Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
U-Turn | 1997
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Oliver Stone
hrají: Sean Penn, Jennifer Lopez, Nick Nolte, Joaquin Phoenix, Claire Daines

U-Turn: V.I.M.


ikona
k0C0UR
jennifer lopezoliver stonesean pennu-turn
Zapadlý klenot od režiséra Čety nebo Wall Street. 

U-Turn ční z režijní filmografie kontroverzního filmového poustevníka jménem Oliver Stone jako půl zadnice z křoví. Nejen že nemá ambice vyprávět nic palčivého, či sypat sůl do ran; Není dokonce ani osobitou uměleckou reflexí. U-Turn je prostě jenom ponurá spletitá hříčka plná bizarních výjevů a zvratů a dějí se v něm věci, které se dají nazvat jako „zas*aná smůla“.

Sean Penn by vám mohl vyprávět. Tak moc chtěl splatit svou pohledávku za nevyřízený dluh (ve třetím termínu a toho času už tudíž bez zmiňovaných dvou prstů), ale v tu chvíli se podělalo tolik věcí, že i Quentin Tarantino by z toho měl upřímnou radost. Takový chladič vám praskne, ani nevíte jak – a je-li jedinou šancí na uschopnění vašeho vozítka opravář s propoceným mundůrem, padesáti dioptriemi a obličejem B. B. Thorntona (a ke všemu si říká tak o dvě stě babek víc než obvykle), zkusíte ho trochu ukecávat, protože penězi zrovna rozhazovat nemůžete.

A tam to přesně začíná. Jste v hajzlu, ani nevíte jak. Za chvíli nemáte kromě peněz ani zuby, umíráte na psychické vydeptání, za zády vám leží pár mrtvol a někdo se vás ukrutně snaží zabít… Stone rozehrává zajímavou žánrovku, která se (ač to bude znít podivně) paradoxně vymyká užšímu žánrovému vymezení. Když už si myslíte, že jste kápli na survival thriller, přijde pan Černý humor a dokáže vás rozmést na kopytech svým smyslem pro absolutně nevhodné načasování. Když už se bavíte, přijde čas na sypání životních mouder a filozofování z podání slepce, který zaručeně nevidí, přesto vidí (he?).

A do toho překvapení největší – na režiséra velmi netradiční přebal. Stoneův pozoruhodně nakopnutý smysl pro vizualitu si v lecčems nezadá s Takovými normálními zabijáky – není to však takové „techno“, ba právě naopak. Ucelený řád používání barevných filtrů dává U-Turnu jedinečně zoufalý nádech městečka na konci světa, kolem nějž nic neexistuje a pravděpodobně jste sem zabloudili z jiné dimenze. Bravo. A už jsem se zmínil o tom, kolik se Stoneovi podařilo ulovit hereckých jmen? No schválně se mrkněte na IMDb…

Ponuré vyprávění s originálním vyústěním a zajímavou scenáristickou kostrou – to je neprávem přehlížený majstrštyk, který je pro spoustu lidí prostě příliš divný, než aby se do něj byli ochotni vložit. Zaslouží si však šanci a má co nabídnout, pokud se už jednou rozhodnete se Stonem spolupracovat.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace