdnější období kariéry za sebou, další doufají, že to jejich teprve přijde. Pořád jde ale o dostatečně zajímavé či schopné herce na to, aby byl člověk na jejich spolupráci zvědavý a věřil, že natočí nějakou pecku. Útěk z války jí bohužel není.

O úplnou prohru nejde, proto je koneckonců dobře, že se film dostal i na český trh. Ovšem většinu dvouhodinové stopáže si možná budete říkat, že to šlo celé udělat o dost lépe. A že jsme něco podobného lépe už i reálně viděli... Příběh George Hogga začíná těsně před druhou světovou válkou, kdy tenhle naivní britský novinář přijel do Číny, kde se řezal prakticky každý s každým a všichni s Japonci. Realita bojů ho však zahnala do malého sirotčince, kde žila jedna stará kuchařka a parta opuštěných děcek.

Zprvu cynickému Hoggovi se všichni brzy dostali pod kůži, udělali z něj lepšího člověka, on z nich civilizovanější děti s nadějí na budoucnost. A když přišli zloduši, neváhal a vzal celou partu a vyrazil s ní na tisícikilometrový pochod do bezpečí. V rukách šikovného a možná trochu vypočítavého režiséra by to byl materiál na Oscary. V rukách Rogera Spottiswooda je z toho absolutní průměr.

Příběh začíná těsně před druhou světovou válkou, kdy se v Číně řezal každý s každým a všichni s Japonci.Útěk z války (dabing na DVD bůhvíproč pracuje s názvem Útěk z Huang Shi) má totiž úplně všechno, co by měl velký, epický a slzotvorný film mít. Bohužel celé to dohromady působí absolutně nevěrohodně a neupřímně. Jakoby si tvůrci sepsali všechna povinná žánrová klišé a věci, jež zabírají a dojímají, a pak si je jen odškrtávali. Realita války - OK, dáme tam jednu hromadnou popravu a letecký útok na vlak. Budování vztahů - já tě začnu učit anglicky, ty mě čínsky a budeme mít k sobě blíž. Zlepšující se pohoda v sirotčinci – všude uklidíme, budeme se smát a pořídíme si zahrádku. Hotovo. Jsou to klišé, ovšem jsou to klišé, která za určitých okolností fungují a člověk si je dokáže užít. V Útěku z války je však těžké čemukoliv věřit. Všechno se děje nepřirozeně rychle, bez větších problémů a bez snahy zakrývat, že lidé za kamerou volili nejjednodušší řešení. Když je potřeba vyděsit válkou, vždycky se najde nějaká smutná černobílá fotka nebo hlasitý Japonec. A když dojmout, začne hlavní hrdina hrát basket s jednonohým sirotkem. To přece musí zabrat! Kdyby se filmy vyráběly pásově, byl by Útěk z války dokonalým produktem.


Přehrajte si trailer
Výsledek není úplně špatný, v jistých momentech tahle sbírka schémat funguje a charisma Chow Yun-Fata je vždycky sázka na jistotu. Jen se dost těžko hledá důvod, proč by se měl člověk dívat zrovna na Útěk z války než na jakýkoliv jiný příběh o síle ducha, lidské nezlomnosti, absurditě válčení a dobru, jež se ukrývá v nás všech. 5/10

Bonusy byste na disku hledali marně.

Zvuk: Dolby Digital 5.1 – anglicky, česky
Titulky: české
Datum vydání: 31.8.2011
Cena: 149,-

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace