Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Uprchlík | The Fugitive | 1993
csfd  imdb
US premiéra: 06.04.1993
CZ premiéra: 10.12.1993
režie: Andrew Davis
hrají: Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sella Ward, Joe Pantoliano

Uprchlík: V.I.M.


ikona
Cival
fugitiveharrison fordvim
Harrison Ford vs. Tommy Lee Jones. 

Prohlídka devadesátkových briliantů pokračuje asi nejlepší adaptací televizního seriálu všech dob. Opravdu teď nemám na mysli zhůvěřilost, kterou i televize Nova nasadila na začítku milénia, ale klasický seriál z let šedesátých, který už tehdy představil odhodlaného doktora Kimblea. Andrew Davis si z něj vytáhl premisu, vybavil jí legendárním jednorukým padouchem (Leslie Nielsen by přidal i jednonohého a jednookého) a poslal Harrisona Forda na zdánlivě tuctový thrillerový běh. Osvítila jej ale šťastná supernova a ze zápletky, kterou by mohl napodobit leckterý béčkový napínák, se vyloupl prototyp perfektní naháněčky nepravého muže.

Uprchlík nemá slabin, překvapivě hlavně kvůli tomu, že jej táhne silný pár umanutých býků. Tommy Lee Jones dostal za roli užvaněného detektiva Gerarda zcela po právu Oscara, ač se za takový typ rolí zlatí plešouni obvykle nedávají. Drsný i pichlavě sarkastický komisař, jenž se nebojí vystřelit i po (pravděpodobně) neprávem obviněném zběhovi se škádlí se silným hrdinou, jenž byl po vzoru Hitchcockových Jamesů Stewartů a Cary Grantů nespravedlivě vehnán do pasti. Mistra filmového napětí Davisova jízda připomíná i několika chytře situovanými sekvencemi, z nichž se do dějin vyřítily splašené vlaky, stometrové šipky do vody i okrádačky důchodců na jednotce intenzivní péče.

Uprchlík je mistrovsky vyvážený a podobně jako Nebezpečná rychlost uzpůsobený k analýze a následnému rozepsání do manuálu pro špičkové thrillery. Střídání stran, od sympatického Gerarda k ještě sympatičtějšímu Kimbleovi, pohladí tím, jak bravurně se v něm dávkuje napětí a ždíme docela obyčejné herecké charisma. A i napodesáté vás s touhle výbavou zvládne bavit.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace