Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Únosci | Way of the Gun | 2000
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Christopher McQuarrie
hrají: Benicio Del Toro, Ryan Phillippe, Juliette Lewis, Geoffrey Lewis

Únosci: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Nemají rodinu, nemají práci, nemají nic. Žijí ze dne na den. Kdyby pro ně způsob, jak získat peníze potřebné k přežití, znamenal někoho zabít, nedělalo by jim to nejmenší problém. Vlastně už to několikrát udělali. Tihle chlápci nemají slitování. Když unesou těhotnou ženskou, aby vydírali mafii, nezajímá je, jestli dívka nebo dítě přežijí. Možná vypadají jako naprostí magoři, přeexponované postavy jak z Tarantinovy gangsterky. Jenže oni jsou to vlastně docela obyčejní chlapi. Během únosu nepochybujete o jejich motivaci. Neříkáte si, že dělají pitomosti, že by něco přeháněli. Šlapou si svou vlastní cestu. I když moc dobře vědí, co je na jejím konci čeká.

Únosci jsou jeden z těch filmů, o kterých ví málokdo. V době uvedení si jich nikdo nevšímal, v televizi na ně narazíte těžko, DVDčko vám doporučí jen opravdový filmový magor, který si nic nenechá ujít. Přitom je to pecka. Film nesoucí se v trochu jiném tónu, než jsme v akčním žánru zvyklí. Inteligentní, akcí nařachaný, přitom z hlediska tempa dost vláčný, díky velikému množství postav dokonce trochu komplikovaný. To je možná jeho největší problém, co totiž mohl být souboj dvou únosců proti kopě anonymních goril, je nakonec souboj únosců, vyjednavačů, bodyguardů a dalších zainteresovaných osob, ve kterých se divák zprvu může snadno ztrácet.

Ale zas tak moc to na škodu není. Každý hrdina má totiž pevné místo v příběhu, vlastní motivaci, vlastní charakter. Nakonec z toho vznikají parádní scény, které občas mohou připomenout třeba Nelítostný souboj (Longbaughův rozhovor s Joem Sarnem). Hlavní hrdinové  jsou navíc typově naprosto skvěle obsazení. Ryan Phillippe se vedle famózního Benicia Del Tora rozhodně neztrácí, jenže stejně výrazná je tu i každá další postava. Nikdo nezapadá, nikdo nepřečuhuje a člověk pak má o to větší pocit, že nahlíží do skutečného světa, plného skutečných lidí.

Christopher McQuarrie nezapře originalitu a inteligenci. Každá přestřelka, každá automobilová honička, každý konflikt je tu řešen úplně jinak, než jsme zvyklí. Přitom všechno vypadá reálněji. Syrové přestřelky (s naprosto úchvatným vyvrcholením v podobě mexického finále, jedné z nejlepších přestřelek vůbec) překvapují po každé vystřelené kulce.

Únosci jsou takový správně postaru střižený film, který je precizně zrežírovaný, ale nikdy nepřekvapí nějakou (samoúčelnou?) vizuální vychytávkou. Všechna překvapení se odehrávají ve scenáristické rovině - už jen jedinečnost hlavních figur by měla napovědět, že Únosci jsou těžce nedoceněný film, který byste měli začít shánět. Že vás nezklamou, je vysoce pravděpodobné. (8/10)

Obrazový přepis mě příjemně překvapil. Vzhledem k tomu, o jak nevýrazný film se jedná (= má malý komerční potenciál), jsem čekal další katalogovou záležitost, kdy se vezme starší DVD master a bez úprav se kydne na Blučko. Přitom Únosci vypadají překvapivě čerstvě (obal oznamuje remastering). Ostrost a množství detailů je na úrovni nejnovějších releasů, množství zrna naprosto minimální. V těchto ohledech naprostá paráda, barevná a jasová složka ale zas tak skvělá není. Obraz působí nekontrastně a pobledle, díky čemuž se částečně ztrácí tridimenzionalita. Vyšší gamma hodnoty na druhou stranu odměňují skvělou kresbou ve stínech a nočních scénách - jinými slovy "něco za něco". Osobně takový přepis (nesoucí větší množství informací) preferuji, protože kontrast se dá na televizoru upravit vždycky, ale kresbu tmavých stínů vám nedomyslí sebelepší hardware. Každopádně se Únosci se svým 1:85:1 obrázkem řadí mezi ty lepší přepisy.

Bonusů je pramálo. Rozhovory s herci jsou v SDčku přímo z natáčecího placu a jedná se o obyčejné "Napsaná otázka - mluvená odpověď", jehož sledování se stává velmi rychle otravné. Krom trailerů na další Lionsgate filmy je tu samozřejmě i ten na Únosce (který mimochodem z filmu dělá pomalu akční komedii) a pár TV spotů.

Zbývají dva audiokomentáře, oba rozhodně stojí za váš čas. V tom prvním se sejdou režisér Christopher McQuarrie a skladatel Joe Kraemer (ten tu splňuje spíš funkci tazatele). Společně neustále řeší, co se děje na plátně, občas přidají pár informací ze zákulisí, nebo zmiňují úpravy oproti původnímu scénáři. Kraemer se po chvilce vybarví jako solidně vlezdoprdelkoidní parťák, to ale nic nemění na tom, jak skvělou hudbu napsal. Tu si mužete pustit izolovanou v druhém audiokomentáři, kde Kraemer během pauz odhaluje, co ho k psaní inspirovalo a jaké k němu byly podmínky. Oba komentáře jsou naprosto skvělé.

(DVD u nás vyšlo na podzim a o pár let dříve také jako příloha časopisu Stereo a Video. Bonusy jsou na něm stejné, jen chybí klasický audiokomentář s režisérem.)

Obraz: 1.85:1 :: 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky
Titulky: anglické...
Datum vydání: 24 .11. 2009
Cena:  $10.99 (Amazon.com)

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (16)
© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace