Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Univerzální voják 3 | Universal Soldier: The Next Generation | 2009
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: John Hyams
hrají: Jean-Claude Van Damme, Dolph Lundgren, Jon Foo, Garry Cooper, Emily Joyce

Univerzální voják 3: Recenze


ikona
imf
Regenerace v podání Hyamsovic rodiny se rovná eutanázii 

Univerzální voják tři bude navždy v srdcích fanoušků zapsán jako ten film, kvůli kterému se Van Damme vykašlal na Expendables. A i když jsme Slyův důchodcovský epos ještě neviděli, je nám jasné, kdo bude mít v čítankách máslo na hlavě. Van Dammeova novinka ignoruje nejen druhý oficiální díl (poslední Van Dammeova pecka co u nás šla v kinech), ale také dva vhskové levobočky - v jednom se dokonce mihnul Burt Reynolds. Nijak ovšem nevybočuje z Van Dammeových béček produkovaných v Rumunsku, což mj. znamená, že není ani tak dobrá jako první díl, ani tak guilty jako druhý a dokonce ani tak legrační jako levobočci.

Pokud jste viděli libovolný Van Dammeův film za posledních pět let (samozřejmě s výjimkou JCVD), nemusíte s UniSolem ztrácet čas. Je to skoro totéž v bleděmodrém (doslova - viz níže). Ale protože Jean-Claude v JCVD filozofoval nad tím, proč je jeho kariéra tak moc v kopru a žadonil u producenta o tohle či onto, rozeberme si tenhle naprosto zbytečný film z trochu jiného úhlu. Co všechno bylo potřeba, aby jsme mu dali šanci?

Prachy

Divíte se, že na prvním místě jsou prachy a ne zápletka? Pořád se pohybujeme v oblasti akčního béčka, nechceme po postavách Shakespeara nebo koulení očima (Dolph Lundgren to nepochopil, ale o tom až později). Peníze vás pustí do lepších kulis, namlsají hezčí holky do vedlejších rolí, šikovnější fachmany a možná i režiséra. To ovšem nebyl tenhle případ. Univerzální voják 3 stál 14 milionů dolarů, což je v rámci vandammovek spíše průměr. Pokud si spočítáme, kolik si řekl Hyams, kolik Van Damme a kolik Lundgren (byť za cameo), na samotný film zbývá stejně málo jako obvykle. Z almužny se neuplete skoro nic. Samozřejmě můžeme zmínit Mariňáka a spol., ale i tam je rozpočet o třetinu vyšší a je pravděpodobné, že si ho nerozkradly straky, ale byl využit při natáčení.

Nové tváře za kamerou

Seagalovky, lundgrenovky a vandammeovky točí dohromady asi tucet režisérů. Občas se prostřídají, ale ve skutečnosti je to pořád stejná parta břídilů. A když mezi ně náhodou zabloudí třeba Isaac Florentine, pohnojí mu někdo film ve střižně a on zase rychle peláší pryč (o tom, že Shepherd nebyla jeho chyba jasně svědčí kvality Ninji, kterého natočil hned poté). V našem případě dochází k určitému oživení - notorického rutinéra Petera Hyamse střídá jeho syn! Zatímco tatínek se ujmul kamery, syn režíruje jako o život. Nápady mu vydrží jen v první honičkové scéně. Pak buď došly peníze, nebo mu do toho začal mluvit tatínek. Já osobně mám pocit, že Hyams starší film rovnou i sabotoval, protože snímání akčních scén je zoufalé a v kombinaci s příliš těkavým střihem (tady zase úřadoval Hyams mladší), máte prostě smůlu. I v případě nejpovedenější bitky filmu máte pocit, že vás o něco důležitého obrali. V těch ostatních scénách se pocit mění v jistotu.

Nové tváře před kamerou

Obal láká na Van Dammea s Lundgrenem, ale ve skutečnosti jde jen o pětiminutovou scénu, při které se Van Damme vydýchá a Lundgren hraje Hamleta - restartovali ho s vymazanou pamětí, takže na Van Dammea sype hlášky jako "Znám tě snad odněkud, cizinče? Z dáli slyším ryk zmučených duší... Válka... to je svinstvo... a ty... ty... načež se mu u hlavy rozsvítí žárovka (ne doslova) a chlapci se začnou řezat. Na to se celkem dá koukat, navíc i finální rostřel je celkem fajn. Přesto z namachrovaně ohlašovaného duelu zůstane jen slabá ozvěna.

Tahákem pro východní trhy (to jsme asi i my) je Andrei "The Pitbull" Arlovski, kterého zná v Česku ovšem jen pár fandů do MMA. I ti pravděpodobně ví, že neumí moc hrát, dokonce ani Rusa v americkém filmu, což bylo donedávna hračkou i pro vyhazovače. Inu, větší rozhorčení nastává, když mluvit přestane. Jeho fanoušci totiž zjistí, že filmová choreografie z něj udělala oživlé dřevo, schopné ledatak humorně zrychleného běhu (kolena u krku, ruce nad hlavou, jak na spartakiádě) a dvou chvatů (divný loket, strnulé koleno). Tohle není ta nová hvězda, která má sérii spasit. I k hlavnímu záporákovi byste měli cítit respekt, ale jak, když ten kluk vypadá, že zrovna vylezl z pasťáku a tou plastovou maketou raketometu se vás snaží ukecat o volnou spartku?

Kamera

Peter Hyams celý film zahalil do modrého smogu, který je ovšem o poznání digitálnější než třeba v Underworldu. Dlouhé kamerové jízdy jsou tabu, polocelky v akčních scénách taky, přičemž další odstíny barevného spekta jsou k vidění jen v případě, že se někdo zapálí. Celé to připomíná narychlo obarvený záznam z digikamery, ale největší průšvih je ve volbě záběrů. Van Damme a Lundgren bojují v nějakém skladišti a Hyams se s kamerou schová za tři stěny beden. Nebýt zvuků, vůbec byste nepoznali, kdo zrovna dostává nakládačku. Co naplat, že se kluci snaží a dokonce úspěšně vykrádají bitku z Terminátora 3. Kamera je stejně nevzrušená jako kdyby je snímal turista, co šel zrovna kolem.

Choreo

Lundgren a Van Damme se snaží, ale chybí jim rychlost. Arlovski se naopak snaží příliš, ale jeho pohyby nejsou s filmovou flow kompatibilní. Je legračně přepálený a jako by zrychlený, jeho opakované lokty či kolena působí zoufale (jako by nevěděl, co jiného použít). Všichni tři to v sobě mají, ale choreografie vázne. Možná proto, že jí dělal sice zkušený kaskadér, ale pořád jenom kaskadér.

Kulisy

Opuštěná továrna suplující fiktivní Černobyl, ve kterém chtějí teroristi odpálit rachejtle? Byla by to milá změna, kdyby v tomhle industriálu tupě nepochodovalo pár maníků a nestřílelo po sobě kulomety, co nedělají díry do zdí, ani neprodukují žádný jiný bordel. Praktické efekty mají dovolenou a syrové ruské betonbloky, zabalené do bezpohlavní modré hrají prim od začátku do konce. To rychle znudí i ty nejotrlější z nás. I Seagal si dá práci s tím, aby se finále jeho dementního filmu odehrávalo na rumunském Karlštejně.

Brutalita

UniSolové by mohli trhat páteře a končetiny, ale dojde jen na průstřely, případně bodání loketním otvírátkem na dopisy (Wolverine i Trhač mají ovšem lepší). V tomhle směru zmařená šance. Možná si řeknete, že je to zbytečné, ale Lundgren třeba ve svém Mechanikovi dělá do lidí díry o velikosti grapefruitu a hned je to trochu jiná káva. Při nákladech na digitální nebo analogovou krev naprosto nevyužité území.

A těch nevyužitých políček je samozřejmě ještě mnohem víc. Nechceme tu kázat, protože diktát peněz je mocný. Až budete v komentářích šermovat levnými filmy, uvědomte si, že většina z nich přelezla magickou hranici 20 milionů, nebo byly natočeny v době, kdy peníze měly jaksi nižší hodnotu. Pět milionů v tomhle měřítku znamená obří nárůst. Tahle béčka se ovšem produkují hlavně proto, aby se z nich vyždímal profit v rámci jednotek procent. Tak akorát, aby se mohlo točit příště a po roce tvrdé dřiny a pěti odtočených filmech zbylo na nový sporťák nebo jachtu.

Dřív byly videobéčka z půjčovny prostě jen blbé, občas příliš šílené a "své" filmy. Postupem času tuhle specifickou oblast a s ní i tvůrce, kteří točili na video proto, že jejich šílené vize do kin nikdo nepustil (Wynorski, Kaufman, Herz), vystrnadily prosté zmetky - filmy se slavným jménem, ale neslavnou pověstí. Všechny ty pseudosequely nebo prázdné nádoby stavějící na vyšeptalých akčních hvězdách. Univerzální voják III je jen další ukázkou smutného trendu a určitě vygeneruje větší čísla než 12 kol nebo Ninja a Neporazitelný 2. K čertu s tím! Vystupte z řady, ukažte Van Dammeovi oba prostředníčky a běžte jinam. Když nic, povede se vám nesmazat jedním vrzem všechny dobré vzpomínky na Emmerichovy cyborgy.

Verdikt

avatar2/10

imf


Podobné filmy

 • 1/10

 • 1/10

 • 1/10

 • 1/10

 • 1/10


Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Ravenhorn

 • avatar1/10

  beast6776

 • avatar2/10

  kubik

 • avatar7/10

  radekch

 • avatar5/10

  puffy2

 • avatar1/10

  Juan

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar1/10

  Tomino

 • avatar5/10

  Pe7er

 • avatar6/10

  ROBBERY

 • avatar1/10

  Koláč

 • avatar1/10

  Jaycee

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace