Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Underground | 1995
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 11.04.1995
režie: Emir Kusturica
hrají: Predrag Manojlović, Lazar Ristovski, Mirjana Joković, Slavko Štimac, Ernst Stötzner

Underground: V.I.M.


ikona
woody
Světový film s českou stopou... 

Balkánské kinematografii se na MovieZone moc často nevěnujeme a to je určitě škoda. Časem se určitě dostane na více děl, které by byla chyba přehlédnout jen proto, že pochází z končin, které leží mimo záběr většiny českých diváků. Pokud bych to tedy měl alespoň pro začátek napravit, neudělám chybu, pokud sáhnu po jednom z nejzajímavějších evropských filmů všech dob – po Undergroundu od Emira Kusturici.

Absolvent pražské FAMU, žák Otakara Vávry a srbský patriot si předsevzal mimořádný úkol – odvyprávět během takřka tří hodin příběh jedné země, kterou za pouhých padesát let prošly dvě zničující války a u moci se vystřídaly dva brutální režimy – nacistický a komunistický. Činí tak na pozadí jednoho milostného trojúhelníku a několika rodin zavřených po mnoho let ve sklepě v domnění, že nad nimi pořád zuří druhá světová. Šíleně znějící zápletka se samozřejmě zamotává a neodvratně směřuje ke konci, v němž se popírá čas i prostor, kde neexistuje smrt nebo život. Během toho se střídají okamžiky jak úžasně vtipné, tak mrazivě zničující, syrovost války se mísí s lyrickými okamžiky, a to vše za zvuků zběsilé balkánské dechovky od Gorana Bregoviče.

Ne každý však přijal Underground s nadšením. Podobenství plné více či méně zřejmých metafor přišlo do kin zrovna v době, kdy v Jugoslávii eskaloval krvavý etnický a náboženský konflikt, jaký Evropa nepamatovala od konce druhé světové války a Kusturicova interpretace příčin mnoho lidí nepotěšila. Po mnoha letech však můžeme ideologické pozadí Undergroundu považovat za vyčpělé a většinou diváků těžko odhalitelné. Zbývá nám proto jen ryzí kus filmařiny.

 

I Česko by potřebovalo podobně sebereflexivní filmový pohled do nedávné minulosti, ale toho se asi stěží dočkáme. Underground je totiž tím typem filmů, který se povede natočit jen jednou za generaci a dokáže jej ukočírovat jeden režisér ze sta. Kusturica do něj dal celou svou duši a ohromný temperament, a ačkoliv je na snímku občas vidět, že si nabral na bedra více než by mohl zvládnout, daří se mu ten fascinující kolos plný humoru i smutku ukočírovat. Zásadní snímek, jenž musíte vidět.

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace