Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Úsvit mrtvých | Dawn of the Dead | 2004
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 26.03.2004
CZ premiéra: 17.06.2004
režie: Zack Snyder
hrají: Sarah Polley, Ving Rhames, Mekhi Phifer, Lindy Booth, Kevin Zegers

Úsvit mrtvých: V.I.M.


ikona
Cival
dawn of the deadúsvit mrtvýchvimzack snyder
Zombíci naběhli do 21. století 

Zack Snyder už pilně pracuje na Watchmenech. Odvážná výtvarná stylizace se předpokládá, tím spíš bude na plakátech vyveden verzálkami nápis „Od režiséra 300: Bitva u Thermopyl“. Jenže není to Třístovka, v níž se naplno projevila Snyderova velikost. Antičtí bojovníci se proslavili hlavně díky neuvěřitelnému vizuálnímu pojetí a absolutnímu výkonu trikařů, kteří za pár šupů pořídili extaticky vyhlížející dílo. Jenže chce-li divák neomámený zlatavými barvami obdivovat Snyderův smysl pro rytmus nebo vnitřní dynamiku scén, měl by si vzpomenout hlavně na nabušenou reinterpretaci zombie žánru.

Romerovy nemrtvé zrůdičky Snyder zbavil sociálně-kritického kontextu a vlastně z nich tak trochu paradoxně udělal to, proti čemu tyhle potvory pod vedením klasiků samy brojily: Vyrobil z nich objekt bezhlavého konzumu. Jenže i tak jim nelze odolat. Snyder zombíky rozběhal a jim přisouzenou dravost otiskl i do režijního pojetí. Bez rozklepané kamery i bez hyperaktivního střihače Snyder vytváří iluzi neskutečně rychlé podívané, jejíž největšími zbraněmi jsou údernost, nekompromisnost a fanouškovský zápal, převedený v zombie miminka a kvílející babizny. Díky náběhům nemrtvých pod palbu z brokovnic nabírá nový Úsvit mrtvých ohromující kinetiku. Snyder toho využívá uvážlivě – netlačí neustále na videoklipově akční rovinu, občas prosadí oddychové intermezzo z obchoďáku nebo divácky vděčnou fázi zbrojení na poslední steč. Úsvit mrtvých má díky tomu obdivuhodně vybroušený rytmus, kdy naplno vyznívá úvodní apokalypsa i srážení zombíků náklaďákem. Akce i hutná atmosféra.

Tvrdím, že Snyderův talent by se měl spojovat hlavně s agresivním remakem Romera, jímž si pan režisér vydobyl renomé prakticky z ničeho a ze dne na den. Tak vyvedená komerční hitovka se nerodí každý rok.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace