Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Uteč | Get Out | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.02.2017
CZ premiéra: 27.04.2017
režie: Jordan Peele
hrají: Keith Stanfield, Allison Williams, Bradley Whitford, Catherine Keener, Caleb Landry Jones

Uteč: Blu-ray


ikona
KarelR
daniel kaluuyahororjason blumjordan peeleutec
Každý rok se objeví pár filmů, které se budou doporučovat ještě mnoho let. Uteč je bezpochyby jedním z nich. 

Jason Blum býval hitmakerem, nad nímž se ofrňoval nos, protože nás zásoboval hlavně Paranormálními aktivitami a Očistami. Letos ale těžce zabodoval Uteč a Rozpolceným (jak finančně, tak kriticky) a pomalu se z něj stává producentská šlechta. Kdo chce natočit malý ambiciózní horor, běží se scénářem k Jasonu Blumovi. A i když to často nevyjde, v případě Uteč se zrodil malý fenomén.

Neříkám, že se nad filmem příliš jásalo u nás. Tady spíš krapet prošuměl, ono se ale není čemu divit, když je šitý na míru černošskému publiku. Nelekejte se, rozhodně to není flák na úrovni Tylera Perryho. Uteč je víceméně pravý opak, tedy chytrá a ambiciózní podívaná, která posouvá žánr zase o kus dál.

 

Premisa je přitom jednoduchá jako facka. Hlavní hrdina jede poprvé navštívit rodiče svojí bílé přítelkyně, která mu tvrdí, že určitě nejsou rasisti. V jejich honosném sídle se pak rychle začnou dít podivné věci, což vede k.... řadě událostí, o kterých tu rozhodně nebudu psát. Uteč je tím lepší, čím méně toho víte. Ideálně si tedy nic nezjišťujete a běžte se na něj okamžitě podívat.

Pořád jste tady? OK. V tom případě ještě zdůrazním pár věcí, třeba že Uteč dokáže být děsivé i zábavné a zároveň vám pořádně zamotá hlavu. Právě hádání, co se sakra děje, je rozestavěné přímo brilantně, a s každou další indicií se budete bát/fandit čím dál tím víc. Úplně vidím projekci někde v Bronxu, kde jsou všichni absolutně nadšení a okamžitě posílají do kina všechny známé. Vážně se totiž jedná o film, který přímo vybízí k doporučování všude kolem.

 

Komu přesně za něj můžeme děkovat? Kromě produkujícího Bluma má Uteč na svědomí hlavně Jordan Peele, tedy půlka komediálního dua Keegan/Peele. Leckoho to určitě překvapí, Peele ale svůj režijní debut zvládnul na jedničku a umí z každé scény vyždímat maximum. S podporou skvělých herců tak buduje na první pohled obyčejné drama, jež se pomalu zvrhává v něco, co se vám nesmazatelně zaryje do paměti.

Že zním až moc nadšeně? Asi jo. Uteč má trochu pomalý rozjezd, sem tam až moc odbočí a jako u mnoha jiných filmů hrozí, že prostě nepřistoupíte na jeho složitou a lehce přepálenou hru. Osobně ale plně chápu americký úspěch (rasismus je tam ožehavější téma než u nás) a přijde mi, že Peele ukázal a řekl úplně všechno, co měl v plánu.

 

Kéž by Jason Blum takových projektů nalezl víc. Za jedno Uteč bych mu odpustil klidně deset Paranormálních aktivit, protože našel svěží a nevyzpytatelnou pecku, o které se bude mluvit ještě pěkných pár let. (8/10)

České blůčko Uteč bych upřímně čekal oholené, opak je ale pravdou. Kromě samotného filmu, který nezklame obrazem ani zvukem (jen mu z nějakého důvodu chybí dabing), je totiž na disku i 40 minut (bohužel neotitulkovaných) bonusů. Víc než polovinu stopáže zabírají vystřižené scény, které obsahují i alternativní konec filmu a 6 verzí použitého závěru. Volba nakonec padla na ten nejlepší, Peele vás tu ale utvrdí v tom, že mu nikdy nedošly skvělé nápady.

Zbytek bonusů pak tvoří devítiminutový dokument o natáčení, pětiminutový pokec s Peelem a herci po jedné z projekcí a režisérský audiokomentář. Všechno je takový neurážející standard, u filmu za 4,5 milionu dolarů je ale malý zázrak, že se s tím vůbec někdo obtěžoval. Blu-ray Uteč vlastně (alespoň na zámořské straně...) dostal podobnou péči jako Shyamalanův Rozpolcený. Což znamená další palec nahoru pro Bluma a už se nemůžu dočkat, co provede s pokračováním Halloweenu.

Obraz: 2.40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky
Titulky: české
Datum vydání: 30.8.2017
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD), 538,- (BD ve Steelbooku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace